Jak zrobić kule do kąpieli w domowym zaciszu? Poradnik
W pędzie dnia codziennego nie zapominaj o chwili dla siebie. Ciepła kąpiel jest jednym z tych rytuałów, który odpręża jak nic innego. By urozmaicić to doświadczenie, sięgnij po musujące kule. Przeczytaj artykuł do końca, a dowiesz się, jak samemu zrobić kule do kąpieli, które pięknie pachną i są bezpieczne dla skóry!
Spis treści
- Kula do kąpieli – jak ją zrobić i o czym pamiętać?
- Jak zrobić kule do kąpieli krok po kroku?
- Kule do kąpieli – DIY czy gotowa opcja?
- Jak samemu zrobić kule do kąpieli? Już to wiesz!
Kula do kąpieli – jak ją zrobić i o czym pamiętać?
Za Tobą kolejny intensywny dzień, a obolałe mięśnie nie dają Ci spokoju? Zamiast decydować się na szybki prysznic, wygospodaruj kilkadziesiąt minut tylko dla siebie i przygotuj odprężającą, regenerującą kąpiel.
Już sama ciepła woda doskonale działa na spięte ciało, jednak jeszcze lepsze efekty uzyskasz, gdy do wanny wrzucisz musujące kule. Te niepozorne produkty kosmetyczne to prosty sposób na to, by w swojej łazience poczuć się jak w luksusowym ośrodku odnowy biologicznej. Okazuje się, że wcale nie musisz udawać się do ulubionej drogerii, by się w nie zaopatrzyć – musujące kule z powodzeniem przygotujesz we własnym domu ze składników, które zapewne już masz w swojej kuchennej szafce.
Kula do kąpieli to nic innego, jak zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Ten duet tworzy reakcję kwasowo-zasadową, która sprawia, że po zanurzeniu w wodzie kula rozpuszcza się i delikatnie musuje.
Oprócz wymienionych wyżej składników, do domowej produkcji kul kąpielowych możesz wykorzystać ulubione olejki eteryczne, płatki róż, naturalne glinki, barwniki czy oleje roślinne. Jedne co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia i indywidualne preferencje. Ogromną zaletą własnoręcznie wykonanych kul jest to, że mogą mieć taki kształt, zapach czy kolor, jaki Ci się tylko zamarzy. Ich wykonanie jest banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu, a zakup niezbędnych składników to wydatek najczęściej kilku złotych.
Kule do kąpieli DIY docenią przede wszystkim miłośnicy naturalnych kosmetyków oraz osoby ze skłonnościami do alergii skórnych. W przypadku samodzielnie wyprodukowanych kul nie ma mowy o niejasnościach w składzie.
Soda oczyszczona redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek, świetnie wygładza i zmiękcza, a kwasek cytrynowy dba o odpowiedni poziom pH i przywraca skórze blask. O odżywienie i nawilżenie zadbają natomiast drogocenne olejki.
Kule do kąpieli są doskonałym prezentem dla samego siebie, jednak z powodzeniem możesz wykonać je z myślą o ukochanej osobie. Spersonalizowany kosmetyk to doskonały prezent na Dzień Mamy, Dzień Babci czy urodziny przyjaciółki.
Jak zrobić kule do kąpieli krok po kroku?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, musujące kule do kąpieli domowej roboty są wyjątkowo proste i szybkie do wykonania. Wcale nie musisz być utalentowanym chemikiem, by przez kilka chwil poczuć się w swoim domu jak w nowoczesnym laboratorium. Robienie kul jest świetną zabawą, do której możesz podejść solo lub zaprosić swoich najbliższych. Jesteśmy pewni, że lepienie kolorowych figurek sprawi wiele frajdy zarówno tym starszym, jak i najmłodszym.
Zanim zaczniesz przygotowywać kule do kąpieli DIY, zadbaj o odpowiednie stanowisko pracy. Pamiętaj przede wszystkim o dokładnym umyciu rąk oraz dezynfekcji akcesoriów, których będziesz używać podczas wykonywania projektu. Do robienia kul potrzebne Ci będą duża miska, waga kuchenna oraz rękawiczki ochronne.
Baza kul do kąpieli to soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. By otrzymać około 4 kule, do miski wsyp 250 g sody i 125 g kwasku, a następnie wymieszaj ze sobą dwa składniki. Do suchych składników wlej około 50 ml naturalnego olejku bazowego. Może to być na przykład olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z pestek malin czy olej ze słodkich migdałów. Aby Twoje musujące kule przepięknie pachniały, dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Energicznie mieszaj masę dłońmi do momentu, aż uzyska konsystencję mokrego piasku. Jeśli mieszanka jest zbyt sucha, dodaj do niej jeszcze trochę oleju lub delikatnie spryskaj wodą, a następnie szybko zagnieć. Nie pozwól, by pod wpływem kontaktu z płynem mieszanka sody i kwasku zaczęła się pienić i syczeć.
Gotową masę nałóż w dwie części foremki, które później ściśnij, by uzyskać pożądany kształt. Odstaw formę do wyschnięcia. Po upływie około godziny wyjmij twarde kule z foremki. Aby mieć pewność, że są one w pełni gotowe, pozostaw je w suchym miejscu na około dobę.
To najprostszy przepis na musujące kule domowej roboty. My zdecydowanie zachęcamy do tworzenia nieco bardziej rozbudowanych receptur i dodawania do masy rozmaitych dodatków. Eksperymenty są jak najbardziej wskazane! Kule do kąpieli domowej roboty mogą mieć dowolne kolory. Wystarczy, że do masy dodasz kilka kropli barwnika lub naturalnego maceratu.
Jak zrobić kule do kąpieli, które będą unosiły się na wodzie? Wystarczy, że wyeliminujesz z przepisu oleje i zastąpisz je niewielką ilością skrobi kukurydzianej.
Kąpiel z dodatkiem musujących kul nie tylko efektownie wygląda, a przede wszystkim doskonale pielęgnuje ciało. Aby wykonany przez Ciebie produkt miał jeszcze więcej właściwości odżywczych, dodaj do niego glinkę kosmetyczną lub algi mikronizowane. Glinka biała działa regeneracyjnie, odżywiająco i wygładzająco, ta czerwona świetnie oczyszcza i odświeża skórę, natomiast zielona oczyszcza, dezynfekuje i normalizuje wydzielanie sebum.
Wiesz już, jak zrobić kule musujące do kąpieli. Teraz pozostało Ci jedynie się dowiedzieć, w jaki sposób je przechowywać, by ich cudownymi właściwościami cieszyć się jak najdłużej. Gotowy produkt powinien leżeć w chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Kule do kąpieli najlepiej szczelnie zapakować w strunowy woreczek albo włożyć je do szklanego bądź plastikowego pojemnika. W ten sposób uchronisz produkt przed wilgocią oraz utratą zapachu. Tak zabezpieczone musujące kule nadają się do użytku nawet przez 6 miesięcy od momentu ich wykonania.
Płatki róży, skórka pomarańczy czy płatki lawendy dodane do masy na kule sprawią, że w trakcie kąpieli poczujesz się jak prawdziwa bogini. Jeśli zależy Ci na maksymalnym rozluźnieniu i odprężeniu, do swojej kuli dosyp około 5% soli Epsom.
Kule do kąpieli – DIY czy gotowa opcja?
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kule do kąpieli DIY to przedsięwzięcie, które nie każdemu przypadnie do gustu. Jesteś osobą, która nieufnie podchodzi do samodzielnie przygotowywanych kosmetyków i zdecydowanie chętniej sięgasz po gotowe produkty? Tak się składa, że w asortymencie drogerii internetowej Puder i Krem mamy ich całe mnóstwo!
Sekretem jedwabiście miękkiej, gładkiej i ujednoliconej skóry jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Na Twojej łazienkowej półce koniecznie powinny na stałe zagościć peelingi do ciała. Wolisz kosmetyk o intensywnie kawowym aromacie, a może cukrowy scrub o zapachu soczystego arbuza? Możesz mieć jedno i drugie!
Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem wanny czy kabiny prysznicowej, odpowiednia pielęgnacja całego ciała to podstawa. Pomogą Ci w tym naturalne mleczka i płyny. Kosmetyk Korres Bergamot Pear skutecznie uelastycznia, wygładza i odżywia nawet bardzo suchą i zmęczoną skórę, a hipoalergiczny płyn z dodatkiem chlorofilu i pantenolu od marki Biały Jeleń zatroszczy się wszystkich alergików, którzy muszą uważać na składy.
No i na sam koniec gwiazdy dzisiejszego artykułu, czyli musujące kule do kąpieli. Je także posiadamy w asortymencie drogerii Puder i Krem – to naturalne produkty o oszałamiających kompozycjach zapachowych. Skuś się na romantyczną różę, słodką czekoladę, korzenny cynamon czy połączenie mleko, miód i owies.
Jak samemu zrobić kule do kąpieli? Już to wiesz!
Chcesz prawdziwie wypocząć bez konieczności opuszczania własnego domu? Wystarczą wanna, ciepła woda i kula do kąpieli. Jak zrobić ten preparat już wiesz, teraz czas zabrać się do pracy.
Projekty DIY nie są dla Ciebie? Nic nie szkodzi! Na stronie internetowej drogerii Puder i Krem aż roi się od produktów, które dadzą ukojenie zmęczonemu ciału.