Jak myć pędzle do makijażu, aby ich nie zniszczyć? Wyjaśniamy!
Wykonanie perfekcyjnego makijażu wymaga użycia takich akcesoriów jak pędzle czy gąbeczki. Usprawniają one cały proces i dają naturalny efekt. Niezwykle ważne jest jednak zachowanie ich higieny. Jak myć pędzle do makijażu i czym najlepiej to robić? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Regularne mycie pędzli – dlaczego jest tak ważne?
- Jak często myć pędzle do makijażu?
- Czym myć pędzle? – sprawdzone produkty
- Jak czyścić pędzle do makijażu? – etapy
- Mycie pędzli do makijażu. Zachowaj swoje akcesoria w idealnym stanie!
Regularne mycie pędzli – dlaczego jest tak ważne?
Twoja pielęgnacyjna rutyna składa się z dziesięciu kroków, półki uginają się od nadmiaru naturalnych kosmetyków, a mimo to na Twojej cerze nadal pojawiają się niedoskonałości? Jednym z powodów mogą być… brudne pędzle do makijażu!
Bez wątpienia te akcesoria znacznie usprawniają nakładanie make-upu. Po każdej aplikacji kosmetyków na ich włosiu zostaje jednak spora warstwa brudu, łoju, bakterii ze skóry oraz drobinek kolorowych produktów. Warto zatem regularnie czyścić akcesoria do makijażu, przede wszystkim ze względów higienicznych. Jeśli każdego dnia nakładasz podkład za pomocą tego samego, nieumytego pędzla, to wyrządzasz swojej skórze wielką krzywdę. Mieszanka sebum, martwego naskórka oraz kurzu stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które lubią ciepłe i wilgotne środowisko.
Dodatkowo brudne pędzle sprawiają, że efekt make-upu może nie być zadowalający. Zlepione fluidem włosie zostawi na skórze smugi, a resztki bronzera, rozświetlacza czy cieni kolorowe plamki czy drobinki brokatu.
Na dobrej jakości pędzle musisz wydać kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych. Taki zakup jest sporą inwestycją, warto więc odpowiednio dbać o te akcesoria. Jeśli nieustannie zwlekasz z myciem pędzli i robisz to sporadycznie, możesz mieć pewność, że nacieszysz się nimi przez bardzo krótki czas.
Jak często myć pędzle do makijażu?
W tym momencie może pojawić się dylemat: jak często myć pędzle do makijażu? Nadmierne i niewłaściwe czyszczenie może zniszczyć akcesoria, natomiast zbyt rzadkie skutkuje wypryskami, podrażnieniami czy uczuleniami.
Częstotliwość mycia pędzli zależy przede wszystkim od tego, do jakich typów kosmetyków ich używasz. Akcesoria przeznaczone do nakładania płynnych lub kremowych produktów (takich jak podkład, krem BB, korektor, pomadka czy eyeliner) powinny być czyszczone po każdym użyciu. W przeciwnym razie do wilgotnego włosia przykleją się zanieczyszczenia, które w połączeniu z sebum będą doskonałą pożywką dla bakterii. Co więcej, gdy produkt zaschnie na włosiu, pomalowanie się takim pędzlem może stanowić trudne zadanie – kosmetyki będą się trudniej rozprowadzać i pozostawią nieestetyczne smugi.
Pędzle do produktów sypkich (takich jak puder, róż w kamieniu, rozświetlacz, bronzer czy cienie) nie muszą być myte po każdym użyciu. Wystarczy, że wyczyścisz je co najmniej dwa-trzy razy w miesiącu.
Czym myć pędzle? – sprawdzone produkty
Bywa, że zwlekanie z myciem akcesoriów bierze się nie tyle z lenistwa, ile z niewiedzy. Strach przed zniszczeniem drogich pędzli sprawia, że wolimy nie ryzykować i odpuścić sobie ich regularne czyszczenie. To wielki błąd! Prawidłowe mycie akcesoriów do makijażu w żaden sposób im nie zaszkodzi – wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie produkty, które usprawnią cały proces. Zastanawiasz się, czym myć pędzle? Zależy to od rodzaju włosia, z jakiego zostały wykonane i tego, jak bardzo zabrudzone są pędzle.
Pędzle syntetyczne
Włosie pędzla syntetycznego charakteryzuje się większą wytrzymałością niż włosie naturalne. Przekłada się to na jego czyszczenie – jest ono szybkie i łatwe. Najczęściej pędzle syntetyczne służą do aplikowania „mokrych” kosmetyków, ponieważ nie wchłaniają dużo produktu. Formuły ciężkich podkładów czy korektorów świetnie domyjesz za pomocą olejku do twarzy. Ten od Orientana jest doskonały nie tylko na skórę, ale także do czyszczenia uporczywych zabrudzeń z płynnych produktów. Pędzle do makijażu z syntetycznego włosia możesz także umyć przy użyciu płynu micelarnego. Wylej odrobinę kosmetyku na chusteczkę, a następnie wytrzyj nią pędzel.
Pędzle z naturalnego włosia
Przewagą pędzli syntetycznych jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Naturalne włosie jest delikatne i o wiele łatwiej je uszkodzić – podczas czyszczenia musisz zachować dużą ostrożność. Do mycia takich pędzli najlepiej sprawdzi się delikatny szampon dla dzieci lub łagodna pianka do twarzy. Produkt marki Only Bio świetnie pozbędzie się brudu i nie uszkodzi struktury włosia.
Zarówno pędzle z włosia syntetycznego, jak i te z naturalnego, bardzo dokładnie wyczyścisz za pomocą mydła w kostce. Jest to tani, szybki i skuteczny sposób, który pozwoli Ci dogłębnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Koniecznie wybierz naturalne mydło – cały szereg produktów znajdziesz w ofercie drogerii Puder i Krem.
Jak czyścić pędzle do makijażu? – etapy
Jeśli chcesz, by Twoje akcesoria pozostały w nienaruszonym stanie, musisz nie tylko myśleć, czym myć pędzle do makijażu, ale też pamiętać o prawidłowej technice mycia. Wybierz produkty odpowiednie do danego typu włosia i przestrzegaj naszych wskazówek, dzięki którym nie zniszczysz pędzli. Pędzle do makijażu możesz myć w miseczce, pod bieżącą wodą lub z wykorzystaniem takich gadżetów jak specjalne silikonowe tarki czy rękawice z wypustkami.
ETAP 1: Mycie
Najprostszy ze sposobów to czyszczenie akcesoriów do makijażu pod bieżącą wodą lub z wykorzystaniem miseczki. Brudny pędzel zamocz w letniej wodzie. Nabierz odrobinę mydła w zagłębienie dłoni lub wlej do miseczki i delikatnie mocz w nim włosie, aż powstanie piana. Czynność powtarzaj do momentu, gdy pozbędziesz się całego brudu, a woda będzie w zupełności czysta. Aby uniknąć odkształceń, nie szarp i nie wyginaj włosia. Na samym końcu obficie wypłucz pędzel pod bieżącą, letnią wodą. Delikatnie odciśnij jej nadmiar pulsacyjnym ruchem – uważaj, aby zbyt mocno nie ciągnąć za włosie.
Pamiętaj, żeby nigdy nie moczyć w wodzie trzonka pędzla oraz skuwki! Nie oznacza to jednak, że powinieneś w zupełności rezygnować z ich czyszczenia. Te fragmenty delikatnie przetrzyj wacikiem nasączonym płynem micelarnym.
ETAP 2: Suszenie
Prawidłowa technika jest ważna nie tylko w przypadku samego mycia pędzli, ale także ich suszenia. Pod żadnym pozorem nie rób tego na kaloryferze, w pobliżu grzejnika czy za pomocą suszarki! Włosie powinno wyschnąć w naturalny sposób, w przeciwnym razie stanie się napuszone i straci swój kształt.
Po umyciu połóż pędzle na ręczniku papierowym lub chusteczce higienicznej na brzegu stołu, aby końcówka z włosiem wystawała za krawędź blatu. Najlepiej pozostaw je do wyschnięcia na całą noc. Nigdy nie susz pędzli w pozycji pionowej – woda spłynie do dołu, a Twoje akcesoria nadal będą wilgotne. Negatywnie wpłynie to także na żywotność trzonka, a włosie może zacząć wypadać.
ETAP 3: Dezynfekcja
Zmycie brudu z pędzli to dopiero połowa sukcesu. Aby mieć pewność, że są one w pełni czyste i pozbawione wszelkich bakterii, nie zapomnij o ich zdezynfekowaniu. Możesz to zrobić za pomocą płynu odkażającego na bazie alkoholu lub sięgnąć po antybakteryjne mydło. Zdezynfekuj także skuwkę oraz trzonek pędzla.
Mycie pędzli do makijażu. Zachowaj swoje akcesoria w idealnym stanie!
Na perfekcyjny make-up składają się nie tylko dobre kosmetyki, ale także pędzle do makijażu. Jednak nawet te najdroższe nie będą Ci jednak dobrze służyć, jeśli nie zadbasz o ich regularne czyszczenie. Warto to robić z wielu powodów, o których wcześniej wspominaliśmy. Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jak czyścić pędzle do makijażu, by nie uszkodzić ich struktury. Stosuj się do podanych wskazówek, a akcesoria pozostaną w nienaruszonym stanie przez długie lata!
Wysokiej jakości pędzle do makijażu, jak i produkty, które usprawnią cały proces ich mycia, znajdziesz w ofercie sklepu Puder i Krem. Zdecyduj się na naturalne mydło, olejek, piankę, szampon czy płyn micelarny. Zachęcamy także do przejrzenia produktów z innych kategorii – wyjątkowych kosmetyków do pielęgnacji włosów, ciała czy cery. Z drogerią Puder i Krem kompleksowo zadbasz o swoją urodę!