Co ile podcinać końcówki, jeśli chcesz mieć zdrowe włosy?
Jest kilka reguł, których należy przestrzegać, jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne włosy. Jedną z nich jest regularne podcinanie końcówek. Dlaczego ten zabieg jest tak ważny i jak często należy go wykonywać? Przychodzimy z odpowiedziami!
Dlaczego regularne podcinanie końcówek jest kluczowe dla zdrowia włosów?
Świadoma pielęgnacja włosów to nie tylko stosowanie delikatnych szamponów, utrzymywanie równowagi PEH czy sięganie po peelingi, które mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek. Jedną z podstawowych praktyk, o której nie można zapominać, jeśli marzysz o pięknych pasmach, jest regularne podcinanie końcówek. Dlaczego jest ono tak ważne?
Systematyczne wizyty u fryzjera pomagają zapobiegać rozdwajaniu się końcówek włosów. Poszarpane końcówki, pozostawione same sobie, mogą prowadzić do dalszego łamania się kosmyków na całej długości, co przekłada się na to, że są one bardziej podatne na uszkodzenia.
Po drugie, usunięcie uszkodzonych końcówek pomaga utrzymać włosy w lepszej kondycji, co wspiera ich naturalny wzrost. Włosy bez rozdwajających się końcówek są mniej podatne na pękanie i łamanie się, dzięki czemu poprawie ulega ich elastyczność czy nawet łatwość rozczesywania.
Zniszczone końcówki mogą prowadzić do nadmiernej utraty wilgoci. Na nic zdadzą się intensywne zabiegi nawilżające, jeśli stronisz od regularnych wizyt w salonie fryzjerskim. Pasma pozbawione wilgoci są suche, matowe i nieprzyjemnie szorstkie w dotyku. Jesteśmy pewni, że fryzura bez naturalnego blasku to nie efekt, na którym Ci zależy.
Podcinanie końcówek jest ważne również ze względów estetycznych. Skracanie pasm pozwala bowiem utrzymać pożądany kształt fryzury.
Czynniki wpływające na częstotliwość podcinania końcówek
Zastanawiasz się, dlaczego końcówki się rozdwajają? To właśnie ta część włosa jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Końcówki nieustannie ocierają się o nasze ubrania, poduszki, są przycinane zamkiem kurtki czy szarpane podczas czesania. Na zakończeniach pasm odbijają się wszystkie błędy pielęgnacyjne – suszenie zbyt gorącym powietrzem czy częsta stylizacja za pomocą lokówki lub prostownicy bez odpowiedniej termoochrony.
Pora więc odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, a mianowicie – co ile podcinać końcówki? Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów.
Typ i struktura włosów
Typ i struktura pasm mają istotny wpływ na to, co ile trzeba podcinać końcówki włosów. Najszybciej rozdwojone końcówki pojawiają się u posiadaczy prostych włosów. W przypadku kosmyków falowanych i kręconych, podcinanie końcówek nie musi być aż tak częste.
Bardziej podatne na rozdwajanie się są włosy farbowane i rozjaśniane. Osoby, które regularnie aplikują preparaty chemiczne, muszą liczyć się z tym, że końcówki szybko staną się przesuszone i zniszczone.
Styl życia i codzienna pielęgnacja
Odpowiadając na pytanie, co ile należy podcinać końcówki włosów, nie sposób nie wziąć pod uwagę Twoich codziennych nawyków. Jeśli w Twojej rutynie obecne są nawilżające maski, zabezpieczające olejki czy szampony pozbawione agresywnych detergentów, to częstotliwość podcinania końcówek znacznie się zmniejszy.
Na kondycję pasm ogromny wpływ ma także dieta. Osoby, które dziennie wypijają co najmniej dwa litry wody i jedzą pełnowartościowe posiłki, będą mogły pochwalić się kosmykami w nienagannej kondycji.
Przeczytaj także: Emulgowanie włosów – co to jest?
Cele dotyczące długości i zdrowia włosów
Zdarza się, że osoby, które zapuszczają włosy, bledną na hasło „podcinanie końcówek”. Wydaje się im, że strata tych kilku centymetrów całkowicie zaprzepaści ich starania. Jeśli i Ty należysz do tej kategorii ludzi, to zastanów się, czy faktycznie lepiej mieć długie, ale przesuszone pasma, niż nieco krótszą, natomiast zdrowszą fryzurę?
Im dłużej zwlekasz z podcinaniem końcówek, tym finalnie więcej włosów będziesz musiała obciąć, ponieważ uszkodzenia stopniowo będą posuwać się ku górze.
Jak często podcinać włosy?
Co ile podcinać końcówki włosów cienkich, a jak często skracać te grube? Przyjrzyj się uważnie swoim pasmom, by dowiedzieć się, jakie interwały czasowe będą najbardziej im służyć.
Włosy cienkie i delikatne
Osobom o cienkich i delikatnych włosach regularne podcinanie może pomóc w utrzymaniu zdrowego wyglądu i zapobieganiu rozdwajaniu końcówek. Włosy cienkie są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego dbanie o ich regularne ścinanie jest kluczowe, by zachować je w jak najlepszej kondycji.
Do fryzjera może udawać się nawet co 4-6 tygodni. Na co dzień pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu nadmiernej stylizacji z użyciem ciepła.
Do swojej kosmetyczki dorzuć naturalną odżywkę beBIO LONGEVITY. Regularne stosowanie preparatu sprawia, że włosy są widocznie mocniejsze, odżywione, miękkie i pełne blasku. W składzie odżywki znalazły się takie drogocenne substancje jak biotyna, aloes, keratyna roślinna, oleje makadamia, arganowy i z opuncji figowej czy kompleks DensiForce™.
Włosy grube i mocne
Włosy grube i mocne również wymagają regularnego podcinania, chociaż częstotliwość wizyt u fryzjera może być nieco inna niż w przypadku cienkich kosmyków.
W takim razie co ile powinno się podcinać końcówki włosów tego typu? Optymalnym interwałem będzie co około 8-12 tygodni. Oczywiście, jeśli chcesz utrzymać konkretną długość włosów lub styl fryzury, możesz potrzebować częstszego podcinania.
Marzenie o bujnej czuprynie pozwoli Ci zrealizować biostymulujący lotion. Kosmetyk od marki Bandi wpływa na miejscowe przekrwienie skóry, dzięki czemu dotlenia i odżywia cebulki oraz stymuluje porost włosów.
Włosy kręcone i falowane
Włosy kręcone i falowane są bardziej podatne przesuszanie, rozdwajanie końcówek czy utratę skrętu. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja i regularne podcinanie są kluczowe, by cieszyć się efektem zdrowych, pięknych loków.
Odpowiedź na pytanie: „co ile podcinać końcówki włosów z predyspozycją do skrętu?” brzmi co około 8-12 tygodni.
Prawdziwym wybawieniem dla zniszczonych pasm jest olejek Lowengrip The Cure. Kosmetyk z linii regenerującej intensywnie nawilża i naprawia uszkodzenia, dzięki czemu włosy odzyskują swój zdrowy wygląd. Preparat z dodatkiem oleju słonecznikowego i oleju z marakui nie obciąża kosmyków i nie powoduje ich nadmiernego przetłuszczania czy sklejania.
Przeczytaj także: Woda z ryżu na włosy – efekty i stosowanie. Jak zrobić wodę ryżową?
Porady dotyczące podcinania końcówek w domu
Świadomość, co ile podcinać końcówki, wzbudziła w Tobie lęk, jak dużo pieniędzy będziesz musiała wydać na fryzjera? Na całe szczęście podcięcie włosów nie jest niczym trudnym i z łatwością wykonasz je w zaciszu własnej łazienki.
Przede wszystkim ustaw się w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, aby dokładnie wszystko widzieć. Pod żadnym pozorem nie używaj nożyczek kuchennych czy szkolnych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej uszkodzić końcówki. Zaopatrz się w nożyczki fryzjerskie – niekoniecznie muszą to być te z najwyższej półki.
Zazwyczaj lepiej jest podcinać mokre włosy, ponieważ są bardziej elastyczne i łatwiej kontrolować długość cięcia. Miej jednak na uwadze to, że mokre włosy po wyschnięciu mogą się skrócić, więc bądź ostrożny z długością.
Rozdziel włosy na pasma, by ułatwić sobie cały proces. Zacznij od przycinania niewielkich ilości włosów. Podcinaj fryzurę kosmyk po kosmyku, zachowując równą długość.
Jeśli po wyschnięciu okazało się, że włosy są krótsze, niż planowałaś, to nie ma powodów do paniki. W przyspieszeniu ich wzrostu pomoże Ci pobudzająca wcierka marki Resibo. Preparat z dodatkiem kofeiny, ksylitolu i laktitolu stymuluje porost włosów, przywraca równowagę mikrobiomu skóry oraz długotrwale nawilża. Jego aplikację ułatwi masażer do skóry głowy.
Podsumowanie: Jak często i dlaczego warto podcinać końcówki
Sekretem zadbanych, mocnych włosów jest ich regularne podcinanie. Ta praktyka, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, da spektakularne efekty.
Kosmetyki do codziennego stosowania znajdziesz oczywiście na stronie naszej internetowej drogerii. Szampon, odżywka, a może termoochronny spray? Puder i Krem w swoim asortymencie prawdziwe skarby!