Kaszka na twarzy – przyczyny i zwalczanie domowymi sposobami

2022-08-22
Kaszka na twarzy – przyczyny i zwalczanie domowymi sposobami

Wydaje Ci się, że z Twoją pielęgnacyjną rutyną wszystko jest w porządku, ale mimo wszystko cera nie jest gładka? Kaszka na buzi jest bardzo częstym, dość uporczywym zjawiskiem. Na szczęście znamy skuteczne sposoby na to, jak się jej pozbyć!

Przejdź do akapitów:

  1. Kaszka na buzi – czym jest?
  2. Wysypka "kaszka" na twarzy – gdzie się pojawia?
  3. Kaszka na twarzy – domowe sposoby
  4. Kaszka na twarzy – podsumowanie

Kaszka na buzi – czym jest?

Do najpopularniejszych problemów skórnych należy trądzik, zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte i ona – wysypka kaszka na twarzy. Kaszka to nic innego, jak drobne, białe, podskórne grudki, które zazwyczaj występują w większych skupiskach. Najczęściej można je dostrzec na czole i policzkach. Zdarza się, że tym zmianom skórnym towarzyszą pieczenie lub zaczerwienienie. Kaszka na buzi bardzo często bywa mylona z zaskórnikami zamkniętymi, a w konsekwencji nie jest odpowiednio leczona.

Skąd w takim razie bierze się kaszka na twarzy? Przyczyny tego zjawiska są różne. Pojawienie się charakterystycznych zmian skórnych może być związane z reakcją alergiczną. Nakładane na twarz kosmetyki, zwłaszcza te z dodatkiem alkoholu etylowego, substancji zapachowych, barwników czy olejków eterycznych, mogą skutkować wysypem podskórnych grudek. Reakcja uczuleniowa w postaci kaszki może być także bezpośrednio związana z aplikowaniem produktów o zbyt wysokich stężeniach aktywnych, które nie są prawidłowo dopasowane do potrzeb skóry.

Kolejnym powodem występowania zmian skórnych może być nieodpowiednia pielęgnacja. Postaw na dokładne oczyszczanie skóry, najlepiej dwuetapowe, by mieć pewność, że kaszka na buzi nie jest wynikiem niestarannego zmywania makijażu.

kod promocyjny blog

Powstawanie kaszki może się bezpośrednio wiązać się z niewłaściwym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Zaburzenia hormonalne bardzo często objawiają się właśnie pogorszeniem kondycji cery. Nieprawidłowy poziom hormonów sprawia, że zwiększa się produkcja sebum, a w konsekwencji dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania niechcianej kaszki. Jeśli zauważasz u siebie inne niepokojące symptomy, takie jak nieregularny cykl miesiączkowy czy wahania wagi, to koniecznie wykonaj badania sprawdzające poziom hormonów.

Na czole czy brodzie zauważyłaś podskórne grudki? Powodem może być alergia pokarmowa. Wyróżnia się rozmaite typy reakcji alergicznych – takie, których objawy pojawiają się zaraz po zjedzeniu pokarmu lub symptomy występujące z opóźnieniem. Do kategorii tych drugich zalicza się właśnie kaszka. Za najczęstsze alergeny pokarmowe uważa się: nabiał, cytrusy, orzechy, czekoladę czy kakao.

Przeczytaj także: Etapy pielęgnacji twarzy – od czego zacząć?

kaszka na twarzy przyczyny

Wysypka "kaszka" na twarzy – gdzie się pojawia?

Przyczyny kaszki są Ci już dobrze znane. Te zmiany skórne najczęściej pojawiają się na czole, brodzie, pod oczami lub na skroniach. Czy ich lokalizacja ma jakieś znaczenie?

Wiele osób skarży się, że pojawia się u nich kaszka na czole. Przyczyny tego zjawiska to nie tylko zaburzenia hormonalne czy alergia na dane kosmetyki. Jeśli grudki są widoczne tuż przy linii włosów, to powodem może być niedokładne zmywanie szamponów czy innych produktów do pielęgnacji kosmyków. Na pytanie, jak pozbyć się kaszki na czole mamy jedną, prostą odpowiedź – zacznij od solidnego spłukiwania preparatów do włosów.

Znamy kolejną hipotetyczną przyczynę, dlaczego doskwiera Ci kaszka na czole. Od czego ona zależy? Otóż właśnie na czole i policzkach znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Przetłuszczająca się strefa T jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli jesteś posiadaczką grzywki, to dodatkowo zwiększasz szansę na pojawienie się niechcianych wyprysków. Kaszka na skroniach to najczęściej efekt niedokładnego oczyszczania skóry.

Kaszka pod oczami może być natomiast skutkiem stosowania zbyt ciężkich, komadogennych kosmetyków.

Przeczytaj także: Pielęgnacja cery tłustej – co i jak robić?

wysypka kaszka na twarzy

Kaszka na twarzy – domowe sposoby

Gdy na Twojej twarzy pojawia się kaszka, nie ma co panikować! Znamy domowe sposoby na to, jak szybko skutecznie i bezboleśnie pozbyć się tych zmian skórnych. Zacznij jednak od zlokalizowania źródła problemu. Jeśli kaszka na skroniach, brodzie czy czole ma podłoże hormonalne – udaj się do endokrynologa. Natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowych wyeliminuj ze swojego jadłospisu uczulający produkt. Poznanie przyczyny podskórnych grudek to już połowa sukcesu.

Wyciskanie? Zdecydowanie NIE!

Przede wszystkim pamiętaj, że wyciskanie i rozdrapywanie grudek to najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć. Kaszka nie zniknie, a Ty jedynie pogorszysz stan skóry, a w najgorszym wypadku doprowadzisz do zakażenia.

Higiena to podstawa

Kaszka na brodzie czy czole może przestać być problemem, jeśli wprowadzisz z pozoru drobne, ale istotne, zmiany w codziennej higienie. Regularnie wymieniaj poszewki poduszek, na których śpisz, dezynfekuj ekran telefonu czy stosuj jednorazowe ręczniki do wycierania twarzy. Nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele bakterii znajduje się na przedmiotach, które każdego dnia dotykają Twojej buzi.

Doskonałą alternatywą dla jednorazowych płatków kosmetycznych są te, przeznaczone do wielokrotnego użytku, takie jak płatki kosmetyczne marki 4 Szpaki. Wystarczy wyprać je w ciepłej wodzie, by były jak nowe.

platki kosmetyczne kaszka na twarzy

Moc oczyszczania twarzy

Dokładne mycie twarzy stanowi jeden z filarów pielęgnacji. Każdego dnia rano i wieczorem oczyszczaj twarz za pomocą ulubionej pianki czy żelu. Dwuetapowy demakijaż to sekret promiennej i gładkiej cery. W pierwszym kroku postaw na płyn micelarny lub balsam do demakijażu z dodatkiem naturalnych olejków od Resibo, a następnie umyj twarz produktem na bazie wody.

balsam do demakijazu kaszka na twarzy

Zadbaj o nawilżanie

Intensywne nawilżanie jest niezbędne każdej cerze – także tej tłustej i trądzikowej. Zaburzona bariera hydrolipidowa to przepis na rozmaite niedoskonałości skóry. Stawiaj na produkty o lekkiej konsystencji, które nie będą powodować zapychania. Odżywczy krem na dzień z probiotykami od marki Korres zapewnia komfort aż przez 48 godzin od momentu aplikacji!

Jeśli zależy Ci na maksymalnym nawilżeniu, to pod swój ulubiony krem nałóż serum z dodatkiem kwasu hialuronowego Medik8. Ten składnik aktywny to doskonały wybór dla każdego, niezależnie od płci czy wieku.

krem do twarzy kaszka na buzi

Regularne złuszczanie

W pielęgnacji ogromną rolę odgrywają nie tylko oczyszczanie i nawilżanie, ale także regularne złuszczanie martwego naskórka. Peelingi enzymatyczne to delikatny, bezbolesny sposób na odblokowanie ujść mieszków włosowych i uregulowanie produkcji sebum. Jeśli jesteś posiadaczem cery tłustej, to możesz dać szansę peelingom drobnoziarnistym.

Polub się z maseczkami

Doskwiera Ci kaszka na czole? Domowe sposoby na pozbycie się tego problemu to wszelkiego rodzaju maseczki ze składnikami antybakteryjnymi. Sięgnij po olejek z drzewa herbacianego, kurkumę, miód czy jogurt naturalny. Pamiętaj, że maseczki zadziałają wyłącznie wtedy, gdy będziesz nakładać je regularnie – najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Nim nałożysz na całą twarz jakąkolwiek mieszankę, wykonaj test alergiczny na niewielkiej powierzchni skóry.

Przeczytaj także: Maseczka z miodu na twarz – działanie i efekty. Jak zrobić miodową maseczkę?

kaszka na buzi

Samodzielnie przygotowywane kosmetyki nie są dla Ciebie? W asortymencie drogerii Puder i Krem znajdziesz wiele naturalnych maseczek do twarzy o rozmaitych właściwościach – od tych kojących, aż po złuszczające.

Daj szansę składnikom aktywnym

W pielęgnacji osoby, która boryka się z problemem kaszki na buzi, nie może zabraknąć preparatów dedykowanych skórze problematycznej. Świetne efekty dadzą kwas salicylowy, kwas glikolowy, niacynamid czy kwasy AHA i BHA. Pamiętaj, by wprowadzać je do swojej rutyny stopniowo i zaczynać od najniższego stężenia. W ten sposób unikniesz bolesnych podrażnień.

Stosowanie produktów na bazie kwasów wymaga od Ciebie aplikowania preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. Krem z faktorem SPF chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB, przeciwdziała fotostarzeniu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia przebarwień.

Pozbycie się kaszki na twarzy nie oznacza, że już nigdy więcej ona nie wróci. Właściwa pielęgnacja skóry oparta na oczyszczaniu, złuszczaniu i nawilżaniu stanowi jedynie profilaktykę. Warto również zadbać o zbilansowaną dietę i wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie.

jak pozbyc sie kaszki

Kaszka na twarzy – podsumowanie

Wsypka kaszka na twarzy to nie powód do obaw – czasem wystarczy zmiana kilku nawyków żywieniowych lub pielęgnacyjnych, by całkowicie się jej pozbyć. Nie bagatelizuj problemu, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że zmiany skórne mają podłoże hormonalne. Wykonanie specjalistycznych badań i wizyta u lekarza to kroki, które musisz podjąć w pierwszej kolejności.

W kwestii kosmetyków polecamy się my – internetowa drogeria Puder i Krem. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzeba do skutecznego oczyszczania, złuszczania i nawilżania. Udanych zakupów!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 11873 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
CUDOWNA OBSŁUGA I PODKŁAD :):)
2024-07-25
Wszystko ok
pixel