Cera naczynkowa – charakterystyka. Wszystko o skórze naczynkowej

2022-08-22
Cera naczynkowa – charakterystyka. Wszystko o skórze naczynkowej

Cera sucha, normalna, mieszana, tłusta, no i ona – skóra naczynkowa. Charakterystyka tej ostatniej jest naprawdę interesująca. Co musisz wiedzieć na jej temat, aby cieszyć się promiennym i zadbanym naskórkiem na co dzień? Przychodzimy z pomocą!

Przejdź do akapitów:

  1. Cera naczynkowa – co to takiego?
  2. Cera naczynkowa – charakterystyka pielęgnacji
  3. Pielęgnacja domowa cery naczynkowej
  4. Skóra naczynkowa – charakterystyka. Podsumowanie

Cera naczynkowa – co to takiego?

Przyjęło się, że rumieniec na policzkach to symbol zdrowia i młodzieńczego wyglądu. Niestety, jeśli czerwone plamy na twarzy towarzyszą Ci przez większość czasu, wszystko wskazuje na jedno – to cera naczynkowa. Jaka to skóra i czym się charakteryzuje?

Skóra naczynkowa to potoczna nazwa płytko unaczynionej cery. Zazwyczaj jest ona uwarunkowana genetycznie i znacznie częściej występuje u osób z jasną karnacją, blond włosami oraz zielonymi lub niebieskimi oczami.

Znakiem rozpoznawczym cery naczynkowej są mało elastyczne, rozszerzone i umieszczone płytko pod skórą naczynia krwionośne. Jest ona bardzo cienka i wrażliwa, co sprawia, że rumieniec pojawia się bardzo często i łatwo oraz nie chce znikać.

skora naczynkowa charakterystyka

Czynniki zewnętrzne, takie jak alkohol, ostre przyprawy, wysiłek fizyczny, emocje czy też suche powietrze sprawiają, że skóra naczynkowa daje o sobie znać. Problem rumienia wzmaga również nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, gdyż ten typ cery jest wyjątkowo wymagający i kapryśny w kwestii kosmetyków.

Upływ czasu nie sprzyja posiadaczkom cery naczynkowej. Wygasająca wraz z wiekiem synteza kolagenu to prawdziwy koszmar, który spotyka naczynia krwionośne. Dzieje się tak, ponieważ są one ściśle otoczone włóknami kolagenowymi. Pękające naczynka, najczęściej dostrzegalne na nosie, brodzie czy na policzkach to najczęściej efekt niewystarczającej ilości kolagenu. Nadwrażliwość i trwałe zaczerwienienie cery mogą prowadzić do rozwoju trądziku różowatego, czyli wyjątkowo trudnej w leczeniu choroby skóry.

kod promocyjny blog

Cera naczynkowa – charakterystyka pielęgnacji

Charakterystyka cery naczynkowej jest Ci już znana. Czas zatem przejść do kolejnej kwestii, czyli pielęgnacji. Każdy typ skóry posiada swoje odmienne preferencje i wymagania. Jeżeli masz cerę naczynkową, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas zestawieniem. Wyjaśnimy Ci, z jakimi praktykami polubi się Twoja skóra, a czego zdecydowanie warto unikać.

Głównymi celami Twojej kosmetycznej rutyny powinno być unikanie aktywatorów rumienia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zapobieganie pojawianiu się podrażnień.

Niezależnie od pory roku oczyszczaj skórę dwa razy dziennie. Sięgaj po delikatne produkty pozbawione drażniących detergentów i płucz twarz letnią lub chłodną wodą. Do kategorii łagodnych preparatów można zaliczyć emulsję myjącą od marki Resibo.

emulsja myjaca cera naczynkowa

Wieczorem możesz zdecydować się na dwuetapowe mycie, aby dokładnie usunąć resztki makijażu, kurz czy inne zanieczyszczenia. W pierwszym kroku sięgnij po płyn micelarny lub myjącą kompozycję olejków, a następnie wybierz ulubiony żel lub piankę do twarzy. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzi się żel od marki Eveline, który zawiera aż 96% naturalnych składników!

Przeczytaj również: Metoda OCM – jak oczyszczać twarz olejami i czy warto?

Regularne złuszczanie martwego naskórka to jeden z pielęgnacyjnych filarów. Jako posiadacz cery naczynkowej zrezygnuj z peelingów mechanicznych i postaw na te enzymatyczne, takie jak aktywny peeling do twarzy Mokosh. Ten rodzaj skóry bardzo łatwo ulega podrażnieniom na skutek działania mechanicznego, dlatego nie pocieraj twarzy szorstkim ręcznikiem po umyciu.

peeling do twarzy cera naczynkowa

Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest kompletna bez dobrego kremu nawilżającego. Zadba on o naturalną barierę hydrolipidową naskórka. Tołpa Dermo Face Rosacal na noc wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia.

krem nawilzajacy cera naczynkowa

W swojej rutynie stawiaj na takie składniki aktywne, jak witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, oleje roślinne typu GOArgan+ od Nova Kosmetyki czy wyciąg z kasztanowca. Unikaj produktów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy, kwasy AHA i BHA oraz mocne substancje zapachowe.

Witamina C lekko rozjaśnia skórę oraz sprawia, że naczynia krwionośne są coraz mocniejsze i rzadziej pękają. W swojej czystej postaci witamina C może mieć silnie drażniące działanie. Wybieraj zatem jej łagodniejsze pochodne. Jednym z bezpiecznych rozwiązań jest serum HAGI Smart C, które zostało dodatkowo wzbogacone o kwas felurowy, algi czy intensywnie nawilżający kwas hialuronowy.

serum cera naczynkowa

Niezależnie od pory roku pamiętaj o tym, by każdego dnia aplikować na skórę kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym. Dlaczego to takie ważne? Promieniowanie UVA wpływa niszcząco na włókna kolagenowe, a w efekcie osłabia naczynia krwionośne. Latem cera sucha naczynkowa nie lubi zbyt długiej ekspozycji na słońce, natomiast zimą często bywa wrażliwa na mróz i nagłą zmianę temperatur.

Pielęgnacja domowa cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej jest trudnym, ale nie niemożliwym, zadaniem. Oprócz drogeryjnych preparatów możesz zadbać o nią za pomocą samodzielnie przygotowanych maseczek. Takie naturalne mieszanki świetnie łagodzą podrażnienia, regenerują oraz poprawiają ogólną kondycję skóry.

charakterystyka cery naczynkowej

Maseczka z siemienia lnianego

Pielęgnacja domowa cery naczynkowej bazuje na produktach, które zapewne już masz w swojej kuchennej szafce. Niezwykle prosta do przygotowania jest maseczka z siemienia lnianego.

Łyżkę zmielonego siemienia lnianego zalej połową szklanki wrzącej wody i dokładnie wymieszaj. Gdy mieszanka wystygnie, nałóż ją na oczyszczoną twarz i pozostaw na około 15-20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmyj resztki letnią wodą i zaaplikuj ulubiony krem nawilżający.

Maseczka z marchwi

Pękające naczynka to problem, który dobrze znasz? W takim razie daj szansę domowej maseczce z marchewki.

Na tarce o drobnych oczkach zetrzyj marchewkę, a następnie wymieszaj ją z łyżką jogurtu naturalnego oraz łyżką oliwy z oliwek. Powstałą pastę nałóż na twarz, a po 15 minutach zmyj. Maseczka świetnie nawilża skórę, a także obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne.

cera naczynkowa co to

Maseczka winogronowa

Kolejna sprawdzona maseczka w pielęgnacji cery naczynkowej bazuje na czerwonych winogronach. W miseczce rozgnieć 10-15 sztuk owoców, a nadmiar soku odlej. Dodaj odrobinę mąki ziemniaczanej, by uzyskać gęstszą konsystencję. Nałóż pastę na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, a po upływie 15 minut zmyj letnią wodą.

Domowy peeling

Jak już wspomnieliśmy, cera naczynkowa nie lubi agresywnych peelingów mechanicznych. W zaciszu własnego domu możesz samodzielnie przygotować preparat, który delikatnie złuszczy martwy naskórek bez jednoczesnego podrażnienia i wysuszenia.

W miseczce wymieszaj serek wiejski z odrobiną miodu, a następnie nałóż pastę na twarz i pozostaw na około 10 minut. Podczas zmywania maseczki delikatnie wmasowuj ją w skórę.

Skóra naczynkowa nie zawsze dobrze reaguje na kosmetyczne nowości. By mieć pewność, że dodatkowo jej nie zaszkodzisz, zrób test alergiczny, zanim nałożysz jakąkolwiek maseczkę na twarz.

Samodzielnie przygotowane maseczki to nie jedyne, co możesz zrobić dla swojej cery naczynkowej. Dieta odgrywa istotną rolę w wyglądzie skóry. By wzmocnić naczynia krwionośne i zmniejszyć ryzyko ich pękania zadbaj o to, by Twój jadłospis obfitował w świeże warzywa i owoce, które są prawdziwym bogactwem witamin oraz minerałów.

Unikaj ostrych przypraw, produktów wysokoprzetworzonych, alkoholu, mocnej kawy i herbaty czy napojów energetycznych – mogą wywoływać rumień. Duże znaczenie ma także styl życia. W miarę możliwości unikaj silnego stresu.

Przeczytaj również: Domowe maseczki na twarz. Jak je przygotować?

cera naczynkowa jaka to

Skóra naczynkowa – charakterystyka. Podsumowanie

Wrażliwa na zmiany i niezwykle delikatna – taka właśnie w wielkim skrócie jest cera naczynkowa. Cechy charakterystyczne tego rodzaju skóry przestały być dla Ciebie zagadką. Teorię masz już opanowaną do perfekcji, czas więc zabrać się za praktykę!

W asortymencie internetowej drogerii Puder i Krem znajdziesz całą masę produktów, z którymi polubi się Twoja skóra. Szukaj produktów wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne, a także rozjaśnią zaczerwienienia. Ich regularne stosowanie sprawi, że pękające naczynka przestaną być zmartwieniem!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12171 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-13
Kupuję już nie pierwszy raz w tym sklepie. Szybka realizacja zamówień i zawsze przyjemnie dostawać jeszcze jakąś próbkę w prezent
2024-09-13
Szybka wysyłka. Dobrze zapakowana. Próbka kremu do rąk w prezencie. Polecam sklep. Warto polować na promocje:)
pixel