Strączki na włosach - jak się ich pozbyć?
Zamiast zdrowej, błyszczącej fryzury masz smutnie wyglądające strączki na włosach? To dość powszechny problem, z którym boryka się sporo osób. Na całe szczęście istnieją sposoby, by go wyeliminować. Z największą przyjemnością się nimi z Tobą podzielimy!
Strączki na włosach – skąd się biorą i jakie mogą być skutki?
Strączki na włosach to nic innego, jak zbijanie się włosów w wyraźnie od siebie oddzielone pasma. W efekcie nawet świeżo umyte pukle wyglądają na brudne, niezadbane i przetłuszczone. Na strączki najbardziej skarżą się posiadaczki włosów prostych, chociaż i Panie z kręconymi pasmami nie są ich faworytkami.
Można wymienić kilka przyczyn, które powodują, że na Twojej głowie pojawiają się niechciane strączki. Włosy poszarpane, połamane czy rozdwojone nieustannie o siebie zahaczają, przez co w naturalny sposób powstają pojedyncze „zlepienia”. Nadmierne stosowanie rozjaśniaczy i farb czy stylizowanie pasm z użyciem wysokich temperatur może być odpowiedzią na to, dlaczego Twoje włosy się strączkują.
Stosowanie masek i odżywek może w znaczącym stopniu poprawić kondycję pasm. Aby jednak tak się stało, muszą one być aplikowane prawidłowo. Sięganie po zbyt ciężkie produkty lub nakładanie ich w dużych ilościach to prosta droga do strączkujących się włosów. Przez kilka tygodni ogranicz częstotliwość olejowania i nakładaj maski przed myciem, by zobaczyć, czy strączkowanie nie jest efektem pielęgnacyjnych błędów.
Pozostańmy jeszcze chwilę w temacie mycia. Strączki na włosach mogą być konsekwencją niedokładnego spłukiwania produktów. Resztki kosmetyków będą oblepiać pasma, co nada im nieestetycznego wyglądu.
Łapiesz się na tym, że co chwilę poprawiasz włosy albo nerwowo przeczesujesz je palcami? W ten sposób rozprowadzasz po ich powierzchni brud i łój, które powodują zlepianie. Jeśli dodatkowo dotyczy Cię problem nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy, to nieestetyczny efekt strączków będzie spotęgowany.
Domowe sposoby na pozbycie się strączków z włosów
Przyznajmy to szczerze – strączki na włosach nie dodają nam uroku. Wyjątkowo frustrujące jest to, gdy pojawiają się zaraz po myciu. Czy da się im jakoś zapobiec? Na całe szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.
Delikatne rozczesywanie – krok po kroku
W przypadku strączkujących się włosów grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami nie są dobrym pomysłem. Zamiast nich sięgnij po dobrej jakości szczotkę – najlepiej taką z naturalnego włosia.
Ze swojej strony możemy polecić kultową szczotkę marki Olivia Garden. Akcesorium w kształcie dłoni nie elektryzuje włosów, a dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak szarpanie czy ciągnięcie.
Odpowiednie narzędzie to już połowa sukcesu, by prawidłowo czesać włosy. O czym jeszcze musisz pamiętać? Rozczesywanie zacznij od końcówek i stopniowo kieruj się w stronę nasady. Jeśli masz gęste włosy, rozdziel je na sekcje, a następnie czesz każdą z nich osobno. Unikaj energicznych ruchów, a ewentualne kołtuny najpierw rozplątuj palcami.
Szczotkę do włosów miej zawsze przy sobie, by w razie potrzeby przeczesać pasma w ciągu dnia. W deszczowe i wietrzne dni zepnij pasma w kucyk lub warkocz, gdyż taka pogoda sprzyja ich strączkowaniu.
Naturalne oleje ułatwiające rozplątanie
Naturalne oleje są świetnym sposobem na wygładzenie i zregenerowanie pasm. By spełniły swoje zadanie, należy dobrać je do typu włosów. Posiadaczki włosów niskoporowatych polubią się z masłem Shea, olejem kokosowym czy rycynowym. Włosy średnioporowate najlepiej zareagują na olej ze słodkich migdałów, olej lniany czy nawet oliwę z oliwek. W przypadku włosów wysokoporowatych rekomendujemy olej z kiełków pszenicy, z pestek winogron lub słonecznikowy.
By oleje nie zbiły Twoich włosów w strączki, kluczowe jest ich dokładne zmycie. Pomocna okaże się emuglowanie, czyli nałożenie na olej odżywki lub maski, a następnie umycie włosów szamponem.
Przeczytaj także: Emulgowanie włosów - co to jest?
Nawilżające maski na strączki
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przesuszone i zniszczone włosy są bardziej podatne na zbijanie się w strączki. Zadbaj więc o ich optymalne nawilżenie. Możesz sięgnąć po drogeryjne produkty lub samodzielnie przygotować regenerującą maskę.
Wystarczy, że trzy łyżki jogurtu naturalnego połączysz z łyżką miodu i dokładnie wymieszasz. Całość nałóż na długość zwilżonych włosów i pozostaw na około 15-30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu umyj pasma delikatnym szamponem.
Przeczytaj także: Domowe maseczki na włosy. Sprawdzone przepisy na maski DIY!
Profesjonalne produkty do walki ze strączkami
Domowe sposoby na strączki są skuteczne, jednak najlepsze efekty uzyskasz, gdy połączysz je z profesjonalnymi produktami do pielęgnacji.
Pierwszym krokiem w walce o sypkie, świeże włosy jest ich prawidłowe mycie. Warto zaopatrzyć się w szampony bez silnych detergentów, które usuną zabrudzenia bez jednoczesnego wysuszenia skóry głowy. Jednym z takich produktów jest szampon Lowengrip Deep Cleansing Detox. Kosmetyk oczyszcza skalp z nadmiaru sebum, a zawarte w jego składzie gliceryna i kwas mlekowy łagodzą podrażnienia.
Równie skutecznie działa szampon Sachajuan Scalp do włosów przetłuszczających się. Formuła produktu jest wolna od parabenów, dzięki czemu możesz bezpiecznie sięgać po niego każdego dnia.
Niektóre maski i odżywki mogą zbytnio obciążać włosy. Strączki będą tego namacalną oznaką. By ich uniknąć, sięgaj po lżejsze formuły przeznaczone do włosów przetłuszczających się i niskoporowatych. Odżywka proteinowa Zielona Herbata od ANWEN doskonale nawilża i uelastycznia pasma, dzięki czemu stają się one bardziej gładkie, lejące i błyszczące.
Podobne działanie wykazuje odżywka Sachajuan Scalp, która łagodzi podrażnioną skórę głowy i przedłuża świeżość kosmyków bez ich jednoczesnego obciążenia.
Strączki sprawiają, że pasma wyglądają na oklapnięte i pozbawione objętości. Właśnie dlatego w Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć mgiełki, która unosi włosy u nasady. ANWEN Pump It Up nie tylko zwiększa elastyczność pasm, ale także ułatwia ich rozczesywanie.
Techniki fryzjerskie na pozbycie się strączków
Czy wiesz, że włosy ścięte na prosto mniejszą tendencję do strączkowania, niż te, które są cieniowane? To wszystko dlatego, że włosy o różnej długości chętniej będą o siebie zahaczać. Pamiętaj o tym podczas swojej następnej wizyty u fryzjera.
W pozbyciu się strączków pomocne może okazać się regularne podcinanie końcówek. W ten sposób chronimy włosy przed nadmierną utratą wody, a w konsekwencji zmniejszamy ich tendencję do zbijania się w pasma.
Suszenie włosów suszarką przy użyciu letniego lub chłodnego nawiewu może zapobiec ich strączkowaniu. Podczas suszenia spróbuj wyciągać je na szczotkę, aby były bardziej wygładzone i sypkie. Pod żadnym pozorem nie kładź się spać z mokrymi pasmami, by nie narażać ich na uszkodzenia mechaniczne.
Zapobieganie powstawaniu strączków – najlepsze praktyki
Strączki na włosach da się wyeliminować poprzez prawidłową pielęgnację. Kluczowa jest więc znajomość typu swoich włosów, ich potrzeb oraz preferencji. Za jedną ze skuteczniejszych praktyk uznaje się laminowanie pasm żelatyną spożywczą. Zabieg ten ma za zadanie je wygładzić oraz wzmocnić.
Dobrym posunięciem może okazać się ograniczenie silikonów w szamponach czy serach zabezpieczających końcówki. Włosy będą mniej dociążone, dzięki czemu nie będą się strączkować. Redukcja silikonów pozwoli również zredukować ich nadbudowanie.
Mimo wdrożenia wszystkich naszych rad, z Twojej głowy nadal zwisają strączki? W takim razie rozważ wizytę u trychologa. Specjalista oceni stan skóry głowy i włosów, a następnie dobierze odpowiednią do danego problemu terapię.
Podsumowanie – zdrowe włosy bez strączków
Strączki na włosach są zmorą, której na całe szczęście można się pozbyć. Regularne nawilżanie, adekwatne cięcie czy dobrze dobrana szczotka potrafią naprawdę wiele zdziałać. W połączeniu z wysokiej jakości produktami do pielęgnacji marzenie o zdrowych, mocnych i błyszczących pasmach staje się coraz bardziej realne. Internetowa drogeria Puder i Krem ułatwi Ci jego realizację.