
Najlepsze porady na suchość i swędzenie skóry po kąpieli
Borykasz się z problemem, jakim jest swędzenie skóry po kąpieli? To dość częsta dolegliwość, której na całe szczęście można zaradzić. Znamy sposoby na to, aby kąpiel była prawdziwie przyjemnym rytuałem, który nie wpływa negatywnie na kondycję naskórka.
Swędzenie skóry po kąpieli – przyczyny
Kąpiel powinna być przyjemnym, relaksującym rytuałem, którego nie możesz się doczekać. Niestety, czasami wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami skórnymi. Swędzenie i czerwone plamy na ciele po kąpieli są Ci dobrze znane? Poznaj przyczyny, dlaczego tak się dzieje!
Źródłem problemu najczęściej jest nic innego, jak suchość skóry. Gorąca woda, chociaż cudownie odpręża, może usunąć naturalną warstwę lipidową. Pełni ona funkcję ochronną i dba o optymalny poziom nawilżenia. Uszkodzenie płaszcza lipidowego skutkuje tym, że skóra jest odwodniona oraz wrażliwa, co często objawia się pod postacią uczucia suchości i swędzenia.
Swędzenie skóry może powodować nie tylko temperatura wody, ale również jej twardość. Twarda woda, która jest bogata w minerały takie jak wapń czy magnez, może osadzać się na naskórku i go podrażniać. I niestety – wysusza również skórę.
Nie bez znaczenia jest to, jakich kosmetyków używasz do kąpieli. Niektóre środki myjące, na przykład mydła, pianki czy żele pod prysznic, mogą zawierać w składzie silne detergenty. To właśnie one wysuszają skórę i zaburzają jej naturalną równowagę.

Swędzenie skóry po gorącej kąpieli może być oznaką reakcji alergicznej. Niektóre konserwanty, sztuczne barwniki czy zapachy mogą powodować swędzenie, pieczenie czy wysypki. Pamiętaj, że reakcja alergiczna może pojawić się nie tylko od razu po kontakcie z kosmetykiem, ale także po pewnym czasie, kiedy składniki uczulające się skumulują.
Swędzenie skóry po kąpieli często jest bezpośrednio związane z takimi chorobami, jak:
- egzema,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry.
Po kontakcie z ciepłą wodą objawy ulegają znacznemu nasileniu.
Przeczytaj także: Pielęgnacja dłoni – najlepsze kremy do rąk i sprawdzone porady
Sucha skóra po kąpieli – jak ją nawilżyć?
Sucha skóra po kąpieli wywołuje spory dyskomfort. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można jednak zminimalizować nieprzyjemne pieczenie, zaczerwienienie czy swędzenie. W Twojej codziennej rutynie na stałe powinny zagościć nawilżające kosmetyki wzbogacone o odżywcze ekstrakty, olejki czy witaminy.

CiałoCud UNIBALM – Łagodzacy balsam do ciała 100 ml
CiałoCud UNIBALM to łagodzący balsam do ciała, który został stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jego kluczowe składniki to łagodzący d-panthenol, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, masło mango czy masło Shea. Po użyciu balsamu naskórek jest wyraźnie nawilżony i odżywiony, a zaczerwienienia załagodzone.
Balsam ma lekką formułę, która szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Jego dodatkowym atutem jest przyjemny, słodki zapach owoców leśnych.
Olejek do ciała Eukaliptus Cytrynowy 4 Szpaki
Błyskawiczne ukojenie suchej skórze przyniesie olejek do ciała Eukaliptus Cytrynowy od Mydlarni Cztery Szpaki. Co więcej, naturalny preparat głęboko odżywia skórę, łagodzi podrażnienia i bezboleśnie usuwa martwe komórki naskórka.
Formuła olejku jest doskonałym połączeniem oleju ze słodkich migdałów, oleju jojoba, oleju kokosowego, oleju winogronowego oraz dwóch olejków eterycznych – cytrynowego i eukaliptusowego. To właśnie te dwa ostatnie odpowiadają za świeży, pobudzający zapach produktu. Olejek pokochasz za łatwość aplikacji oraz to, jak szybko się wchłania.
Polemika Multifunkcyjny balsam wygładzająco-kojący 200 ml
Jesteś fanem naturalnych rozwiązań? W takim razie sięgnij po multifukcyjny balsam od marki Polemika. W jego składzie znajdziesz aż 96,80% składników pochodzenia naturalnego! To między innymi:
- wzmacniający i regenerujący bioferment z owsa,
- ceramidy z oleju Meadowfoa,
- bogata w antyoksydanty sproszkowana herbata Matcha,
- ekstrakt z czarnego świerku,
- pantenol,
- alantoina,
- betaina,
- wygładzający wosk z borówki Rhus verniciflua.
Balsam tworzy na skórze niewidoczną warstwę ochronną, która regeneruje oraz odżywia. Kosmetyk skutecznie łagodzi podrażnienia, nawilża i chroni przed nadmierną utratą wody. Co ważne, możesz go stosować na całe ciało – również, kiedy Twoim zmartwieniem jest sucha skóra twarzy po kąpieli.
Balsam jest wegański, nietestowany na zwierzętach i hipoalergiczny. Opakowanie, w którym został zamknięty, jest wykonane w 100% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu (PCR).
Olive olejek nawilżający 3 w 1
Olejek nawilżający 3 w 1 od Korres pokocha każda miłośniczka naturalnej pielęgnacji. Jego formuła oparta na 98,7% naturalnych składników sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno na twarzy, ciele, jak i włosach. Dzięki zawartości oliwy extra virgin z Krety olejek intensywnie nawilża i odżywia skórę, przywracając jej elastyczność i naturalny blask.
Świetnie sprawdzi na co dzień, jak i jako kuracja naprawcza, gdy Twoja skóra wymaga ultranawilżenia po kąpieli!
Sucha skóra i czerwone plamy na ciele po kąpieli – jak zapobiegać ich powstawaniu?
Znasz popularne powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Ma ono rację bytu także w kontekście problemu, jakim jest swędzenie skóry po kąpieli. Wprowadź kilka drobnych zmian do swojej rutyny, a być może nieprzyjemne dolegliwości odejdą w niepamięć.
Woda ma znaczenie
Kwestia, czy woda wysusza skórę, została już poruszona – ta twarda i zbyt ciepła bezapelacyjnie ma niekorzystny wpływ na kondycję naskórka. Zrezygnuj z gorących kąpieli na rzecz tych letnich. Podczas mycia unikaj agresywnego szorowania ciała. Zamiast tego używaj delikatnych, miękkich gąbek lub po prostu dłoni.
Woda w Twoim domu jest twarda? Rozważ zainstalowanie filtra prysznicowego, który ją zmiękczy. Jeśli to rozwiązanie nie wchodzi w grę, postaraj się przynajmniej skrócić czas kąpieli do 10-15 minut. Do wanny możesz także dodać naturalne składniki, które odżywiają skórę – płatki owsiane czy olejki.
Po odświeżeniu unikaj intensywnego pocierania skóry ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie dociskaj materiał do ciała, aby wchłonął wodę. Nie wycieraj skóry do sucha – balsamy i olejki najlepiej działają wtedy, kiedy są aplikowane na lekko wilgotne ciało.
Przeczytaj także: Rumień na twarzy - co to, jak go leczyć i pielęgnować skórę?

Stawiaj na dobrej jakości kosmetyki
Do mycia wybieraj mydła, żele czy pianki, które w swoim składzie nie zawierają wysuszających SLS, parabenów, alkoholu i sztucznych substancji zapachowych. Stawiaj na naturalne kosmetyki z dodatkiem olejów roślinnych, odżywczego masła Shea czy alantoiny.
Doskonałym wyborem na co dzień jest nawilżający żel Mokosh Żurawina. To preparat, który dokładnie oczyszcza, ale nie powoduje przy tym nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry czy podrażnienia. Formuła żelu została oparta na bazie biofermentów z bambusa i rzodkwi, betainy, oleju z pestek ogórka czy gliceryny. Żel otula ciało przyjemnym, słodkim aromatem żurawiny, dzięki czemu kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza.
Równie delikatne działanie wykazuje pianka pod prysznic Classic od marki Fenjal. W jej składzie na próżno szukać parabenów, olejów mineralnych, mikroplastików i silikonów. Zamiast tego, została wzbogacona o olejek migdałowy czy łagodzącą alantoinę. Pianka ma kremową i jedwabiście miękką konsystencję, a jej stosowanie ułatwia wygodny aplikator. Już niewielka ilość preparatu wystarczy, aby skóra była odświeżona, nawilżona i zregenerowana.
Jesteś fanem mydeł? W takim razie wybierz takie, które nie wysuszy Twojego naskórka. Do tej kategorii zalicza się peelingujące mydło Porzeczka od 4 Szpaki. Mydło:
- dokładnie oczyszcza ciało,
- pobudza krążenie,
- usuwa martwy naskórek.
Po jego użyciu skóra jest przyjemnie miękka i odżywiona. Formuła kosmetyku została wzbogacona o pestki z czarnej porzeczki, olej kokosowy, masło shea czy olejek z geranium.
Dbaj o skórę również poza kąpielą
Pielęgnacja skóry nie kończy się na kąpieli – na wygląd naskórka wpływa szereg innych czynników. Jeśli borykasz się z problemem suchości, zwróć uwagę na to, ile wody wypijasz w ciągu dnia. Nawilżenie od środka jest równie ważne, co nawilżanie od zewnątrz.
Zadbaj o to, aby w Twojej diecie nie brakowało zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. Kwasy omega-3 i omega-6 pomagają utrzymać elastyczność i nawilżenie skóry, a cynk łagodzi stany zapalne. Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów i nadmiaru cukru, ponieważ mogą one nasilać problemy skórne.
Staraj się nosić ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Bawełna, len i jedwab pozwalają skórze oddychać, podczas gdy syntetyczne tkaniny mogą powodować podrażnienia.
Swędzenie skóry po gorącej kąpieli – podsumowanie
Swędzenie i czerwone plamy na ciele po kąpieli nie są Ci obce? Dokładnie przyjrzyj się swoim pielęgnacyjnym nawykom. Być może wina stoi po stronie zbyt gorącej wody, agresywnych środków myjących czy stronienia od balsamów nawilżających. Znając przyczynę problemu, możesz sprawnie się z nim uporać.
A gdzie szukać delikatnych żeli czy mydeł albo mocno odżywczych olejków? Swoją idealną pielęgnację skomponujesz bez wychodzenia z domu – wystarczy przejrzeć asortyment internetowej drogerii Puder i Krem.
Polecane

4 Szpaki Peelingujące mydło Porzeczka

Polemika Multifunkcyjny balsam wygładzająco-kojący 200 ml

CiałoCud UNIBALM - Łagodzacy balsam do ciała 100 ml

Olejek do ciała Eukaliptus Cytrynowy
