Retinol a retinal - czym się różnią?
Retinol i retinal – definicje
Ostatnimi czasy w świecie beauty wiele uwagi poświeca się składnikom aktywnym. Drogeryjne półki aż uginają się od ciężaru serum czy kremów z ich dodatkiem. Ten zachwyt zupełnie nas nie dziwi. Substancje czynne, odpowiednio dobrane do potrzeb cery, mogą bowiem znacząco poprawić jej kondycje. Wykazują one działania nawilżające, rozświetlające, złuszczające czy wyrównujące koloryt naskórka.
Grupą substancji, której poświęcimy dziś szczególną uwagę, są pochodne witaminy A, czyli retinoidy. Zanim przejdziemy do omawiania ich cudownych właściwości, cofnijmy się odrobinę w czasie. Badania nad retinoidami zaczęto prowadzić stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Obecnie retinoidy dzieli się na kilka generacji. Tę pierwszą stanowią naturalne retinoidy o nieselektywnym działaniu, takie jak retinol, retinal, tretynoina czy izotretynoina.
Retinoidy II generacji to retinoidy monoaromatyczne, czyli syntetyczne wersje witaminy A. Do grupy retinoidów III generacji zalicza się etinoidy poliaromatyczne o selektywnym działaniu receptorowym.
Ulubieńcami miłośników pielęgnacji są retinoidy I generacji, a zwłaszcza retinol i retinal. Co to właściwie za składniki i czym się od siebie różnią?
Retinol to alkoholowa forma witaminy A, która w połączeniu z komórkami skóry przeistacza się w kwas retinowy. Aby przekształcić się w kwas retinowy, retinol wymaga dwóch przemian.
Retinal, który inaczej nazywany jest retinaldehydem, to substancja pośrednia między retinolem a kwasem retinowym. Retinol przekształca się w kwas retinowy już po jednej przemianie.
Należy pamiętać o tym, że kwas retinowy a retinol to nie to samo. Ten pierwszy jest zakazany do użytku w kosmetykach i można go znaleźć jedynie w lekach na receptę.
Retinol a retinal – różnica
Mamy nadzieję, że dylemat pod tytułem: „Retinal a retinol” nie budzi już w Tobie żadnych wątpliwości. Znając definicje tych obu substancji, możemy przejść do kolejnego, równie ważnego aspektu, jakim jest różnica w ich działaniu.
Jak już wiesz, retinal szybciej przeistacza się w kwas retinowy. Oznacza to, że jego działanie jest szybsze niż działanie retinolu. Na rynku kosmetyki z retinolem zwykle dostępne są w stężeniach 0,3%, 0,5%, 1%, natomiast produkty z retinalem mają stężenie 0,05% czy też 0,1%.
Retinol doskonale odżywia skórę, spłyca zmarszczki oraz niweluje zmiany trądzikowe, jednak nie jest zbyt delikatny dla cery. O wiele mniejsze ryzyko podrażnień niesie za sobą retinal, który dodatkowo wykazuje właściwości antybakteryjne.
Niemal wszystkie retinoidy na twarz działają tak samo. To, na którą pochodną witaminy A najlepiej się zdecydować zależy od rodzaju skóry. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko pojawienia się bolesnych podrażnień.
Kiedy stosować retinol, a kiedy retinal?
Marzysz o gładkiej, promiennej i nawilżonej cerze? W takim razie musisz przekonać się do stosowania retinoidów. Pochodne witaminy A działają na skórę niczym prawdziwa magia!
Retinol
Retinol jest jedną z najaktywniejszych form witaminy A. Potocznie określa się go mianem „witaminy młodości”. Substancja czynna pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje jędrna i sprężysta. Jeśli chcesz jak najdłużej zatrzymać młody wygląd skóry, to kosmetyki z retinolem powinny stać się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi!
W walce z wolnymi rodnikami pomoże Ci serum Youth Lab Retinol. Przyspiesza ono metabolizm komórek, stymuluje syntezę białek budulcowych oraz reguluje wydzielanie sebum. W trosce o dobro Twojego naskórka serum zostało przebadane dermatologicznie i pozbawione parabenów.
Działanie przeciwzmarszczkowe nie jest jedynym atutem retinolu. Powinni się bowiem do niego przekonać także osoby borykające się z trądzikiem. Składnik aktywny reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory oraz skutecznie usuwa niechciane blizny i przebarwienia.
Po kosmetyki z retinolem powinni sięgnąć posiadacze cery normalnej, suchej czy dojrzałej.
Retinal
Retinal, czyli substancja pośrednia między retinolem a kwasem retinowym, działa przede wszystkim antybakteryjnie oraz koryguje niedoskonałości skóry. Pochodna witaminy A poprawia jakość bariery naskórkowej, zmniejsza szorstkość skóry oraz hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu i elastyny.
Regularnie stosowany retinal poprawia krążenia krwi w skórze, dzięki czemu jest ona lepiej zaopatrzona w składniki aktywne.
Podobnie jak retinol, retinal stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, spłyca zmarszczki czy napina oraz ujędrnia skórę. To wszystko, i wiele więcej, potrafi serum Geek & Gorgeous A-GAME 10 z retinalem 0.1%.
Delikatny retinal jest dobrym wyborem dla skór wrażliwych, nadreaktywnych z trądzikiem różowatych czy naczynkowych.
Kwestia dotycząca tego, czy wybrać retinol czy retinal jest już rozwiązana? Połowa sukcesu za Tobą! Chociaż te dwie substancje różnią się od siebie pod względem budowy, to jednak mają całkiem sporo cech wspólnych. Poznaj nasze wskazówki dotyczące stosowania retinoidów, by świat kosmetyczny nie miał przed Tobą żadnych tajemnic!
Jak stosować retinol i retinal?
Zacznijmy od tego, że preparaty z retinolem lub retinalem należy stopniowo wprowadzać do swojej pielęgnacji. Cały proces powinien opierać się na budowaniu stopniowej tolerancji – od najniższych stężeń, aż po te wyższe.
Na początku rekomendujemy stosować ulubione serum lub krem z retinoidami 2 razy w tygodniu. Częstotliwość aplikowania produktu można zwiększać co około 2-3 tygodnie. Bacznie obserwuj to, jak Twoja cera reaguje na wyższe stężenia, a tempo zmian dopasowuj do jej indywidualnych preferencji.
Jak nakładać retinol i retinal?
Przejdźmy do kolejnej ważnej kwestii, mianowicie, jak nakładać retinol lub retinal. Retinoidy zawsze stosuj wieczorem na oczyszczoną i osuszoną cerę. Tuż po umyciu, kiedy skóra jest wilgotna, wszelkie substancje łatwiej przedostają się do jej wnętrza. W przypadku pochodnych witaminy A zwiększa to ryzyko przesuszenia oraz bolesnego podrażnienia. By mieć pewność, że nie pojawią się żadne efekty uboczne, z ulubionym kremem czy serum z retinoidami odczekaj około 15-20 minut od mycia.
Doskonałym uzupełnieniem wieczornej rutyny będzie krem StriVectin Nightly Renewal, który łączy w sobie retinol i retinal wraz ze wzmacniającą barierę skórną, opatentowaną cząsteczką NIA-114™ i kompleksem łagodzącym.
Kiedy zacząć używać retinol i retinal?
To, od kiedy retinol powinien pojawić się w Twojej rutynie pielęgnacyjnej, zależy wyłącznie od Ciebie. Z biologicznego punktu widzenia możemy jedynie powiedzieć, że proces starzenia się naskórka zaczyna się od około 25 roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by serum z retinalem lub retinolem postawić na swojej łazienkowej półce wcześniej.
Pamiętaj, że retinoidy uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Stosowanie produktów ochronnych z wysokim faktorem SPF powinno być zawsze Twoim priorytetem, jednak nie zapominaj o nich zwłaszcza wtedy, gdy sięgasz po pochodne witaminy A.
Na sam koniec chcemy wspomnieć, że ze względów bezpieczeństwa z retinoidów należy zrezygnować w przypadku ciąży, zakażenia skóry czy zaostrzonego atopowego zapalenia skóry.
Podsumowanie: O czym pamiętać, używając retinoidów?
Retinoidy na trądzik, suchą cerę, przebarwienia czy rozszerzone pory – pochodne witaminy A radzą sobie z niemal wszystkimi skórnymi problemami. Najlepsze jest to, że sprawdzą się w niemal każdej pielęgnacji. Stosuj je zgodnie z naszymi wskazówkami, by do absolutnego minimum ograniczyć ryzyko podrażnienia i przesuszenia.
By Twoja cera była nieskazitelna, wcale nie musisz decydować się na retinoidy na receptę. Wystarczy odwiedzić drogerię Puder i Krem. W naszym asortymencie znajdziesz skuteczne kremy i sera z dodatkiem retinolu i retinalu.