Niskoporowate włosy – co to znaczy? Charakterystyka i pielęgnacja
Chcesz otoczyć swoje włosy odpowiednią opieką, ale ich pielęgnacja to zagadnienie tak obszerne, że nie masz pojęcia, od czego zacząć? Przede wszystkim poznaj stopień porowatości włosów. Wiedząc, że masz nisko, średnio lub wysokoporowate pasma możesz zdziałać naprawdę wiele. Dziś skupimy swoją uwagę na tym pierwszym typie. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak dbać o niskoporowate włosy, by wyglądały niczym te, z telewizyjnych reklam.
Przejdź do akapitów:
- Włosy niskoporowate – co to znaczy? Charakterystyka
- Włosy niskoporowate – pielęgnacja. Poradnik
- Włosy niskoporowate – jak dbać o ten typ włosów? Przydatne kosmetyki
- Niskoporowate włosy – podsumowanie
Włosy niskoporowate – co to znaczy? Charakterystyka
Lubisz testować kosmetyczne nowości? Z pewnością zauważyłaś, że na etykietach sporej ilości odżywek czy szamponów można znaleźć informację o tym, że są one przeznaczone do określonej porowatości włosów. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest ten termin.
Porowatość włosów to, najprościej rzecz ujmując, stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (łusek) od warstwy wewnętrznej, czyli kory. Można wyróżnić trzy rodzaje porowatości włosów: pasma wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate.
Za główne cechy włosów wysokoporowatych, których łuski są mocno rozchylone i nierówno umiejscowione, uznaje się dużą podatność na stylizacje, szorstkość, matowość oraz tendencję do nadmiernego wypadania. Zazwyczaj występują one u posiadaczek kręconych pasm, mogą być jednak efektem zbyt częstego farbowania lub korzystania z urządzeń takich jak prostownica czy lokówka.
Zdecydowana większość osób ma włosy średnioporowate, które, jak sama nazwa mówi, charakteryzują się średnim rozchyleniem łuski keratynowej. Ten typ włosów często bywa przesuszony, łamliwy i ma tendencje do puszenia się. Włosy średnioporowate są stosunkowo gładkie, nie tworzą jednak efektu tafli.
Pora skupić się na pasmach o niskiej porowatości, którym to dziś poświęcimy najwięcej uwagi. W ich przypadku łuski włosów ściśle do siebie przylegają. W efekcie niskoporowate włosy są gładkie, lśniące, sprężyste i się nie plączą – nawet po zamoczeniu ich w wodzie. To mocne włosy, którym nie zaszkodzi sporadyczna stylizacja na ciepło, rozczesywanie na mokro czy otarcia o ubrania, tak jak ma to miejsce w przypadku mocno wrażliwych pasm. Kolejnym znakiem rozpoznawczym włosów niskoporowatych jest to, że długo schną – wiąże się to z faktem, że są w stanie wchłonąć znacznie więcej wody, niż inne typy.
Za wadę włosów o niskiej porowatości uznaje się brak objętości i puszystości. Co więcej, ciężko je wystylizować, ponieważ bardzo szybko wracają do swojego stanu wyjściowego.
Włosy niskoporowate – pielęgnacja. Poradnik
Znasz już odpowiedź na pytanie, co to znaczy włosy niskoporowate. Skoro podstawa teoretyczna jest już za nami, to pora zabrać się za garść praktycznych informacji. Nie ma mowy o świadomej pielęgnacji włosów bez uprzedniego ich poznania. Jeśli wiesz, że masz włosy niskoporowate, to połowa sukcesu jest już za Tobą. Oto kilka porad, jak z nimi pracować, by każdego dnia wyglądały jak świeżo po wizycie u fryzjera.
Postaw na minimalizm
To, co najbardziej lubią włosy niskoporowate, to kosmetyczny minimalizm. Ten rodzaj pasm wyjątkowo łatwo obciążyć. Wystarczy nałożenie zbyt dużej ilości olejku, maski czy oliwki, by zbijały się w nieestetyczne strąki.
Jeśli masz włosy niskoporowate, to na co dzień sięgaj po lekkie odżywki, a intensywniejsze zabiegi odżywiające i nawilżające ogranicz do kilku razy w miesiącu.
Polub się z olejowaniem!
Jako posiadacz niskoporowatych włosów nie rezygnuj z olejowania. Ta domowa kuracja jest zbawienna dla każdego typu kosmyków.
Najlepsze efekty uzyskasz, gdy zdecydujesz się na masło shea, masło kakaowe, masło mango, olej kokosowy, olej palmowy czy olej babassu. Równie dobrym wyborem są oleje lniany, rzepakowy i rycynowy.
Sięgaj po peelingi
Posiadaczki włosów niskoporowatych doskonale wiedzą, że czasem trudno dokładnie je umyć. Aby usunąć ze skalpu wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie pobudzić cebulki do wzrostu, regularnie sięgaj po peeling do skóry głowy lub szampon o działaniu peelingującym.
Tego typu kosmetyki zwykle zawierają w swoim składzie zmielone pestki owoców, oczyszczające enzymy czy glinki.
Delikatne oczyszczanie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym ze znaków charakterystycznych włosów o niskiej porowatości jest to, że dość szybko się przetłuszczają. Mimo iż są to pasma wytrzymałe, to nie należy stosować na nie szamponów zawierających agresywne detergenty.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych powinna bazować na naturalnych produktach, które regulują pracę gruczołów łojowych. Świeżość pasm mogą przedłużyć roślinne wcierki na bazie skrzypu polnego, pokrzywy, szałwii, eukaliptusa czy mięty.
Czesanie
Nie ma zbyt wielu reguł, którymi musisz się kierować czesząc niskoporowate włosy. Co to znaczy w praktyce? Ten rodzaj pasm rzadko się kołtuni, więc nie wymaga częstego przeczesywania w ciągu dnia. Proces czesania możesz zacząć od końcówek, bez konieczności dzielenia włosów na mniejsze sekcje.
Włosy niskoporowate – jak dbać o ten typ włosów? Przydatne kosmetyki
Wielokrotnie wspominaliśmy, że odpowiednia pielęgnacja włosów może całkowicie odmienić ich wygląd. Po jakie produkty w takim razie sięgnąć, jeśli ma się włosy niskoporowate? Jak dbać o kosmyki, by nadmiernie ich nie obciążyć, a jednocześnie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Poznaj naszych kosmetycznych ulubieńców!
Jednym z najważniejszych produktów w codziennej pielęgnacji włosów jest szampon. Uniwersalnym rozwiązaniem dla pasm o każdej porowatości jest delikatny preparat od marki Apis. Szampon w swoim składzie zawiera między innymi: kwas hialuronowy, olej z orzechów makadamia, aminokwasy siarkowe czy ekstrakty z owsa i żeń-szenia.
By zadbać o dobrą kondycję włosów niskoporowatych, w Twojej rutynie nie może zabraknąć pobudzającej porost wcierki. Zadaniem kosmetyku jest wzmocnienie pasm od samej nasady oraz ograniczenie ich wypadania. Odpowiedzialne są za to kofeina, komórki macierzyste z bzu, ksylitol oraz kompozycja naturalnych ekstraktów z owoców amli, alg nori, jagód goji i neroli.
Nie potrzeba wiele, by Twoje niskoporowate włosy były gładkie i błyszczące. Ten efekt dodatkowo wzmocni emolientowa odżywka od ANWEN, która nie obciąża pasm. Preparat nie tylko uelastycznia kosmyki, ale również pomaga im zachować pożądaną objętość.
By odpowiednio pielęgnować włosy niskoporowate, 1-2 razy w tygodniu nałóż na nie odżywiającą maskę. Naszą pierwszą propozycją jest kosmetyk od ANWEN, który w swoim składzie zawiera glinkę, olej koksowy, kwas hialuronowy, glicerynę oraz olej babassu.
Równie dużą skutecznością odznacza się maska od Mawawo. Jej formuła została wzbogacona o ekstrakt z lnu oraz nasion chia, ocet owocowy, masło shea, olej kokosowy czy masło kakaowe. Wegański preparat wzmacnia pasma, zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i ułatwia ich modelowanie.
Trzecim sprawdzonym wyborem do włosów niskoporowatych jest produkt od Kerastase. Maska Nutritive Masquintense przeznaczona do ich pielęgnacji silnie je odżywia, wygładza oraz wzmacnia.
Kolejny sposób na to, jak dbać o włosy niskoporowate: nie bój się olejowania! To kuracja, która nie bez powodu jest praktykowana od stuleci. Regularne nakładanie oleju na włosy znacznie je wzmacnia, odżywia i redukuje ich wypadanie. Marka Cztery Szpaki stworzyła idealną mieszankę olejków dla posiadaczy niskoporowatych pasm. Produkt możesz stosować na trzy sposoby: do olejowania skóry głowy, kosmyków oraz do aplikowania na same końcówki włosów. Jeśli chcesz pielęgnować włosy niskoporowate przy pomocy olejków, to lepszego miksu nie znajdziesz!
Niskoporowate włosy – podsumowanie
Nasz artykuł jest pigułką wiedzy dla osób, które mają włosy niskoporowate – jakie to są pasma, co dobrze na nie działa, a czego lepiej unikać. Mamy nadzieję, że zgromadzone informacje uda Ci się jak najlepiej wykorzystać w praktyce.
Jesteś na etapie komponowania zestawu kosmetyków, które będą służyć Twoim kosmykom? Drogeria Puder i Krem z największą przyjemnością pomoże Ci dobrać odpowiednią pielęgnację do Twojego typu włosów. Marzenie o pięknych, zdrowych pasmach jest bliżej, niż Ci się wydaje!