Jaki filtr do opalania wybrać? Podpowiadamy, jak chronić się przed słońcem

2021-06-17
Jaki filtr do opalania wybrać? Podpowiadamy, jak chronić się przed słońcem

Ciepłe, letnie dni sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy wylegujesz się na słońcu, czy większość czasu spędzasz w cieniu, krem do opalania to absolutna konieczność! Co daje krem z filtrem i jak działają filtry przeciwsłoneczne? Podpowiadamy!


Spis treści:

  1. Ochrona przeciwsłoneczna. Dlaczego jest tak ważna?
  2. Jaki filtr do opalania wybrać?
  3. Jak nakładać krem z filtrem?
  4. Jak chronić się przed słońcem? Podsumowanie.

Ochrona przeciwsłoneczna. Dlaczego jest tak ważna?

Filtry przeciwsłoneczne znaleźć można na większości drogeryjnych półek, jednak nadal wiele osób rezygnuje z ochrony SPF. W świetle statystyk niemal połowa Polaków przyznaje, że wcale nie stosuje kosmetyków przeciwsłonecznych, które zapewniają bezpieczne opalanie! Co więcej, wiele osób jest głęboko przekonanych, że filtr do opalania powinien być nakładany wyłącznie latem podczas odpoczynku na plaży czy w górach.

W rzeczywistości niekorzystny wpływ słońca na skórę można zaobserwować o każdej porze roku – także w zimie. Za sprawą swojej białej barwy śnieg w niewielkiej ilości pochłania wiązki światła i odbija nawet 95% promieni ultrafioletowych! Dlaczego więc warto temu zapobiegać?

Grożą Ci poparzenia słoneczne!

Zależy Ci na pięknej opaleniźnie, więc boisz się, że krem do opalania zniweczy Twoje wakacyjne plany? Filtry przeciwsłoneczne nie stoją na przeszkodzie zażywania kąpieli słonecznych, one gwarantują wyłącznie bezpieczne opalanie.

Badania wykazały, że w naszej szerokości geograficznej rumień na skórze pojawia się już po 20 minutach, jeśli skóra nie jest chroniona odpowiednim kosmetykiem! Spróbuj więc sobie wyobrazić, co dzieje się z Twoją skórą po kilkugodzinnej sesji opalania bez zaaplikowania odpowiedniego preparatu ochronnego…

filtry przeciwsłoneczne

Promienie UV przyspieszają starzenie

Na nic zdadzą się kosmetyki z kwasami czy inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, jeśli zapominasz nakładać filtr do twarzy. Badania wykazały, że słońce może odpowiadać nawet za 80% widocznych oznak starzenia się skóry!

Promienie UVA są przede wszystkim odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników, które w efekcie prowadzą do zmian w komórkach skóry. Drugi typ promieniowania, UVB, uszkadza włókna kolagenowe, co prowadzi do utraty elastyczności. Zmarszczki, bruzdy i plamy na skórze od słońca są nieuniknione, jeśli regularnie pomijasz krem do opalania.

Promieniowanie UV może być przyczyną chorób

Twoje zdrowie powinno być nadrzędną wartością! Poświęć kilka minut na zaaplikowanie preparatu z filtrem, by uniknąć negatywnych konsekwencji promieniowania UVA i UVB. 

Zazwyczaj wpływ słońca na skórę bezpośrednio nie zagraża Twojemu życiu. Filtr do twarzy i ciała to jednak absolutna konieczność, by uniknąć problemów, które nieestetycznie wyglądają. Świerzbiączka letnia, wielopostaciowe osutki świetlne, trądzik wiosenny czy plamy na skórze od słońca to tylko kilka skutków przebywania na słońcu bez ochrony.

Zdarza się jednak, że promieniowanie słoneczne może wywoływać niebezpieczne dla zdrowia choroby skóry, takie jak rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy skóry, rak kolczystokomórkowy skóry czy czerniak.

Jaki filtr do opalania wybrać?

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów do opalania. Jak w tym gąszczu produktów znaleźć kosmetyk idealnie dopasowany do potrzeb Twojej skóry? Z naszą pomocą ochrona przeciwsłoneczna przestanie być zagadką!

Rodzaje filtrów słonecznych

Podczas poszukiwań idealnego kremu do opalania możesz natrafić trzy rodzaje filtrów: fizyczne, chemiczne i mieszane.

Filtry fizyczne to tak zwane filtry mineralne, które odbijają i rozpraszają promieniowanie UV, poprzez wytworzenie efektu „lustra” dla słońca.

Ten rodzaj filtrów odznacza się fotostabilnością, co sprawia, że nie traci swoich cennych właściwości na skutek promieniowania UV, ciepła czy upływu czasu. Ich wadą jest jednak to, że są mało odporne na ścieranie, więc po pływaniu czy aktywności fizycznej konieczna jest ich reaplikacja.

Filtry fizyczne są bardzo dobrze tolerowane nawet przez skórę wrażliwą. Niestety ten rodzaj preparatów może tłuścić cerę i pozostawiać na niej białą poświatę.

kremy do opalania

Filtry chemiczne to produkty, które wnikają w skórę, pochłaniają promienie UV i zmieniaj je w energię cieplną. Wysoki współczynnik fotoochrony przy zachowaniu lekkości to jeden z największych atutów tego rodzaju produktów. Chemiczny filtr do opalania jest całkowicie niewidoczny na skórze i nie pozostawia na jej powierzchni tłustej warstwy. Tego typu kosmetyki doskonale wtapiają się w skórę, co przekłada się na ich trwałość.

Filtry chemiczne należy aplikować co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce. Należy je reaplikować co 2-3 godziny, gdyż odznaczają się niskim stopniem fotostabilności. Filtry chemiczne doskonale nadają się do cery tłustej lub trądzikowej. Produkty po aplikacji mogą wywoływać efekt mrowienia, więc posiadacze alergicznej cery muszą być z nimi ostrożni. Dla skóry wrażliwej polecamy ochronny krem przeciwsłoneczny od marki Collistar SPF50+.

Filtry mieszane to połączenie najlepszych cech filtrów chemicznych i fizycznych. Tego rodzaju kosmetyki odznaczają się wysokim stopniem fotoochrony i fotostabilności przy zachowaniu lekkiej konsystencji.

Na jak wysoką ochronę się zdecydować?

Wybierając filtr do opalania, należy kierować się głównie indywidualnym fototypem skóry. Skrót SPF, obecny na kosmetykach, oznacza nic innego jak „Sun Protection Factor”, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. SPF mówi o tym, ile promieniowania UVB potrzeba, by wywołać rumień na skórze zabezpieczonej filtrem przeciwsłonecznym w porównaniu do skóry niezabezpieczonej.

Posiadacze fototypu I charakteryzują się bardzo jasną karnacją i piegami. Ich włosy są rude lub w kolorze blond. Skóra takich osób rzadko się opala i łatwo ulega poparzeniu. Zalecany krem do opalania to minimum SPF 30. Maksymalny stopień bezpieczeństwa zapewni krem-żel do twarzy i okolic oczu od greckiej marki Korres.

Fototyp II posiada jasną karnację, na której pojawiają się nieliczne piegi. Włosy takich osób są w kolorze blond, a skóra łatwo ulega poparzeniu i trudno się opala. Rekomendowany filtr do opalania to minimum SPF 20. Koniecznie przetestuj emulsję do twarzy i ciała od marki Korres – idealną podczas uprawiania sportów wodnych!

Fototyp III cechuje się ciemną karnację i brakiem piegów. Włosy takiej osoby są brązowe, natomiast skóra dość odporna na poparzenia i łatwo się opala. Zalecany SPF to minimum 12–15. Jaki kosmetyk wybrać? Wielofunkcyjny krem przeciwsłoneczny od marki PUPA Milano szybko się wchłania i nadaje się nawet do skóry głowy!

Ostatni już fototyp, IV, to posiadacze bardzo ciemnej karnacji, na której nie ma piegów. Włosy takich osób są ciemnobrązowe lub czarne, a skóra nie ulega poparzeniu i zawsze mocno się opala. Rekomendowany SPF to minimum 8–10.

Bez względu na fototyp, zalecany filtr do twarzy, szyi i dekoltu to SPF 30 lub 50. Do ciała możesz używać kosmetyków o niższym filtrze. Niezwykle wygodne w aplikacji są preparaty w sprayu. Ten od marki Korres z ogórkiem i kwasem hialuronowym zapewni głębokie nawilżenie i uczucie chłodzenia.

rodzaje filtrów do opalania

Jak nakładać krem z filtrem?

Gdy już znajdziesz odpowiedni dla swojej skóry filtr do opalania, dowiedz się, jak prawidłowo go aplikować, by kąpiele słoneczne były zażywane w sposób bezpieczny.

Warto rozpocząć od tego, ile nakładać kremu z filtrem, by kosmetyk mógł odpowiednio chronić skórę. Uznaje się, że 1-1,25 ml produktu prawidłowo zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że w praktyce trudno jest przeliczyć ilość kosmetyku na mililitry. Polecany jest więc prostszy sposób, czyli aplikacja kremu z filtrem na dwa palce. Na posmarowanie całego ciała najlepiej zużyć 15-20 ml preparatu.

Filtr przeciwsłoneczny należy nakładać  20–30 minut przed wyjściem na słońce, by produkt mógł dobrze wtopić się w skórę. Aplikację powtarzaj co 2-3 godziny, ponieważ krem ściera się nawet wtedy, gdy leżysz na kocu. Pamiętaj o reaplikacji po każdej kąpieli i nie zapominaj o ochronnych pomadkach z SPF, a także ochronie włosów.

Co ważne, chroń w ten sposób skórę także w pochmurne dni – promieniowanie UV również wtedy jest szkodliwe. I absolutna podstawa – nie zapominaj o kremie z filtrem, jeśli na co dzień stosujesz kosmetyki z kwasami.

Jak chronić się przed słońcem? Podsumowanie

W Twojej kosmetyczce zawsze znaleźć można tonikserum, krem nawilżający, czy hydrolat? Nie zapomnij o kremie do opalania! Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna o każdej porze dnia i roku – nie tylko podczas upragnionego urlopu.

W asortymencie sklepu Puder i Krem znajdziesz produkty, które zagwarantują Ci bezpieczne opalanie! Sprawdź naszą ofertę kremów i emulsji i ciesz się piękną opalenizną, ale też zdrową oraz promienną cerą!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie zpolityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 12576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Super sklep, paczka szybko została dostarczona
2024-11-20
Szybka wysyłka, atrakcyjna cena. No i reklamy na insta! Kocham
pixel