Jak ocenić porowatość włosów? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Zdrowe, lśniące i mocne włosy to marzenie wielu osób. Przestrzegając odpowiedniej pielęgnacji, możesz sprawić, by stało się ono rzeczywistością. Aby jednak do tego doszło, warto poznać porowatość włosów. Jak to zrobić i co to właściwie oznacza? Podpowiadamy!
Spis treści:
Czym jest porowatość włosów?
Włosy są jak odciski palców – u każdego z nas inne. Aby ich pielęgnacja była skuteczna, warto dokładnie zastanowić się, jakie są naprawdę oraz czego im potrzeba. Istotna kwestia, od której ustalenia warto zacząć świadomą pielęgnację, to porowatość włosów. Powierzchnia włosa jest dokładnie pokryta drobnymi łuskami, które zbudowane są z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych. To zewnętrzna warstwa ochronna włosa, która stanowi barierę dla czynników zewnętrznych i wody. Czym jednak jest ta cała porowatość? Najprościej rzecz ujmując, porowatość to stopień odchylenia wspomnianych wcześniej łusek. To od niej właśnie zależy zdolność kosmyków do wchłaniania oraz zatrzymywania wilgoci.
Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Oczywiście jest to najbardziej ogólny podział – może się zdarzyć, że Twoje włosy są mieszanką wszystkich tych typów. Co ciekawe, porowatość włosów może być różna zależnie od ich długości – im bliżej skóry głowy, tym jest ona niższa. Bardzo często to cecha uwarunkowana genetycznie, jednak duży wpływ mają na to także Twoja codzienna rutyna, zabiegi fryzjerskie, a nawet stopień twardości wody. Należy pamiętać także o tym, że porowatość włosów może ulec zmianie – na przykład po ich rozjaśnieniu.
Jak określić porowatość włosów?
Pielęgnacja nawet najlepszymi i najdroższymi kosmetykami nie będzie skuteczna, jeśli nie zostaną one dobrze dopasowane do rodzaju Twoich kosmyków. To właśnie niewiedza bardzo często stoi na przeszkodzie do cieszenia się zdrowymi, błyszczącymi i mocnymi puklami. Istnieje kilka sposobów na to, jak określić porowatość włosów. Oto metody, które wybierane są najczęściej.
Wizyta u specjalisty
Najbardziej rzetelne informacje o porowatości uzyskasz, jeśli udasz się do specjalisty. Wystarczy wizyta u trychologa – czyli eksperta, który zajmuje się skórą głowy oraz włosami – albo w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Badanie mikroskopowe pozwala w dużym powiększeniu zaobserwować, jaki jest Twój typ włosów, czyli poziom odchylenia łusek względem łodygi.
Test ze szklanką wody
Jeśli z jakichkolwiek powodów nie masz możliwości udać się do specjalisty, to prowizoryczny test na porowatość włosów możesz wykonać w swoim domu. Nie jest on szczególnie wiarygodny, ale razem z rzetelną obserwacją podczas pielęgnacji i innymi sposobami na określenie typu, może dać Ci całkiem niezłą wskazówkę. Do szklanki wlej wodę, a następnie wrzuć fragment swojego włosa. Po kilku minutach zacznij obserwować, co się dzieje. Jeśli włos szybko opadnie na dno, to zapewne Twoje włosy są wysokoporowate. Włos o niskiej porowatości zostanie na powierzchni. Włos o średniej porowatości, nazywanej często normalnej, będzie utrzymywał się gdzieś pomiędzy.
Czasem w Internecie polecany jest również prosty sposób badania włosów dotykiem. I chociaż to prawda, że włosy niskoporowate mogą być znacznie gładsze od włosów wysokoporowatych, to jednak należy wziąć pod uwagę, że odżywki z silikonami, a także zniszczenia włosów, spowodowane na przykład czesaniem ich na mokro, mogą zafałszować wynik. Dodatkowo bardzo ciężko wyczuć stopień odchylenia łusek pod palcami i zdecydowanie lepiej udać się do specjalisty lub obserwować reakcję swoich włosów.
Pamiętaj, że wszystkie powyższe metody (oprócz badania mikroskopowego) pomogą jedynie orientacyjnie określić Twój typ włosów. Jeśli przyporządkujesz włosy do swojej porowatości prawidłowo, miej na uwadze, że może się ona zmieniać z czasem. Na przykład pod wpływem dobrze dobranej pielęgnacji.
Rodzaje porowatości. Jak dbać o włosy w zależności od ich typu?
Na Twojej półce w łazience znajduje się cała masa kosmetyków do pielęgnacji, jednak Twoim kosmykom daleko do ideału? Nawet regularne olejowanie, nakładanie masek, odżywek czy serum nie pomoże, jeśli produkty nie będą dobrze dopasowane do typu Twoich włosów. Kluczem do zdrowych pukli jest uwzględnienie porowatości w metodach dbania o nie – to zdecydowanie najważniejszy punkt na drodze do świadomej pielęgnacji.
Włosy niskoporowate
Jak łatwo się domyślić, ten typ kosmyków posiada łuski, które ściśle przylegają do kory włosa. W efekcie są one odporne na uszkodzenia zewnętrzne, stylizację czy farbowanie. Włosy niskoporowate są zdrowe, miękkie i błyszczące. Ich największą wadą jest brak objętości – bardzo często wyglądają na mocno przyklapnięte. Włosów o niskiej porowatości nie należy dodatkowo obciążać nadmierną ilością kosmetyków. Wybieraj maski do włosów i odżywki, które je nawilżą. Sięgaj po oleje o niewielkich cząsteczkach – na przykład kokosowy bądź masło shea. Również proteiny sprawdzą się w minimalistycznym wydaniu: kosmyki tego typu najczęściej lubią je w niewielkiej ilości i pod postacią aminokwasów, jak na przykład cysteina. Świetną alternatywą są również zioła! Jeżeli pragniesz efektu tafli, na długość warto nałożyć bogatszą odżywkę, jak na przykład od Dr. Organic, za to u nasady zastosować coś z proteinowego, by dodać nieco objętości!
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate charakteryzują się łuskami, które są lekko odchylone. To najczęściej spotykany typ włosów, określany często mianem „normalny”. Włosy średnioporowate są całkiem podatne na stylizację czy farbowanie, niestety łatwiej ulegają zniszczeniu. Są pełne objętości, ale szybciej się puszą.
W swojej pielęgnacji pamiętaj o tym, aby zabezpieczać końcówki, ponieważ są najbardziej podatne na uszkodzenia. Włosy średnioporowate potrzebują mocno zbalansowanej równowagi PEH, dlatego warto sięgać po bogate maski 3 w 1, jak na przykład . Zawiera ona szereg składników odżywczych, dobranych specjalnie do średniej porowatości. Świetnie sprawdzi się zarówno jako odżywka do spłukiwania, jak i pozostawienia na włosach na całą noc.
W przypadku tego typu kosmyków, sięgaj po oleje o średniej wielkości cząsteczek – na przykład olej makadamia czy z pestek moreli. Świetnie również sprawdzi się winogronowy. Uważnie obserwuj swoją fryzurę po użyciu kosmetyków z gliceryną lub sokiem z aloesu – w niektórych przypadkach mogą one prowadzić do puszenia, choć nie zawsze się tak dzieje.
Włosy wysokoporowate
W przypadku włosów wysokoporowatych, łuski są mocno odchylone. Ten typ jest charakterystyczny dla posiadaczy kręconych włosów. Włosy wysokoporowate mają także osoby, które notorycznie stylizują kosmyki przy pomocy ciepła albo zniszczyły je przez ciągłe farbowanie. Włosy mogą być matowe i szorstkie, łatwo je uszkodzić. Ich stylizacja lub układanie nie sprawiają większych problemów.
Ten typ włosów potrzebuje maksymalnego nawilżenia i dużej dawki solidnych protein. Tutaj również warto polecić . Zawiera ona olej makowy i konopny, które świetnie odżywią i cudownie dociążą Twoje włosy. Dzięki temu przestaną się puszyć, a jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką loków – ich skręt zostanie podkreślony.
Nie zapominaj również o zabezpieczaniu końcówek! Sprawdzą się tu różnego rodzaju sera silikonowe i oleje o średnich bądź dużych cząsteczkach – np. z , kiełków pszenicy czy pestek śliwek. Jeśli mimo wszystko nie masz pewności, jaki typ włosów posiadasz, to sięgnij po uniwersalne kosmetyki. Przykładem może być , która doskonale sprawdzi się zarówno do pielęgnacji włosów średnioporowatych, niskoporowatych, jak i wysokoporowatych.
Jak ocenić porowatość włosów? Podsumowanie
Włosy to Twoja wizytówka. Jeśli chcesz, aby były zdrowe, błyszczące i pięknie się prezentowały, to koniecznie sprawdź ich porowatość. Wykonaj krótki test, który dla Ciebie przygotowaliśmy lub udaj się do specjalisty. Tylko dokładne poznanie potrzeb swoich włosów pozwoli Ci na dobranie skutecznej pielęgnacji.
Nie wybieraj przypadkowych szamponów, maseczek, odżywek czy olejów. Nawet najlepsze kosmetyki nie będą dawać oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zostaną dopasowane do porowatości Twoich włosów. Pamiętaj, że świadoma pielęgnacja jest procesem ciągłym, a na efekty musisz chwilę poczekać. Gwarantujemy, że cierpliwość popłaca!
Poznanie potrzeb swoich pukli to często metoda prób i błędów. W ofercie drogerii Puder i Krem znajdziesz szeroką gamę produktów do pielęgnacji , oraz, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ruszaj na zakupy i dbaj o siebie tak, jak lubisz!