Retinol – co to i jak go stosować? Poznaj sekrety retinolu!
Każdy miłośnik świata beauty zapewne doskonale wie, że ostatnio coraz większą popularnością cieszy się retinol. Co to jest za substancja, jak ją stosować i w przypadku jakiego typu skóry sprawdzi się najlepiej? Razem z nami odkryj wszystkie tajniki retinolu!
Przejdź do akapitów:
- Retinol – co to takiego? Tłumaczymy!
- Jak stosować retinol? O tym trzeba pamiętać
- Przekonaj się, jak działa retinol! Polecane kosmetyki
- Co to jest retinol i jak działa? Podsumowanie
Retinol – co to takiego? Tłumaczymy!
Kwas hialuronowy, niacynamid, kwasy AHA i BHA oraz oczywiście retinol – nie da się nie przeoczyć tych substancji aktywnych mijając drogeryjne półki. Dziś uwagę poświęcimy retinolowi. Zanim jednak wymienimy dobroczynne właściwości składnika, zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest retinol.
W wielkim skrócie retinol to witamina A, a dokładniej jedna z jej pochodnych. Retinol zalicza się do grupy retinoidów, w której skład wchodzą także: retinal, kwas retinowy czy tazaroten.
Wróćmy jednak do retinolu, czyli najaktywniejszej formy witaminy A. Co ciekawe, jest ona jedną z najlepiej przebadanych substancji kosmetycznych dostępnych na rynku. Badania nad witaminą młodości, bo takim mianem bardzo często określany jest retinol, rozpoczęły się już w latach 80. XX wieku. Ich promotorem był dermatolog Albert Kligman, który za pomocą swoich testów wykazał, że regularne stosowanie kosmetyków z retinolem ma zbawienny wpływ na kondycję cery.
Dlaczego kosmetyki z retinolem w ostatnim czasie cieszą się tak dużym powodzeniem? Powodów jest naprawdę wiele! Liczne eksperymenty dowodzą, że retinol potrafi przeniknąć do głębokich warstw skóry, dzięki czemu zwiększa produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Ta właściwość sprawia, że produkty z witaminą młodości świetnie odnajdą się w pielęgnacji skóry dojrzałej.
Przeczytaj również: Najlepszy krem przeciwzmarszczkowy – ranking kosmetyków
Właściwości przeciwstarzeniowe to jednak nie jedyna tajna moc witaminy A. Substancja z grupy retinoidów jest pomocna przy leczeniu trądziku. Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza widoczność zaskórników, złuszcza martwe komórki naskórka oraz świetnie redukuje przebarwienia potrądzikowe.
Stosowanie retinoidów nie jest zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy skóry tłustej lub dojrzałej. Po retinol z powodzeniem mogą sięgnąć także osoby, które mają cerę naczynkową. Niskie stężenie retinolu nie powinno podrażnić naskórka, a wraz z upływem czasu wzmocni go i uszczelni naczynia krwionośne.
Jak stosować retinol? O tym trzeba pamiętać
Stosowanie retinolu może przynieść wspaniałe efekty, o ile robisz to dobrze. Nieumiejętne sięganie po kwasy czy pochodne witaminy A może skończyć się skórną katastrofą. Poświęć trochę czasu na porządny research, zanim udasz się na zakupy, a gwarantujemy, że Twoja cera będzie Ci później wdzięczna. Jak wobec tego stosować retinol? Co to oznacza dla codziennej pielęgnacji i jak uniknąć efektów ubocznych?
Retinol – jak stosować, by potem nie cierpieć?
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii, czyli tego, jak stosować retinol. Swoją przygodę z pochodną witaminą A najlepiej zacząć jesienią lub zimą, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest znacznie mniejsze niż latem. Dlaczego to takie ważne? Otóż retinol uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne i wykazuje właściwości fotouczulające. Sięganie po retinol w środku lata to recepta na przebarwienia skórne.
Na całym etapie kuracji retinolem (a najlepiej zawsze) aplikuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Produkt z faktorem SPF50 powinien stać się Twoim najlepszym przyjacielem!
Kurację retinolem zacznij od najniższych stężeń, by zbudować tolerancję na ten składnik. Zacznij od kosmetyków o zawartości 0,2% – 0,3% substancji, jeśli chcesz uniknąć bolesnego podrażnienia skóry.
Jak i kiedy aplikować kosmetyki z retinolem?
Preparaty z dodatkiem witaminy A powinny być stosowane raz dziennie, podczas wieczornej pielęgnacji. Wiele z nich należy nakładać na suchą skórę, więc dokładnie przeczytaj zalecenia producenta, zanim przystąpisz do aplikacji nowego serum czy kremu. Ważne jest też to, by omijać delikatną okolicę oczu i ust.
Przez pierwsze 3-4 tygodnie kosmetyki z retinolem stosuj co 4 dni, przez kolejne dwa tygodnie co 3 dni, a w następne dwa tygodnie co 2 dni. Przez cały czas bacznie obserwuj, jak Twoja cera reaguje na substancję. W przypadku braku zaczerwienienia czy podrażnienia skóry, możesz wprowadzić do pielęgnacji preparat z wyższym stężeniem retinolu.
W trakcie kuracji retinolem dbaj nie tylko o ochronę przeciwsłoneczną, ale także odpowiednie nawilżenie. Każdego dnia stosuj silnie odżywiający krem, który zadba o barierę hydrolipidową naskórka.
Nie zniechęcaj się, jeśli szybko nie dostrzeżesz zmian w kondycji Twojej skóry. Pierwsze efekty stosowania retinolu można zazwyczaj dostrzec po około 6 tygodniach kuracji.
Przeczytaj także: Kwas hialuronowy – co to jest? Zastosowanie w kosmetologii
Z czym nie łączyć retinolu?
Odpowiednio dobrane stężenie retinolu to nie wszystko. Jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji jest stosowanie zbyt dużej ilości składników aktywnych na raz.
Pod żadnym pozorem nie łącz w jednej rutynie pochodnej witaminy A z kwasami AHA oraz BHA. Najpopularniejszymi przedstawicielami tej kategorii są: kwas migdałowy, salicylowy czy glikolowy.
Przeczytaj także: Jaki krem po retinolu aplikować? 8 propozycji
Retinol nie lubi się także z witaminą C, ponieważ te dwie substancje mają inne pH. W efekcie obniżona jest skuteczność witaminy młodości, a tego przecież nie chcemy, prawda? Po witaminę C sięgnij o poranku, a retinol zaaplikuj wieczorem, by cieszyć się promienną i zadbaną cerą przez cały dzień.
Na początku stosowania retinolu lepiej nie zestawiać go z niacynamidem. Co prawda ta kombinacja składników wzajemnie się uzupełnia, jednak dla początkujących może być zbyt silna i powodować przesuszenie.
Warto dodać, że zasada mówiąca o tym, by nie łączyć poszczególnych składników obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy mieszanki chcemy tworzyć samodzielnie. Gotowe produkty zawierają stabilne formy substancji aktywnych, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla skóry.
Kto powinien unikać retinolu?
Retinol opóźnia proces starzenia naskórka, reguluje wydzielanie sebum oraz zwiększa produkcję kolagenu. Czy po ten święty graal mogą sięgać wszyscy? Niestety, oprócz osób nadwrażliwych na witaminę A, z retinolu powinny zrezygnować także kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.
Badania wykazały, że substancja stosowana zewnętrznie w niewielkim stopniu wchłania się do krwioobiegu. Nadmiar witaminy A u ciężarnych może powodować natomiast wady w rozwoju płodu.
Retinolu nie powinno się także aplikować na świeże rany, w trakcie zabiegów laserowych oraz tuż po depilacji woskiem.
Przekonaj się, jak działa retinol! Polecane kosmetyki
Produkty z retinoidami opanowały kosmetyczny rynek. Sięgają po niego osoby w każdym wieku i z każdym typem cery. I Ty chcesz dołączyć do ich grona? W takim razie poznaj nasze ulubione kosmetyki z retinolem, które warto mieć na swojej kosmetycznej półce!
StriVectin Nightly Renewal
Retinol i przesuszenie skóry wcale nie muszą iść ze sobą w parze! Postara się o to nawilżający krem StriVectin Nightly Renewal. To doskonałe połączenie retinolu i retinalu oraz łagodzącego kompleksu, który pomaga zmniejszać zaczerwienienia.
Krem na noc poprawia cykl odnowy komórkowej, redukuje drobne linie i głębokie zmarszczki, a także przywraca cerze promienny wygląd.
Zestaw Total Skin Renewal od Murad
Po co decydować się na jeden kosmetyk, skoro możesz mieć od razu cały zestaw? Box Total Skin Renewal od marki Murad składa się z mniejszych opakowań produktu do mycia twarzy, serum pod oczy, serum do twarzy oraz kremu na noc.
Produkty są doskonałym połączeniem trzech rodzajów retinolu: szybko działającego retinoidu, wolno uwalniającego się retinolu oraz booster retinolu. Ta delikatna mieszanka nie podrażnia skóry, a jednocześnie jest bardzo skuteczna. Pełnowymiarowe wersje wszystkich kosmetyków znajdujących się w zestawie oraz inne z linii Resurgence od Murad znajdziesz oczywiście w naszej drogerii.
Dr. Brandt Triple Active Retinol
Nie musisz obawiać się o zaburzoną barierę hydrolipiodową, jeśli pod ręką masz regenerujący krem na noc Dr. Brandt Triple Active Retinol.
Kosmetyk z dwoma formami retinolu oraz bakuchiolem minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień. O optymalny poziom nawilżenia dbają natomiast emolienty, ceramidy i skwalan.
Nacomi Next Level Retinol 0,35% + Bakuchiol 1 %
Możesz mieć proces starzenia się naskórka pod kontrolą. Serum Nacomi Next Level Retinol 0,35% + Bakuchiol 1 % działa niczym wehikuł czasu. Połączenie dobrze znanego retinolu z jego roślinnym odpowiednikiem daje zaskakująco dobre efekty. Serum do skóry dojrzałej pobudza skórę do produkcji elastyny i kolagenu, przez co spłyca drobne zmarszczki mimiczne.
RESIBO Game Changer Pro
Chcesz wiedzieć, jak działa retinol zawarty w RESIBO Game Changer Pro? Pochodna witaminy A wraz ze stabilną formą witaminy C oraz ekstraktem z kopru morskiego redukują przebarwienia, ujednolicają koloryt cery oraz spłycają linie i zmarszczki.
Dzięki kosmetykowi od RESIBO skóra o poranku jest dogłębnie nawilżona, sprężysta i bardziej napięta.
Co to jest retinol i jak działa? Podsumowanie
Kwas retinowy, tretinoina, izotretinoina czy retinol – jaka to witamina? Mamy nadzieję, że możesz już udzielić bezbłędnej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli do tej pory nie miałaś okazji przetestować retinolu na własnej skórze, to nie ma z czym zwlekać. Możliwe korzyści płynące z regularnego stosowania witaminy młodości są tak duże, że aż trudno w nie uwierzyć!
Poszukiwanie kosmetyków z retinolem odpowiednich dla Twojego typu cery rozpocznij od drogerii Puder i Krem. W naszym asortymencie z pewnością znajdziesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.