Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? 6 wskazówek

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? 6 wskazówek

2023-07-18

Bariera hydrolipidowa skóry - dlaczego jest ważna?

Skóra jest jednym z największych organów człowieka. To element, który odgradza ciało człowieka od środowiska zewnętrznego, które nie zawsze ma na nie pozytywny wpływ. Zbudowana z wielu warstw skóra pełni funkcje ochronne oraz regulujące. By mogła ona wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, staraj się utrzymywać ją w szczytowej formie. Jedną z rzeczy, którą możesz dla niej zrobić, to dbanie jej o barierę hydrolipidową.

kod promocyjny blog

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest bariera hydrolipidowa skóry i dlaczego pełni tak ważną funkcję? Bariera hydrolipidowa, nazywana też płaszczem hydrolipidowym, przykrywa powierzchnię naskórka. Na jej budowę składają się głównie ceramidy, woda, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe oraz białka strukturalne. Płaszcz hydrolipidowy tworzy na skórze powłokę okluzyjną, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody.

Sprawnie działająca bariera lipidowa sprawia, że martwe komórki naskórka złuszczają się  w swoim naturalnym tempie. W efekcie twarz jest oczyszczona, emanuje naturalnym blaskiem i dłużej zachowuje swoją elastyczność.

Płaszcz hydrolipidowy odpowiada także za stopień wchłaniania składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Jeśli chcesz, aby Twoje ulubione serum lub krem wnikały w skórę jeszcze głębiej, pamiętaj o otoczeniu szczególną opieką tej warstwy powierzchniowej naskórka.

Wiele problemów skórnych może brać swoje źródło właśnie u naruszonej bariery hydrolipidowej. Uszkodzenie jej ciągłości skutkuje tym, że cera ma szary, ziemisty koloryt, jest sucha i ściągnięta, a dodatkowo pojawia się zaczerwienienie czy nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia. Inne objawy naruszonego płaszcza hydrolipidowego to nadprodukcja sebum, nadwrażliwość na stosowane od dawna kosmetyki oraz zmiany temperatur, częste alergie.

Przyczyny osłabienia bariery hydrolipidowej

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej to prosta droga do znacznego pogorszenia się kondycji cery. Do zaistnienia tego problemu może dojść z rozmaitych przyczyn.

Jednym z najczęstszych powodów naruszenia bariery hydrolipidowej jest niewłaściwa pielęgnacja. Powszechnie wiadomo, że regularne złuszczanie martwego naskórka to klucz do zadbanej skóry. Problem pojawia się w momencie, gdy po peelingi sięgasz zbyt często. Długotrwałe stosowanie peelingów głęboko złuszczających przerywa ciągłość płaszcza lipidowego, powodując wymienione wcześniej niedoskonałości skórne.

Pod hasłem „niewłaściwa pielęgnacja” kryje się jeszcze kilka błędów. To także oczyszczanie skóry wysuszającymi produktami z alkoholem czy mydłem. Naturalną barierę może naruszyć zbyt duże stężenie nowego składnika aktywnego. Wszelkie kwasy, niacynamid czy witaminy wprowadzaj do swojej pielęgnacji stopniowo, by skóra miała czas się do nich przyzwyczaić.

krem do odbudowy bariery hydrolipidowej

Urazy mechaniczne, powstałe podczas golenia czy usuwania niechcianego owłosienia, mogą skutkować naruszeniem bariery hydrolipidowej. Wszelkie tego typu zabiegi staraj się więc wykonywać z należytą uważnością.

Promieniowanie słoneczne to jeden z największych wrogów skóry. Nadmierna ekspozycja na UVA i UVB nie tylko skutkuje powstawaniem przebarwień i przedwczesnych zmarszczek, ale także sprawić, że bariera hydrolipidowa będzie zagrożona.

Skuteczność płaszcza lipidowego zostaje znacznie obniżona, gdy skóra musi radzić sobie z innymi niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Mowa tutaj o silnym wietrze, mrozie czy gwałtownych zmianach temperatury.

Nie sposób nie wspomnieć o leczeniu dermatologicznym. Maści, kremy czy tabletki na takie schorzenia skórne, jak na przykład trądzik, bazują na silnych składnikach, które oprócz wyciszania stanów zapalnych naruszają osłabioną barierę hydrolipidową.

Składniki i produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej

Naruszona bariera hydrolipidowa to nic przyjemnego. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji da się ją odbudować. Co powinno znaleźć się w kosmetycznej „diecie” skóry z uszkodzonym płaszczem lipidowym?

Zacznijmy od tego, że odbudowa bariery hydrolipidowej to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Płaszcz lipidowy magicznie nie naprawi się po jednorazowym zastosowaniu kremu nawilżającego. Systematyczność i cierpliwość to dwie cechy, w które obowiązkowo musisz się uzbroić, by przywrócić skórę do stanu świetności.

Beauty rutyna skóry z zaburzoną równowagą lipidową powinna opierać się głównie na dokładnym oczyszczaniu oraz intensywnym nawilżaniu. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyki do odbudowy bariery hydrolipidowej, które w swoim składzie zawierają składniki obecne w naturalnej w budowie płaszcza. Żel do mycia czy krem odbudowujący płaszcz lipidowy powinny więc być wzbogacone o ceramidy, skwalan, mocznik, glicerynę, kwasy tłuszczowe czy kwas hialuronowy.

Zauważasz u siebie symptomy naruszonej równowagi hydrolipidowej, ale nie wiesz,po jakie produkty sięgnąć? Przybywamy z zestawieniem naszych kilku ulubieńców! Poznaj produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej, które skutecznie zniwelują przesuszenie, swędzenie czy zaczerwienienie.

Po oczyszczaniu i stonizowaniu skóry czas sięgnąć po serum do odbudowy bariery hydrolipidowej. Doskonałym wyborem jest to od marki Tołpa. Preparat My Skin Changer wykazuje intensywne działanie nawilżające, koi oraz wygładza. To wszystko zasługa jego formuły, która bazuje na brązowych algach, elektrolitach oraz torfie tołpa.

Działający krem do odbudowy bariery hydrolipidowej, który pierwszy przychodzi nam na myśl, to oczywiście Korres Greek Yoghurt. Odżywczy kosmetyk z probiotykami i prebiotykami zawiera aż 94.4% naturalnych składników. To właśnie one sprawiają, że cera jest zregenerowana i silnie nawilżona.

Przed Tobą odbudowa warstwy hydrolipidowej? Krem, który zdecydowanie warto mieć w swojej kosmetyczce to produkt do twarzy, ciała i dłoni od marki PUPA Milano. Nawilżający krem hydrolipidowy jest uniwersalnym wyborem dla każdego. Jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas hialuronowy, który zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania cząsteczek wody. W efekcie jest ona gładka, promienna i elastyczna.

Poznaj Korres Pomegranate żel-krem. Odbudowa bariery hydrolipidowej staje się o wiele prostsza, gdy masz go pod ręką. Preparat nie tylko nawilża, ale także przywraca równowagę skóry, minimalizuje zaczerwienienia oraz zmniejsza widoczność porów. Trzy główne składniki, które zostały w nim zawarte, to: ekstrakt z granatu, kwas salicylowy i pantenol.

krem odbudowujacy bariere hydrolipidowa

Zauważasz u siebie zmarszczki, a do tego doskwiera Ci zaburzona bariera hydrolipidowa? Krem Advanced Day Total Protect od marki Medik8  poradzi sobie z jednym i z drugim. Kosmetyk z faktorem SPF30 zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, by cera jak najdłużej zachowała sprężystość i młody wygląd.

Gdy kremy na odbudowę bariery hydrolipidowej dają niewielkie rezultaty, czas wytoczyć mocniejsze działo. Syis ampułki nawilżająco-odżywcze potrafią zdziałać na skórze prawdziwe cuda. Zawarte w nich kolagen, prowitamina B5, kwas hialuronowy czy proteiny mleczne przyspieszają procesy regeneracji naskórka, odżywiają go i łagodzą ewentualne stany zapalne.

6 sposobów na odbudowę bariery hydrolipidowej

Nienaruszona bariera hydrolipidowa równa się zdrowa, promienna skóra. Dobry krem lipidowy do twarzy to nie jedyny sposób, by odpowiednio o nią zadbać. W odbudowie i wzmocnieniu naturalnego płaszcza pomocne okazać się mogą poniższe sztuczki.

Nawet najlepszy krem odbudowujący barierę hydrolipidową na niewiele się zda, jeśli zapominasz o regularnym oczyszczaniu skóry. Wybieraj łagodne środki myjące, które nie powodują nadmiernego wysuszania naskórka.

odbudowa bariery hydrolipidowej

Zdecydowanie radzimy unikać gorących pryszniców i kąpieli. Wysoka temperatura może bowiem osłabić płaszcz lipidowy. Myj twarz i ciało letnią wodą, a potem obowiązkowo aplikuj nawilżający krem. Bariera hydrolipidowa będzie Ci za to wdzięczna.

Niektóre naturalne oleje i masła, takie jak olej kokosowy, migdałowy, jojoba, oliwa z oliwek czy masło shea wykazują właściwości nawilżające i mogą pomóc w odbudowie bariery hydrolipidowej. Stosuj je delikatnie na umytą skórę lub jako dodatek do swojego ulubionego kremu nawilżającego.

Staraj się chronić skórę przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak mróz, wiatr czy nadmierna ekspozycja na słońce. Te czynniki mogą naruszyć barierę hydrolipidową. Krem z faktorem SPF to konieczność o każdej porze roku.

Kremy odbudowujące barierę hydrolipidową i działanie od wewnątrz dadzą najlepsze efekty. Na kondycję skóry ma wpływ zbilansowana dieta bogata witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo pamiętaj o tym, by pić dużo wody.

Można wymienić kilka sposobów na to, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry. Po pierwsze, należy wyeliminować czynnik, który powoduje ten stan, a następnie zadbać o prawidłową pielęgnację. W tym drugim z największą przyjemnością pomoże Ci marka Puder i Krem. W naszej ofercie znajdziesz niejeden krem do twarzy odbudowujący barierę hydrolipidową o bezbłędnym składzie

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12154 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-12
Bardzo sprawna obsługa.
2024-09-11
Polecam
pixel