Maseczka z miodu na twarz – działanie i efekty. Jak zrobić miodową maseczkę?
Świetlista, gładka i wolna od niedoskonałości cera – kto z nas o niej nie marzy? Przestrzeganie pielęgnacyjnej rutyny jest koniecznością, jeśli chcesz być posiadaczem właśnie takiej cery. Idź o krok dalej i swoją kosmetyczną rutynę wzbogać o domowe maseczki do twarzy. Jakie właściwości posiadają te na bazie miodu? Wyjaśniamy!
Przejdź do akapitów:
- Miód na twarz? Poznaj właściwości miodu!
- Miód na twarz – efekty
- Maseczka z miodu na twarz – jak ją zrobić? Poradnik
- Maseczka z miodu – podsumowanie
Miód na twarz? Poznaj jego właściwości!
Obniża ciśnienie krwi, wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i chorym gardłem czy ułatwia zasypianie – to tylko niektóre z dobroczynnych właściwości miodu. Ten słodki przysmak wytwarzany głównie przez pszczoły nie tylko pysznie smakuje, ale przede wszystkim obfituje w wartościowe składniki odżywcze. Nic dziwnego, że tak często możemy go znaleźć na etykiecie produktów do pielęgnacji skóry.
Dlaczego maseczka z miodu na twarz to dobry pomysł? Od setek tysięcy lat miód znany jest przede wszystkim z tego, że przyspiesza gojenie ran. Za jego dodatkowe atuty należy uznać to, że wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które na co dzień borykają się z trądzikiem czy egzemą, gdzie rozprzestrzenianie się bakterii znacznie nasila przebieg choroby.
Miód obfituje w takie mikrolementy jak: potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt, i mangan oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Witamina A stymuluje naturalny proces wytwarzania włókien kolagenowych i odnowę komórkową. Powoduje, że skóra jest jędrna, a naturalne złuszczanie naskórka bardziej efektywne. Witamina C znana jest natomiast ze swoich właściwości rozjaśniających i ujędrniających. To prawdziwe remedium na niechciane przebarwienia czy plamy pigmentacyjne.
Ten słodki produkt spożywczy, który znaleźć można w każdej kuchennej szafce, posłuży Ci jako naturalny kosmetyk z jeszcze innego powodu – miód doskonale nawilża skórę i ją wygładza. Dzięki tej właściwości z powodzeniem mogą po niego sięgnąć także posiadacze cery wrażliwej i naczynkowej.
Miód na twarz – efekty
Drogeryjne półki aż uginają się od ciężaru rozmaitych maseczek do twarzy. Po co w takim razie zaprzątać sobie głowę i samodzielnie przygotowywać kosmetyki, skoro na wyciągnięcie ręki jest aż tyle możliwości?
Domowa maseczka z miodu to tani, a zarazem skuteczny sposób na zadbanie o każdą cerę, niezależnie od jej typu. Właściwości nawilżające sprawiają, że będzie doskonałym wyborem dla suchej skóry, a działanie rozjaśniające i wygładzające docenią przede wszystkim posiadacze cery dojrzałej.
Odmiana miodu szczególnie polecana do skóry trądzikowej to miód Manuka. W licznych badaniach dowiedziono, że produkt ten bardzo skutecznie sprawdzi się w walce z trądzikiem. Jego niskie pH przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, a dzięki zawartości nadtlenku wodoru i związków takich jak metyloglioksal, skutecznie zabija patogeny, w tym bakterie odporne na antybiotyki. Mimo tego, że miód jest ciężki i lepki, to nie zapycha porów skóry oraz nie przyczynia się do powstawania wyprysków.
Regularnie nakładany miód na twarz pozostawia cerę jedwabiście gładką, pełną naturalnego blasku i sprężystą. Co więcej, ta słodka substancja potrafi w krótkim czasie rozjaśnić uporczywe przebarwienia i nieestetyczne cienie pod oczami.
Domowe maseczki z miodu zazwyczaj nie bazują na tylko jednym składniku. Najczęściej dodaje się do nich sok z cytryny, cynamon czy jogurt naturalny. Na dwie pierwsze substancje powinny uważać osoby ze skłonną do podrażnień, suchą skórą. Kwasek cytrynowy i cynamon mogą dodatkowo wzmóc uczucie dyskomfortu.
Z miodowych maseczek powinny zrezygnować osoby, które mają potwierdzoną alergię na pyłek kwiatowy. Ich nałożenie może bowiem skutkować zaczerwienieniem lub obrzękiem. Jeśli nie jesteś pewna, jak Twoja skóra reaguje na miód, to przed nałożeniem maseczki na całą twarz wykonaj próbę uczuleniową.
Maseczka na twarz z miodu zazwyczaj jest nakładana na kilkanaście minut, jednak niektórzy polecają jej aplikowanie na skórę niczym kremu i trzymanie na skórze przez całą noc. Niesie to za sobą ryzyko zabrudzenia pościeli, jednak o poranku cera ma być promienna i dogłębnie nawilżona.
Maseczka z miodu na twarz – jak ją zrobić? Poradnik
Maseczka z miodu i cynamonu, a może taka z dodatkiem płatków owsianych? Receptur jest naprawdę wiele. Wypróbuj przynajmniej kilka z nich, by przekonać się, jaką kombinację Twoja skóra lubi najbardziej. Nie bój się także tworzyć własnych połączeń. Kto wie, może akurat stworzysz mieszankę idealną do potrzeb Twojej cery?
Zanim przedstawimy Ci kilka naszych ulubionych przepisów na domowe maseczki, zacznijmy od tego, jaki miód wybrać. Zadbaj o to, by był on wysokiej jakości, surowy i nieprzetworzony – najlepiej taki z lokalnej pasieki. Miód surowy to taki rodzaj miodu, który został pozyskany prosto z ula i nie poddano go procesowi filtracji czy pasteryzacji.
Za wszelką cenę unikaj produktów wytwarzanych na skalę przemysłową. Większość dostępnych w marketach miodów została poddana obróbce termicznej, przez co tracą swoje cenne właściwości.
Regenerująca maseczka z miodu i awokado
Mamy doskonałą recepturę dla posiadaczy cery suchej – to głęboko regenerująca maseczka z miodu i awokado. Wystarczy, że w niewielkiej miseczce wymieszasz łyżkę miodu z połówką dojrzałego awokado. Nałóż mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy, a po upływie 20 minut dokładnie zmyj letnią wodą.
Tak wypielęgnowana cera jest gotowa na przyjęcie serum ze składnikami odżywczymi marki Bielenda oraz nawilżającego kremu.
Maseczka rozjaśniająca przebarwienia
Chcesz wyrównać koloryt skóry i pozbyć się przebarwień? Z pomocą przychodzi maseczka z miodu i cytryny. W miseczce wymieszaj 2 łyżki miodu, sok wyciśnięty z połowy cytryny, łyżeczkę cynamonu, 2 łyżki oliwy z oliwek oraz łyżeczkę kurkumy.
Powstałą mieszankę nałóż na twarz i pozostaw na około 15 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmyj masę letnią wodą. Ze względu na dodatek barwiącej kurkumy, maseczkę najlepiej stosować wieczorem, przed snem.
Antybakteryjna maseczka dla skóry trądzikowej
Pielęgnacja cery trądzikowej może stanowić niemałe wyzwanie. Z pomocą przychodzi maseczka z cynamonu i miodu. Wystarczy wymieszać pół łyżeczki cynamonu z 3 łyżeczkami naturalnego miodu. Nałóż pastę na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, a po upływie 30 minut zmyj ciepłą wodą.
Peelingująca maseczka dla każdego
Każda skóra wymaga regularnego złuszczania. Możesz to zrobić delikatnie, a zarazem skutecznie, dzięki domowej maseczce na bazie miodu.
By przygotować peelingująca maskę, wymieszaj ze sobą łyżkę miodu, 5 łyżek ciepłej wody, 5 łyżek płatków owsianych oraz łyżkę jogurtu naturalnego. Mieszankę nałóż na twarz i dekolt, a po upływie 15 minut zmyj letnią wodą. Podczas zmywania maseczki delikatnie wmasuj ją w skórę, by płatki owsiane usunęły martwy naskórek.
Nawilżająca maseczka
W suchych skórkach Ci nie do twarzy! Dostarcz swojej cerze niezbędnej dawki nawilżenia dzięki naturalnej maseczce na bazie miodu.
Do miseczki wrzuć pół dojrzałego awokado, pół banana, łyżkę miodu oraz surowe żółtko. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a następnie nałóż na oczyszczoną twarz. Po około 15 minutach zmyj mieszankę letnią wodą.
Jak działa maseczka? Dzięki zawartości aminokwasów żółtko doskonale regeneruje skórę, a awokado, miód i banan dogłębnie ją nawilżają.
Samodzielne przygotowywanie maseczek nie jest dla Ciebie? To nie oznacza, że nie możesz korzystać z dobroczynnych właściwości miodu! Silnie odżywcza maseczka przeciwzmarszczkowa Royal Bee Elixir to sposób na ekspresową regenerację cery dojrzałej i wrażliwej. Kosmetyk od marki Bielenda z dodatkiem pszczelego mleczka, pyłku pszczelego oraz miodu Manuka przywraca skórze sprężystość i młodzieńczy wygląd.
By cieszyć się pożądanymi rezultatami, domowe maseczki na bazie miodu najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Ich doskonałym uzupełnieniem będzie bio serum z miodem i propolisem od marki Orientana.
Maseczka z miodu – podsumowanie
Zastanawiasz się, czy warto nakładać miód na twarz? Efekty mówią same za siebie! Czasem najlepsze kosmetyki mam tuż pod naszym nosem.
Same maseczki to nie wszystko. Aby cieszyć się piękną cerą, potrzebujesz jeszcze produktów do demakijażu, toniku czy nawilżającego kremu. Znajdziesz je oczywiście w asortymencie drogerii Puder i Krem. Udanych zakupów!