Nieprzyjemny zapach potu. Jak się go pozbyć?

2021-04-20
Nieprzyjemny zapach potu. Jak się go pozbyć?

Upalne, letnie dni zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z nimi pojawia się pewna nieprzyjemna kwestia – brzydki zapach potu. Jak poradzić sobie z tym kłopotliwym problemem i czego może on być oznaką? Odpowiedzi na te i inne, pytania znajdziesz poniżej!


Spis treści:

  1. Nieprzyjemny zapach potu. Co może oznaczać?
  2. Co wpływa na zapach potu?
  3. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu potu?
  4. Brzydki zapach potu? Powiedz mu NIE!

Nieprzyjemny zapach potu. Co może oznaczać?

Wydzielanie potu przez gruczoły zlokalizowane na całym ciele, a szczególnie na twarzy, dłoniach, stopach, pachach, pachwinach czy skórze głowy, to naturalne zjawisko fizjologiczne. Problem pojawia się w momencie, gdy wydzielina jest produkowana w nadmiarze lub zapach potu jest bardzo intensywny.

Można wyróżnić dwa rodzaje gruczołów potowych, które odpowiadają za produkcję potu: gruczoły apokrynowe oraz ekrynowe. Pot, który jest produkowany przez pierwszy rodzaj gruczołów, posiada niezwykle intensywny aromat – ostry i nieprzyjemny. Brzydki zapach potu powstaje podczas jego metabolizowania przez rozmaite bakterie, dla których jest doskonałą pożywką. Ten rodzaj potu ma żółty kolor, a gdy w ciele dominuje typ gruczołów apokrynowych, problem nadmiernego pocenia się jest częstym zjawiskiem. Drugi rodzaj potu jest produkowany przez gruczoły potowe ekrynowe. Taki pot nie ma barwy i zapachu. Składa się on z wody, chlorku sodu, elektrolitów oraz produktów ubocznych przemiany materii.

Drugi rodzaj potu jest produkowany przez gruczoły potowe ekrynowe. Taki pot nie ma barwy i zapachu. Składa się on z wody, chlorku sodu, elektrolitów oraz produktów ubocznych przemiany materii.

Zapach potu może zmieniać się zależnie od stosowanej diety, używek czy przyjmowania rozmaitych leków. Zdarza się jednak, że przyczyną brzydkiego zapachu potu może być choroba. Zgodnie z ustaleniami ekspertów, niektóre dolegliwości zaburzają procesy chemiczne, które zachodzą w organizmie, a w efekcie zmienia się między innymi woń potu.

Zapach potu zbliżony do aromatu acetonu lub gnijących owoców może oznaczać źle leczoną lub nierozpoznaną cukrzycę. Pot o zapachu moczu czy amoniaku może wskazywać na niewydolność nerek. Wydzielina o zapachu świeżej wątróbki być może świadczy o niewydolności wątroby. Co ciekawe, nieprzyjemny aromat potu może oznaczać nie tylko choroby ciała, ale także umysłu. W roku 1960 w czasopiśmie „Archives of General Psychiatry” opublikowano artykuł, którego autorzy twierdzili, że osoby chore na schizofrenie wydzielają specyficzną woń potu. Teza ta została potwierdzona eksperymentalnie, a kilka lat później zidentyfikowano substancję, która wywołuje nieprzyjemny zapach – związek TMHA.

Zmęczona kobieta siędząca na ławce

Jeśli borykasz się z problemem, jakim jest wyjątkowo uporczywy zapach potu, to koniecznie udaj się do specjalisty, by wykonać odpowiednie badania. Nasz artykuł jest wyłącznie podpowiedzią, a nie diagnozą medyczną. Twoje zdrowie jest nadrzędną wartością – zawsze o tym pamiętaj.

Co wpływa na zapach potu?

Odwiedziłeś specjalistę i masz całkowitą pewność, że w Twoim przypadku żadna choroba nie jest odpowiedzialna za brzydki zapach potu? Okazuje się, że całkiem sporo innych czynników determinuje to, jaką woń wydzielają Twoje gruczoły potowe!

Nieodpowiednia higiena ciała

Nieodpowiednia higiena ciała to jedna z najczęstszych przyczyn przykrego zapachu potu. Niedokładne i niesystematyczne mycie skóry prowadzi do gromadzenia się wydzieliny z gruczołów zlokalizowanych na ciele.

Wilgotne obszary skóry to idealne warunki rozwoju dla rozmaitych bakterii. Regularna kąpiel czy prysznic to postawa – zwłaszcza w letnie, upalne dni. Kiedy temperatura powietrza przekracza kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt stopni, warto wybierać ubrania wykonane z przewiewnych materiałów oraz często je zmieniać.

Niewłaściwa dieta

Dobrze znane powiedzenie „Jesteś tym, co jesz” to całkowita prawda – Twoja dieta znacząco wpływa na zapach potu. Jeśli pijesz niewystarczającą ilość wody, regularnie jesz wysoko przetworzone produkty czy posiłki typu fast food, to ryzyko pojawienia się brzydkiego zapachu potu jest bardzo duże.

Dodawanie do posiłków dużo soli i ostrych przypraw sprawia, że pot ma ostry i nieprzyjemny zapach. Podobnie dzieje się po jedzeniu dużych ilości czerwonego mięsa, cebuli, czosnku, szparagów czy warzyw kapustnych.

Aby tego uniknąć, zwróć szczególną uwagę na zawartość cynku i witamin z grupy B w swoim jadłospisie. Postaraj się jeść więcej roślin strączkowych, jaj, orzechów, wątróbki czy produktów pełnoziarnistych.

Pot na twarzy u kobiety

Nadmiar stresu

Jeśli jesteś osobą z natury nerwową, skłonną do analizowania i zamartwiania się, to ryzyko zwiększonej aktywność gruczołów potowych znacznie wzrasta i sprawia, że wydzielina ma brzydki zapach.

Postaraj się panować nad swoimi emocjami i w miarę możliwości wyeliminuj bodźce, które Cię stresują. Dobrym pomysłem radzenia sobie z problemem nadmiernego stresu jest medytacja, prowadzenie dziennika czy wizyta u terapeuty.

Hormony mają znaczenie

Brzydki zapach potu może być związany ze zmianami, które zachodzą w gospodarce hormonalnej. W okresie dojrzewania uaktywniają się gruczoły apokrynowe, które sprawiają, że pot ma nieprzyjemny zapach.

Podobne zmiany można zauważyć w okresie menopauzy. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na dbanie o higienę i wybór odpowiednich antyperspirantów.

Brak depilacji

Wydepilowane pachy mają pozytyw na utrzymanie higieny. Pot, który gromadzi się na włoskach, jest doskonałą pożywką dla rozmaitych bakterii.

Regularne usuwanie włosków sprawia, że zapach z gruczołów potowych straci na swojej intensywności.

Stosowanie używek

Nie od dziś wiadomo, że stosowanie używek ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Sprawa ma się podobnie również w kwestii potu.

Kawa i papierosy to jedne z najpopularniejszych używek, po które każdego dnia sięgają miliony osób. Co ciekawe, regularne stosowanie tych produktów może być bezpośrednio związane z brzydkim zapachem potu.

Pot u mężczyzny pod pachami na niebieskiej koszuli

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu potu?

Wykluczyłeś chorobę, a pot o nieprzyjemnym, ostrym zapachu jest Twoją cechą indywidualną? Dbanie o higienę osobistą, w tym kąpiel czy częsta zmiana ubrań i bielizny, czasem nie wystarczają. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie preparatów, które zneutralizują przykry aromat, ale przede wszystkim ograniczą nadmierne wydzielanie potu.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się brzydkiej woni potu jest dobrej jakości dezodorant. Kosmetyk ten jest dostępny bez recepty w aptekach czy drogeriach. Produkty tego typu skutecznie blokują produkcję potu oraz wykazują działanie antybakteryjne. Dezodoranty o naturalnym składzie nie podrażniają skóry i dają uczucie świeżości przez cały dzień.

Produkty marki Fenjal nie zawierają olejów mineralnych, mikroplastików, silikonów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Dezodoranty w kulce i sprayu dostępne są w pięciu liniach CLASSIC, INTENSIVE, SENSITIVE, REFRESHING, więc z pewnością znajdziesz produkt idealnie dopasowany do potrzeb Twojej skóry. Pamiętaj także o delikatnych, ale dokładnie myjących kosmetykach – naturalnych mydłach czy żelach.

Nie tylko specjalistyczne kosmetyki dobrze wpływają na zapach potu. Nie należy zapominać o dobroczynnym wpływie wyciągów z roślin, takich jak szałwia lekarska czy oczar wirginijski. Pomocne mogą się okazać olejki eteryczne z lawendy, drzewa herbacianego czy sosny. Przypominamy, że są to produkty mocno skoncentrowane, co oznacza, że nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę.

Antyperspirant w kulce do pielęgnacji pach u kobiet

Zmiany zaczynają się od środka, zacznij więc od zadbania o odpowiednią dietę i nawadnianie organizmu. Oprócz wody sięgaj po napar z zielonej herbaty, który jest pomocny w usuwaniu toksyn. Osobom, które narzekają na brzydki zapach potu, zaleca się dietę, która jest uboga w węglowodany i obfita w chlorofil. Unikaj cukrów, które są doskonałą pożywką dla bakterii bytujących na skórze.

Na koniec ostatnia ważna kwestia – pod żadnym pozorem nie pryskaj spoconego ciała perfumami. Pod wpływem kwiatowych czy słodkich zapachów nieprzyjemna woń potu stanie się jeszcze bardziej intensywna. Ulubione perfumy nakładaj wyłącznie na czyste, wypielęgnowane ciało.

Brzydki zapach potu? Powiedz mu NIE!

Niech brzydki zapach potu nie powstrzymuje Cię od cieszenia się życiem! Czasem wystarczy niewielka zmiana, by pozbyć się tego wstydliwego problemu. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach potu utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, czym prędzej zasięgnij opinii specjalisty. Doskonałej jakości kosmetyki, które ułatwią codzienne dbanie o higienę, znajdziesz w asortymencie sklepu Puder i Krem. Pozbądź się uporczywej woni dzięki skutecznym antyperspirantom, a na koniec spryskaj ciało ulubionymi perfumami – i już, jesteś gotowa do wyjścia!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
Polecam!!!
2024-09-10
Szybka przesyłka:)
pixel