Jak szczotkować na sucho? 5 kroków do pięknej skóry
Marzą Ci się jedwabiście gładka skóra i wyraźnie zmniejszony cellulit? Wystarczy, że do swojej pielęgnacyjnej rutyny wprowadzisz jeden, banalnie prosty zabieg – szczotkowanie na sucho. Po jakim czasie efekty będą widoczne i jak wykonywać ten masaż w sposób prawidłowy? Na te i inne pytania znamy odpowiedź!
Spis treści:
- Co daje szczotkowanie na sucho?
- Jak szczotkować ciało?
- Szczotkowanie na sucho - przeciwwskazania
- Szczotkowanie ciała na sucho - podsumowanie
Co daje szczotkowanie na sucho?
Jednym z Twoich zainteresowań jest naturalna pielęgnacja? W takim razie masaż szczotką z naturalnego włosia z pewnością nie jest Ci obcy. Szczotkowanie ciała na sucho coraz częściej staje się elementem pielęgnacyjnej rutyny wszystkich osób, które marzą o zdrowej i sprężystej skórze. I choć zabieg daje efekty porównywalne do tych, które można uzyskać po wizycie w ekskluzywnym SPA, to jego przeprowadzenie jest wyjątkowo łatwe i tanie.
Zanim zaczniemy rozwodzić się nad zaletami, jakie posiada szczotkowanie na sucho, to warto zacząć od wytłumaczenia, czym tak naprawdę jest ten rytuał. Szczotkowanie ciała to nic innego, jak masaż szczotką o twardym, ostrym włosiu. Jego głównym celem jest stymulowanie przepływu krwi i limfy w organizmie. Dlaczego to takie ważne? Pobudzone krążenie krwi oraz limfy usuwa toksyny, zapewnia ujednolicony koloryt skóry i widocznie zmniejsza obrzęki.
Co daje szczotkowanie na sucho oprócz ujędrnienia skóry? Ten zabieg to Twój najlepszy sojusznik w walce z rozstępami czy cellulitem. I chociaż te drobne niedoskonałości skóry są całkowicie normalne i nie powinny być źródłem kompleksów, to wizja ich zwalczenia wydaje się być naprawdę kusząca.
Szczotkowanie ciała jest doskonałym połączeniem masażu i peelingu. Docenią to przede wszystkim miłośnicy funkcjonalnych rozwiązań. Ten jeden, prosty zabieg jednocześnie oczyszcza, napina, wygładza i nawilża skórę, a dodatkowo świetnie przygotowuje ją do kolejnych etapów pielęgnacji.
Twoim problemem są wrastające włoski po goleniu? Także z nimi rozprawi się masaż szczotką, który pozbywa się martwego naskórka bez ryzyka „zapchania” mieszków włosowych.
Szczotkowanie ciała na sucho posiada jeszcze jedną zaletę – to doskonały sposób na odprężenie się i rozluźnienie spiętych mięśni. Masaż twardą szczotką początkowo może wydawać się nieprzyjemny, jednak szybko przywykniesz do delikatnego drapania i uczucia ciepła, które rozlewa się po całym ciele.
Jak szczotkować ciało?
Skusiła Cię perspektywa jędrnego, odżywionego, pozbawionego cellulitu ciała? Chcesz pozbyć się martwego naskórka i poprawić krążenie krwi? W takim razie nie zwlekaj ani chwili dłużej i rozpocznij swoją przygodę ze szczotkowaniem na sucho.
Zanim jednak przystąpisz do tego odprężającego rytuału, zaopatrz się w niezbędne akcesorium – szczotkę do masażu. Produkt powinien być wykonany z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzi się szczotka z drewnianym uchwytem i roślinnym włosiem. Jej włoski powinny być równo przycięte, gęste i odpowiednio szorstkie. Drobny szczegół, który docenisz podczas wykonywania masażu, to bawełniany pasek, pozwalający na wygodne trzymanie szczotki.
Pamiętaj, by przynajmniej raz w tygodniu umyć szczotkę pod bieżącą wodą z delikatnym detergentem. Połóż ją włosiem do góry i pozwól naturalnie wyschnąć.
Jak szczotkować na sucho? Kilka najważniejszy rad
Akcesorium do masażu na sucho już na Ciebie czeka? W takim razie połowa sukcesu za Tobą! Teraz czas zabrać się za dobroczynne szczotkowanie. Aby robić to w sposób poprawny, musisz jednak przestrzegać kilku zasad.
Najważniejsza z reguł to ta, która mówi, że podczas masażu ciała na sucho obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, w kierunku serca. Dlaczego? Jest to bezpośrednio związane z rozkładem naczyń limfatycznych oraz przepływem limfy.
W trakcie wykonywania masażu trzymaj szczotkę pod kątem 45 stopni. Włosie nie powinno trzeć skóry, a jedynie delikatnie je omiatać.
Kolejna zasada mówi, że skóra przed szczotkowaniem musi być czysta i sucha. Nie nakładaj kosmetyku nawilżającego zaraz przed wykonywaniem masażu – na doskonały balsam SAMARITE Supreme Balm o wszechstronnym zastosowaniu przyjdzie pora później. Szczotkowanie najlepiej wykonywać przed prysznicem, by w trakcie kąpieli zmyć złuszczony naskórek.
Jak szczotkować ciało, by cieszyć się upragnionymi rezultatami? Przede wszystkim należy robić to dokładnie i regularnie. Pewnie teraz masz jeszcze jedno pytanie o szczotkowanie na sucho – jak często wykonywać ten zabieg? Najlepsze efekty uzyskasz, gdy na masaż poświęcisz kilka minut dziennie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że czasem w ferworze dnia ciężko znaleźć czas na wszystkie pielęgnacyjne rytuały. Jeśli należysz do grona bardzo zabieganych osób, to szczotkuj ciało co najmniej raz w tygodniu, jednak nie rzadziej.
Krok pierwszy – stopy i nogi
Jak szczotkować na sucho? Zacznij od stóp, wykonując długie ruchy od palców w kierunku pięt, by wymasować podeszwę nóg. Wykonuj okrężne ruchy, aby zadbać o skórę wokół kostek. Każdy ruch powtarzaj kilka razy.
Stopy wymasowane? W takim razie przyszedł czas na nogi. Wykonuj długie, posuwiste ruchy w kierunku serca, aby usprawnić przepływ limfy w ciele.
Krok drugi – pośladki
To właśnie na pośladkach najczęściej można dostrzec cellulit bądź rozstępy. Jeśli ta partia ciała jest dla Ciebie najbardziej problematyczna, to możesz poświęcić jej najwięcej czasu. Pamiętaj jednak o tym, żeby odpowiednio dostosować siłę nacisku szczotki – masaż nie powinien być bolesny.
Podobnie jak w przypadku nóg, podczas masażu pośladków wykonuj ruchy w kierunku serca.
Krok trzeci – brzuch i piersi
Pamiętasz o zasadzie posuwistych ruchów w stronę serca? Jest jeden wyjątek, kiedy nie zawsze się ona sprawdzi. To, jak szczotkować brzuch, nieco odbiega od normy.
Pierwsza technika mówi, że podczas szczotkowania brzucha należy wykonywać okrężne ruchy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Ta metoda ma pozytywny wpływ na trawienie i polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy masaż wykonujesz po posiłku.
Czy w takim razie ruch od podbrzusza w górę jest zabroniony? Oczywiście, że nie! To idealny sposób na poradzenie sobie z zastojami limfy.
W przypadku piersi nie masz już możliwości wyboru – wykonuj delikatny masaż okrężnymi ruchami, omijając przy tym brodawki.
Krok czwarty – masaż pleców
Do szczotkowania pleców najlepiej sprawdzi się akcesorium z wygodnym, ciut dłuższym, uchwytem. Jeśli jednak nie chcesz kupować drugiej szczotki, to zawsze możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego.
W przypadku pleców wskazane są długie ruchy – od pośladków, aż po kark.
Krok piąty – dłonie i ręce
Zacznij od szczotkowania palców, następnie wnętrza dłoni i nadgarstków, po czym przejdź do wewnętrznych i zewnętrznych stron rąk. Skórę wokół łokci potraktuj podobnie, jak kostki, wykonując okrężne ruchy.
Sesja szczotkowania ciała powinna zająć Ci kilka minut dziennie. Po wykonanym masażu wskocz pod prysznic, by zmyć z siebie martwy naskórek i zanieczyszczenia. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, gdy szczotkowanie połączysz z regularnym robieniem peelingu. Kosmetyk od marki VIANEK doskonale wygładza i ujędrnia już po pierwszym użyciu.
Zadbaj o swoje ciało w sposób kompleksowy i po kąpieli wmasuj w skórę kosmetyk o działaniu nawilżającym. Balsam z olejem konopnym od marki Dr. Organic koi, wygładza i regeneruje nawet bardzo suchy naskórek.
Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania
Szczotkowanie ciała na sucho to doskonały sposób na zadbanie o siebie tanim kosztem. Niestety, ta metoda nie sprawdzi się u każdego.
Nie wykonuj tego zabiegu, jeśli na Twojej skórze są rany, świeże blizny czy stany zapalne. Od masażu na sucho powinny stronić także osoby, które cierpią na żylaki, chorują na łuszczycę lub mają tendencję do pękających naczynek.
A czy szczotkowanie na sucho w ciąży jest bezpieczne? Tak, ale tylko wtedy, gdy ciąża przebiega bez żadnych komplikacji. Wszystkim przyszłym mamom, które chciałyby rozpocząć szczotkowanie na sucho, radzimy jednak, by skonsultowały się z lekarzem lub położną – Wasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Ze względów zdrowotnych masaż szczotką na sucho nie jest dla Ciebie? Zapytaj swojego specjalistę o szczotkowanie na mokro – ta metoda jest łagodniejsza, a przynosi równie dobre rezultaty.
Jeśli jednak żaden typ szczotkowania nie wchodzi w grę, to w swojej pielęgnacyjnej rutynie nie zapominaj o peelingach. Kosmetyk tego typu także pobudza krążenie i ujędrnia skórę.
Ekspresowy peeling do ciała na bazie czerwonej glinki od marki MIYA to bogactwo naturalnych składników aktywnych. W jego składzie znajdziesz olej kokosowy, z nasion malin czy makadamia – wszystko to, czego nie znoszą cellulit i rozstępy.
Lubisz produkty, które roztaczają przyjemny aromat? Peeling Tallaso-Scrub od marki Collistar to doskonałe połączenie soli morskich, olejków esencjonalnych i ekstraktów z sycylijskich cytrusów. Już po pierwszym zastosowaniu Twoja skóra będzie wyraźnie wygładzona i odprężona.
W domowym zaciszu poczuj się jak w najlepszym SPA. W osiągnięciu tego rezultatu pomoże Ci tonizująco-odprężający peeling solny od marki PUPA Milano. Kosmetyk z zieloną solą hawajską oraz ekstraktem z bambusa ujędrnia sylwetkę, złuszcza martwy naskórek i pobudza krążenie.
Szczotkowanie ciała na sucho – podsumowanie
Szczotkowanie ciała na sucho to zdecydowanie jeden z tych zabiegów, które warto na stałe wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji. Jesteśmy pewni, że efekty Cię nie rozczarują!
Jeśli jednak nie jest to metoda dla Ciebie, to nic nie szkodzi – na ratunek przychodzą peelingi. Doskonałej jakości produkty znajdziesz w asortymencie drogerii Puder i Krem. Z nami gładka, jędrna i pozbawiona cellulitu skóra jest na wyciągnięcie ręki!