Przebarwienia na skórze. Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na skórze. Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

2025-06-24

Drobne piegi na nosie i policzkach w ostatnim czasie zyskały sporo zwolenników. Problem pojawia się w momencie, gdy przyjmują one postać rozległych, ciemnych plam, które trudno ukryć nawet pod warstwą korektora. Co to są przebarwienia, w jaki sposób powstają i co najważniejsze – jak sobie z nimi radzić? Przychodzimy z odpowiedziami!

Przebarwienia na skórze - co musisz wiedzieć?

  • Przebarwienia na skórze powstają, gdy melanina jest produkowana w nadmiarze i rozkłada się nierównomiernie.
  • Najczęstszą przyczyną zmian pigmentacyjnych jest promieniowanie UV, zwłaszcza bez ochrony SPF.
  • Przebarwienia mogą być skutkiem zmian hormonalnych, stanów zapalnych, leków, a nawet ziół fotouczulających.
  • Najczęstsze rodzaje przebarwień to: melazma, plamy posłoneczne, przebarwienia potrądzikowe i genetyczne.
  • Witamina C, kwas glikolowy, azelainowy i niacynamid to składniki, które wspomagają rozjaśnianie skóry.

Przebarwienia na skórze - przyczyny

Przebarwienia na twarzy to widoczne, najczęściej brązowe lub brunatne plamy pigmentacyjne, które powstają wskutek zaburzeń w produkcji i rozmieszczeniu melaniny – naturalnego barwnika skóry. Ich przyczyną jest nadmierna lub nierównomierna aktywność melanocytów, czyli komórek barwnikowych znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka.

Choć barwa skóry zależy głównie od czynników genetycznych, na jej koloryt wpływają także wiek, poziom hormonów, przebyte stany zapalne, a przede wszystkim ekspozycja na promieniowanie UV. Najczęściej przebarwienia pojawiają się właśnie na skutek działania słońca – zwłaszcza wtedy, gdy skóra nie jest odpowiednio chroniona filtrami SPF.

Do rozwoju przebarwień przyczyniają się także:

  • zaburzenia hormonalne (np. w ciąży, menopauzie, podczas stosowania antykoncepcji),
  • niektóre choroby skóry,
  • procesy gojenia się zmian zapalnych,
  • przyjmowanie leków (np. antybiotyków, psychotropów),
  • kontakt z substancjami fototoksycznymi.

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają w okolicy czoła, policzków, nosa, brody oraz górnej wargi. Na ciele są widoczne głównie na dekolcie, ramionach, dłoniach, plecach i przedramionach, czyli tam, gdzie skóra jest najczęściej narażona na działanie słońca. Odbarwienia na skórze mogą mieć postać drobnych piegów, nieregularnych plam lub rozległych zmian o wyraźnych granicach i różnym nasileniu koloru. Choć same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bywają uciążliwe estetycznie i trudne do usunięcia bez specjalistycznej pielęgnacji lub zabiegów dermatologicznych.

plamy na twarzy

Jakie są rodzaje przebarwień na skórze?

Mając już wiedzę dotyczącą tego, jak powstają przebarwienia, możemy przejść do dalszego zgłębiania tematu. Ze względu na genezę powstania, plamy pigmentacyjne dzielą się na nieco węższe kategorie. Prawidłowe zaklasyfikowanie problemu pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie i, miejmy nadzieję, uporać się z niechcianymi plamami.

Rodzaje przebarwień:

  • Przebarwienia hormonalne
  • Przebarwienia posłoneczne
  • Przebarwienia pozapalne
  • Przebarwienia o podłożu genetycznym
  • Przebarwienia polekowe
  • Kontaktowe odbarwienia na skórze

Przebarwienia hormonalne

Pierwszą grupę stanowią przebarwienia hormonalne. Jak sama nazwa wskazuje, są one spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. Pierwsze plamy hormonalne można zaobserwować na skórze już około 30 roku życia, jednak ich ilość znacząco zwiększa się po menopauzie.

Do przebarwień hormonalnych wliczana jest melazma, która często występuje u kobiet w ciąży lub po użyciu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Melazma przybiera postać ciemnych plam na policzkach, czole i w okolicach górnej wargi, których widoczność nasila ekspozycja na słońce.

Przebarwienia posłoneczne

Jedną z najczęściej przywożonych „pamiątek” z wakacji są przebarwienia posłoneczne. To reakcja obronna organizmu, która pojawia się na skutek zbyt intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne. Ciemne plamy na twarzy, ramionach, dłoniach czy dekolcie są szczególnie widoczne na jasnej skórze i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Wbrew pozorom nie dotyczą wyłącznie osób o cerze wrażliwej – przebarwienia posłoneczne mogą pojawić się u każdego, kto nie stosuje codziennej ochrony SPF.

Przebarwienia pozapalne

Wymieniając rodzaje przebarwień nie sposób nie wspomnieć o pozapalnych, które są efektem ubocznym takich chorób skóry, jak: łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Mogą być one także spowodowane uszkodzeniami na skutek niewłaściwej depilacji czy zbyt mocnego złuszczania peelingami.

Przebarwienia po trądziku są częstym problemem, bo występują u co drugiej osoby z tym schorzeniem. Nawet po wygojeniu się bolesnych krost ślady mogą na długo pozostać na skórze i powodować dalszy dyskomfort psychiczny.

przebarwienia od słońca

Przebarwienia o podłożu genetycznym

Zdarza się, że plamy na twarzy i ciele nie mają nic wspólnego ze słońcem czy zmianami hormonalnymi, a ich podłożem są predyspozycje genetyczne. Doskonałym przykładem są osoby rudowłose lub o jasnej skórze, które są bardziej podatne na pojawianie się piegów.

Do przebarwień o charakterze wrodzonym zalicza się także plamy soczewicowate Te zmiany barwnikowe najczęściej występują na twarzy, ramionach, plecach i rękach.

Przebarwienia polekowe

Ostatnią kategorię zaburzeń hiperpigmentacyjnych stanowią te, które powstają na skutek długotrwałego stosowania niektórych leków. Antybiotyki, leki przeciwzapalne, psychotropowe czy kortykosteroidy mogą przyczynić się do powstawania niechcianych plam w brązowym, szarawym lub żółtawym kolorze.

Nadużywanie takich ziół, jak: dziurawiec, rumianek, nagietek i skrzyp polny także może powodować brązowe przebarwienia na skórze.

Kontaktowe odbarwienia na skórze

Przebarwienia kontaktowe (fitofotodermatozy) to specyficzny rodzaj zmian skórnych, które pojawiają się po jednoczesnym kontakcie skóry z substancją fototoksyczną oraz promieniowaniem słonecznym. Wystarczy, że na odsłoniętej skórze znajdzie się sok z limonki, selera, fig, a nawet ziół takich jak dziurawiec, a następnie dojdzie do ekspozycji na słońce – reakcja może być natychmiastowa.

Efektem są wyraźne plamy pigmentacyjne o nietypowych kształtach, często w formie smug, kropli lub odcisków dłoni. Fitofotodermatozy nie tylko powodują przebarwienia, ale też mogą być bolesne – towarzyszy im często pieczenie i zaczerwienienie. Zmiany pigmentacyjne, które pojawiają się w wyniku tej reakcji, bywają trudne do usunięcia i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, dlatego warto unikać kontaktu z fototoksycznymi roślinami przed wyjściem na słońce.

Przebarwienia na skórze - jak je rozjaśnić?

Wiesz już co to są przebarwienia i w jaki sposób powstają. Czas zostawić teorię za sobą i przejść do zagadnienia, które zapewne interesuje Cię najbardziej, czyli jak skutecznie rozjaśnić przebarwienia od słońca, leków czy te o podłożu genetycznym?

Na samym początku chcemy zaznaczyć, że plamy pigmentacyjne na twarzy bywają dosyć kłopotliwe w usunięciu. Musisz uzbroić się nie tylko w dobrej jakości produkty na przebarwienia, ale przede wszystkim duże pokłady cierpliwości. Gdy zmiany są wyjątkowo odporne na działanie substancji aktywnych, warto skonsultować się z dermatologiem i rozważyć profesjonalne zabiegi z użyciem lasera.

Ciemne plamy na twarzy i ciele - co je rozjaśni?

  • Witamina C – rozjaśnia skórę, wyrównuje koloryt i działa antyoksydacyjnie.
  • Niacynamid (witamina B3) – hamuje transport melaniny, rozjaśnia i wzmacnia barierę ochronną skóry.
  • Kwas azelainowy – redukuje przebarwienia, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  • Kwas glikolowy – złuszcza martwe komórki, wygładza skórę i wspomaga regenerację naskórka.
  • Kwas kojowy – hamuje produkcję melaniny, działa depigmentacyjnie.
  • Arbutyna – pochodna hydrochinonu, skuteczna w redukowaniu plam pigmentacyjnych.
  • Retinoidy (np. retinol) – przyspieszają odnowę komórkową i rozjaśniają przebarwienia.
  • Ekstrakt z lukrecji – łagodzi podrażnienia i rozjaśnia skórę.
  • Traneksamowy kwas – ogranicza przebarwienia hormonalne i posłoneczne, wspiera leczenie melazmy.

Pierwszą bronią na przebarwienia od słońca czy potrądzikowe jest witamina C. To silny przeciwutleniacz, który systematycznie stosowany ujednolica koloryt skóry poprzez równomierne rozprowadzenie melaniny. Witamina C dodatkowo chroni naskórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są przyczyną przedwczesnego starzenia.

przebarwienia posloneczne na twarzy

Z wielkiej mocy witaminy C zdaje sobie sprawę marka Murad. Antyoksydant jest jednym z głównych składników kremu na noc Overnight Barrier Repair Cream. Preparat do cery normalnej, mieszanej, suchej i wrażliwej wzmacnia barierę ochronną skóry oraz widocznie ją rozjaśnia.

Witamina C to nie jedyny składnik aktywny, którego boją się przebarwienia. Jak rozjaśnić te ciemne plamy w zaciszu własnej łazienki? Pomocne mogą okazać się kosmetyki z dodatkiem kwasu glikolowego. Ze względu na swoje normalizujące i oczyszczające właściwości, substancja jest często stosowana do leczenia trądziku. Roślinny kwas złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra jest wygładzona i bardziej promienna. Regularne stosowanie kwasu glikolowego sprawia, że przebarwienia na twarzy stają się mniej widoczne.

Kwas glikolowy znajdziesz w serum Peel Shot 15% od marki Eveline. Działanie produktu zostało wzmocnione dodatkiem kwasu migdałowego oraz glukonolaktonu. Wygładzające serum aplikuj na czystą, suchą skórę twarzy 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, by podczas kuracji kwasem glikolowym nakładać na dzień krem z filtrem.

Niechciane przebarwienia posłoneczne na twarzy pomoże Ci rozjaśnić kwas azelainowy. Ten organiczny związek chemiczny hamuje produkcję melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za powstawanie ciemnych plam. Kwas azelainowy dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a także wygładza i rozświetla naskórek.

Nie bez powodu niacynamid cieszy się tak wielką popularnością na kosmetycznym rynku. Substancja nazywana inaczej niacyną czy witaminą B w kompleksowy sposób poprawia kondycję naskórka. Niacynamid skutecznie reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza częstotliwość pojawiania się wyprysków czy poprawia elastyczność naskórka. Składnik pokochasz także za jego rozjaśniające i wygładzające właściwości. Jeśli dokuczają Ci niechciane przebarwienia na twarzy, sięgnij po krem z niacynamidem od Transparent Lab. Preparat o bardzo lekkiej konsystencji sprawi, że cera będzie wyglądała na zdrowszą już po pierwszym użyciu.

Jak najlepiej zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Wiemy, jak uciążliwe w wyeliminowaniu potrafią być przebarwienia. Zapobieganie plamom na twarzy wydaje się być zdecydowaniem lepszym pomysłem. Jak to zrobić? Otóż podstawę Twojej codziennej pielęgnacji powinna stanowić ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Krem z faktorem SPF należy aplikować na skórę nie tylko podczas egzotycznych wakacji. Promienie UVA i UVB stanowią bowiem zagrożenie dla skóry przez cały rok.

Zwłaszcza w upalne dni kluczowa jest reaplikacja SPF. Krem z filtrem spływa ze skóry wraz z potem lub podczas kąpieli w morzu czy basenie. Preparat ochronny możesz z powodzeniem reaplikować także na makijaż – wystarczy, że wybierzesz taki w formie spray’u lub sztyftu.

Jak zapobiegać przebarwieniom? Przede wszystkim staraj się unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Chwilowa opalenizna nie jest warta nowych przebarwień czy nawet groźnego czyraka.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy przebarwienia mogą same zniknąć?

Niektóre przebarwienia pozapalne z czasem bledną, ale większość zmian wymaga pielęgnacji lub leczenia.

Czy przebarwienia to to samo co piegi?

Nie. Piegi to naturalna cecha pigmentacyjna, zwykle uwarunkowana genetycznie, natomiast przebarwienia są zmianami nabytymi.

Jakie zabiegi pomagają na przebarwienia?

Najczęściej stosuje się laser frakcyjny, peelingi chemiczne (TCA, kwas glikolowy), mezoterapię i IPL.

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie zpolityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2025

Polecane

Bandi Emulsja silnie rozjaśniająca przebarwienia 50 ml Promocja Bandi

Bandi Emulsja silnie rozjaśniająca przebarwienia 50 ml

0.0
59,25 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 79,00 zł/1szt.-25% Cena regularna: 79,00 zł brutto/1szt.-25%
Murad Rozjaśniający krem na noc Overnight Barrier Repair Cream Promocja Murad

Murad Rozjaśniający krem na noc Overnight Barrier Repair Cream

0.0
386,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 427,68 zł/1szt.-9% Cena regularna: 594,00 zł brutto/1szt.-35%
Say Hi Bright Vibes - Rozjaśniająca kuracja na przebarwienia | Puderikrem Okazja Say hi

Say Hi Bright Vibes - Rozjaśniająca kuracja na przebarwienia | Puderikrem

0.0
118,15 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 118,15 zł/1szt.0% Cena regularna: 139,00 zł brutto/1szt.-15%
Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 12820 opinii
pixel