Kosmetyki do higieny intymnej - rodzaje
Najczęściej wykorzystywane produkty do higieny intymnej to płyny, żele do higieny intymnej oraz jednorazowe chusteczki o właściwościach nawilżających i łagodzących. Zadaniem tych środków jest oczyszczenie miejsc intymnych wraz z ich delikatnym nawilżeniem, jednocześnie pomagając utrzymać florę bakteryjną, która chroni przed infekcjami.
Do codziennej kąpieli lub pod prysznic polecamy kosmetyki do miejsc intymnych w formie płynów i żeli. Mają one lekką konsystencję, łatwo się je rozprowadza i spłukuje. W celu szybkiego odświeżenia na przykład w szkole, w pracy czy w podróży najlepszym wyborem będą preparaty do higieny intymnej w formie chusteczek nawilżanych. Są one jednorazowego użytku, po zakończonej pielęgnacji można je wyrzucić do kosza na śmieci. Takie chusteczki dostępne są w kompaktowym opakowaniu, przez co nie zajmują dużo miejsca w torebce czy w bagażu podręcznym.
W ofercie Puder i Krem znajdziesz produkty do higieny intymnej znanych i cenionych marek jak AA, Sister’s Aroma czy Perfect Cup. Są to wyroby zarówno w niewielkich jak i dużych ekonomicznych opakowaniach przeznaczonych dla całej rodziny. Sukcesywnie rozszerzamy swój asortyment o nowe kosmetyki do higieny intymnej, dlatego zachęcamy Cię do częstego zaglądania do naszego sklepu online.
Produkty do higieny intymnej – jak stosować?
Nadal spora grupa kobiet zastanawia się jak poprawnie stosować produkty do higieny intymnej. Postanowiliśmy, że rozwiejemy te wątpliwości. Zarówno płyn jak i żel aplikuje się na zewnątrz – czyli na wargi sromowe oraz okolice. Nie wolno aplikować produktów bezpośrednio do pochwy.
Po produkty do higieny intymnej warto sięgać raz bądź dwa razy dziennie – rano i wieczorem przy akompaniamencie ciepłej, lecz nie gorącej wody. Na samym początku należy zwilżyć pochwę, a na rękę należy nanieść niewielką ilość płynu lub żelu do higieny intymnej. Ostrożnie umyć wargi sromowe i zewnętrzną część krocza, spłukać obficie wodą, a na samym końcu osuszyć ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do miejsc intymnych. Do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych nie stosuj gąbek, ani myjek, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Zwykły ręcznik, bądź ręcznik papierowy w zupełności Ci wystarczy.
Jak już wspomnieliśmy, preparaty do higieny intymnej należy stosować codziennie, również podczas miesiączki, kiedy to pH pochwy wzrasta, sprzyjając rozwojowi infekcji. W tych dniach mycie okolic intymnych warto przeprowadzać po każdej zmianie tamponu czy podpaski. Do tego celu najlepiej posłużą chusteczki do miejsc intymnych, które w składzie mają cenne pałeczki kwasu mlekowego oraz wyciągi z ziół.
Co wyróżnia kosmetyki do higieny intymnej?
Wspomnieliśmy, że jedną z ważniejszych czynności, która pozwala się poczuć komfortowo i świeżo to higiena intymna. Produkty przeznaczone do mycia tych newralgicznych punktów ciała, muszą być bezpieczne dla skóry, a przede wszystkim mieć odpowiednie pH.
Profesjonalne kosmetyki do higieny intymnej wyróżnia to, że nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej kobiety, a wręcz przeciwnie – wzmacniają ją i odbudowują. Odpowiednio skomponowane preparaty do higieny intymnej nie zaburzają pH pochwy, lecz pozostawiają go w stanie najbardziej zbliżonym do naturalnego, czyli od 3,8 - 4,2 pH. To nie wszystko bowiem produkty do higieny intymnej zawierają przede wszystkim niezwykle delikatne składniki myjące jak saponiny czy betainy. Te środki myjące nie podrażniają skóry i nie powodują one zmian naturalnego składu śluzówki. Mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety ze skłonnością do podrażnień.
Ważnym składnikiem preparatów kosmetycznych do higieny intymnej są składniki dodatkowe, zwłaszcza nawilżające jak betaina, alantoina i d-pantenol. Ich obecność zapobiega suchości skóry. Większość preparatów do higieny intymnej zawiera obowiązkowo składniki roślinne. Jest to najczęściej wyciąg z kory dębu, babka lancetowata, lipa, a także lukrecja. Z uwagi na wrażliwość miejsc intymnych kosmetyki pozbawione są sztucznych substancji o intensywnym zapachu. Nie zawierają także alkoholu etylowego.
Już wiesz, jak ważna jest odpowiednia higiena intymna. Kosmetyki ze sklepu Puder i Krem z pewnością łagodne oczyszczą okolice pochwy bez naruszania naturalnej flory fizjologicznej czy zaburzania pH. Produkty są łatwo dostępne i przede wszystkim dość tanie. Uważamy, że powinny na stałe zagościć w każdej kobiecej kosmetyczce.
Często zadawane pytania:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do higieny intymnej?
Przy wyborze produktów do higieny intymnej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Dobry żel, płyn czy emulsja do higieny intymnej powinien bazować na delikatnych środkach myjących bez SLS-ów. Jego formuła powinna być bezzapachowa i hipoalergiczna. Najlepiej, aby wyrób był przebadany dermatologicznie i ginekologicznie. Ważna jest również obecność składników dodatkowych – naturalnych wyciągów z ziół ( z babki lancetowatej, rumianku, lipy), a także substancji nawilżających – betaina, alantoina i d-pantenol. Powyższe składniki ułatwiają utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.
Czego unikać w płynie do higieny intymnej?
Wybierając płyn do higieny intymnej należy unikać przede wszystkim sztucznych barwników i zapachów. Najlepiej, aby kosmetyk miał bezzapachową formułę. Zmniejsza to ryzyko powstania podrażnień. W płynach, emulsjach i żelach nie powinny występować surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne odpowiedzialne za tworzenie piany. Należy do nich popularny SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Pochodne formaldehydu oraz parabeny również nie są wskazane. Zamiast tego kosmetyki do higieny intymnej powinny obfitować w probiotyki, wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Może to być gliceryna roślinna, lukrecja, szałwia, kora dębu czy nagietek.
Czy lepszy jest płyn, żel czy emulsja do higieny intymnej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co jest lepsze – płyn, żel czy emulsja do higieny intymnej. Wszystkie te preparaty spełniają tę samą funkcję, a mianowicie utrzymuje właściwe pH błony śluzowej oraz skóry. Kosmetyki różnią się od siebie wyłącznie konsystencją – niektóre są bardziej kremowe, a inne mniej.
Płyny, żele i emulsje powinny obfitować w cenne składniki, zwłaszcza w kwas mlekowy, którego zadaniem jest utrzymanie właściwego pH. Ponadto warto, aby w specyfikach znalazły się probiotyki wyciągi z ziół, a także substancje nawilżające, antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe.
Dla niektórych kobiet ważna jest także gramatura danego kosmetyku. W podróży przydadzą się kompaktowe żele, emulsje i płyny zamknięte w poręcznych opakowaniach. Na co dzień można postawić na ekonomiczne duże butelki dla całej rodziny.