Witamina C na twarz – działanie i efekty
Nie od dziś wiadomo, że jeśli chcesz cieszyć się dobrą odpornością, to witamina C powinna stać się obowiązkowym elementem Twojego jadłospisu. Okazuje się, że kwas askorbinowy ma równie dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Co daje witamina C na twarz i kiedy najlepiej ją stosować? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Jak działa witamina C na twarz?
- Witamina C na twarz - o czym pamiętać?
- Co daje witamina C na twarz?
- Witamina C zwana witaminą młodości - podsumowanie
Jak działa witamina C na twarz?
Szybkie mycie twarzy i nakładanie pierwszego lepszego kremu nawilżającego to w większości przypadków za mało, by cieszyć się promienną i zdrową cerą. Sekretem młodego wyglądu, niezależnie od wieku, jest kosmetyczna rutyna bogata w składniki aktywne.
Na rynku coraz częściej pojawiają się produkty z retinolem, kwasem hialuronowym, niacynamidem czy peptydami. Równie dużą popularnością wśród miłośniczek świadomej pielęgnacji cieszy się witamina C, której to właśnie dziś poświęcimy całą uwagę. Witamina C to substancja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwas askorbinowy przyspiesza proces gojenia się ran, jest aktywatorem licznych enzymów, a także zwalcza bakterie powodujące próchnicę oraz wzmacnia zęby i dziąsła.
Witamina C na twarz także daje wiele pozytywnych efektów. Czego możesz się spodziewać, jeśli włączysz ten składnik aktywny do swojej codziennej pielęgnacji? Witamina C, często nazywana witaminą młodości, to prawdziwy sprzymierzeniec przede wszystkim skóry dojrzałej. Składnik aktywny zapobiega powstawaniu zmarszczek, uszczelnia naczynia krwionośne czy wspomaga syntezę kolagenu, który jest odpowiedzialny za sprężystość i jędrność skóry. Co więcej, witamina C rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje naturalny koloryt cery. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym składnik doskonale sprawdzi się w rutynie osób, które borykają się z problemem trądziku.
Stosowanie witaminy C niewątpliwie ma mnóstwo zalet. Nie oznacza to jednak, że kwas askorbinowy jest lekiem na wszystkie niedoskonałości cery i może być przez każdego stosowany. Ten składnik aktywny z reguły jest dobrze tolerowany i nie wywołuje podrażnień, mimo wszystko powinni na niego uważać posiadacze skóry alergicznej i wrażliwej.
Witamina C na twarz – o czym pamiętać?
Witamina C na twarz występuje w więcej niż jednej postaci i rozmaitych stężeniach, więc wybór odpowiedniego kosmetyku może być nieco problematyczne dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją.
Wybierając produkt, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stężenie kwasu askorbinowego. Ta wartość zazwyczaj jest umiejscowiona w widocznym miejscu na opakowaniu. Dobrej jakości krem lub serum powinny zawierać minimum 8% tego związku, a najlepiej 10-15%. Należy jednak pamiętać, że efektywność preparatu zależy w dużej mierze od jego formy.
Formy witaminy C
Czysty kwas L-askorbinowy ma mocne działanie i szybko rozjaśnia przebarwienia, jednak odznacza się dużą niestabilnością. Kolejnymi wadami tej pierwotnej formy witaminy C jest działanie drażniące oraz reakcje z innymi składnikami aktywnymi. To właśnie te negatywne czynniki sprawiły, że chemicy dokładali wszelkich starań, by znaleźć bezpieczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu formy tego antyoksydantu.
Tetraizopalmitynian askorbylu to olejowa forma witaminy C, która wyróżnia się doskonałą przenikalnością w głąb skóry. Wysoce stabilna forma wykazuje doskonałe działanie już przy niskim stężeniu i nie wywołuje podrażnień.
Glukozyd askorbylu to pochodna witaminy C, która jest stabilizowana za pomocą cząsteczki glukozy. Substancja o dużej stabilności jest uwalniana w skórze stopniowo, więc mogą dać jej szansę nawet posiadacze cery wrażliwej.
3-O Etylowy kwas askorbinowy jest nową formą witaminy C o wysokiej stabilności. Substancja posiada właściwości rozjaśniające, redukuje blizny potrądzikowe, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.
Sól sodowa fosforanu askorbylu to forma witaminy C przeciwdziałająca zatykaniu gruczołów łojowych w skórze. Ze względu na swoje przeciwbakteryjne działanie jest często dodawana do kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej.
Sól magnezowa fosforanu askorbylu ma nieco słabsze działanie i wymaga większych stężeń niż pozostałe formy witaminy C. Substancja nie podrażnia skóry, więc może być bez obaw stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Przeczytaj także: Jak stosować niacynamid? Wszystko, co musisz wiedzieć
>Z czym nie łączyć witaminy C?
Nie wszystkie składniki aktywne będą współdziałać ze sobą podczas pielęgnacyjnej rutyny. Z czym nie łączyć witaminy C na twarz, by nie uzyskać efektów odwrotnych od tych zamierzonych?
Witamina C i retinol to dwa składniki, które powinny być stosowane oddzielnie. Po ulubioną formę witaminy C sięgnij rano, a wieczorem zaaplikuj pochodną witaminy A. Dlaczego? Dwie substancje aktywne nałożone w tym samym momencie nie dadzą żadnych pozytywnych rezultatów. Retinol neutralizuje działanie witaminy C w reakcji chemicznej, jaka zachodzi między nimi. Wyjątkiem od reguły jest rozświetlające serum Super-C od StriVectin ze stabilną formą kwasu askorbinowego.
Kolejne zabronione połączenie to stosowanie po sobie kwasów AHA/BHA i witaminy C. Ten duet może bowiem powodować silne podrażnienie.
Witamina C w czystej postaci, znana pod nazwą Ascorbic Acid, nie powinna być łączona z niacynamidem. Te dwa składniki o skrajnie różnym pH neutralizują się nawzajem, a dodatkowo mogą tworzyć kwas nikotynowy, czyli substancję, która działa drażniąco na cerę. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku pochodnych kwasu askorbinowego.
Na sam koniec ostatni zakazany duet, czyli czysta witamina C i metale ciężkie. Witamina C połączona z serum czy kremem zawierającym miedź nie działa jako antyoksydant, a wręcz przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry.
Już wiesz, z czym nie łączyć witaminy C. Istnieją jednak zestawienia, które doskonale do siebie pasują. Jednym z nich jest duet witamina C i kwas hialuronowy, o czym dobrze wie marka Apis – serum RE-VIT C zwiększa napięcie, sprężystość i poziom wygładzenia skóry, a ponadto działa antyoksydacyjnie.
Witamina C świetnie działa, gdy jest połączona z naturalnymi olejkami. Dwufazowy booster od Korres jest tego doskonałym przykładem. Kosmetyk z wyciągiem z dzikiej róży i witaminą C o stężeniu 15% zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i przebarwień, głęboko nawilża i redukuje oznaki zmęczenia.
Przeczytaj także: Pielęgnacja cery tłustej – co i jak robić?
Witamina C na twarz – rano czy wieczorem?
Wiesz już, jak stosować witaminę C na twarz w bezpieczny sposób. Teraz pojawia się równie ważne pytanie – kiedy to robić?
Witamina C, czyli naturalny antyoksydant, powinna być nakładana o poranku na oczyszczoną skórę, by zapewnić ochronę przed wolnymi rodnikami. Składnik aktywny nie wykazuje właściwości fotouczulających, dlatego możne być bezpiecznie aplikowany także latem. Pamiętaj jednak o tym, że fotostabilność substancji nie zwalnia Cię z obowiązku, jakim jest stosowanie filtrów słonecznych. Kosmetyki z faktorem SPF powinny zagościć w Twojej rutynie niezależnie od pory roku czy stężenia witaminy C.
Co daje witamina C na twarz?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, witamina C na twarz przynosi szereg doskonałych efektów. Cechą charakterystyczną tego składnika aktywnego jest rozjaśnianie przebarwień i wyrównywanie naturalnego kolorytu cery.
Kwas askorbinowy w każdej postaci to silny antyoksydant, który neutralizuje działanie wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia się komórek naskórka oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Co więcej, witamina C tworzy na twarzy pewnego rodzaju barierę, która chroni skórę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, zanieczyszczenia czy toksyny.
O zaletach witaminy C można mówić naprawdę wiele. W tym momencie pewnie zastanawiasz się, jak długo trzeba będzie czekać, nim dostrzeżesz pozytywne zmiany w kondycji Twojej skóry? Pierwsze efekty pojawią się niemal od razu – już po kilku dniach stosowania kremu czy serum z witaminą C skóra stanie się bardziej promienna.
Widoczne wygładzenie zmarszczek czy usunięcie przebarwień to bardziej długotrwały proces. Zazwyczaj rezultaty będą zauważalne po kilku tygodniach, jednak pełną moc kwasu askorbinowego można zaobserwować dopiero po 2-3 miesiącach regularnego stosowania.
Witamina C zwana witaminą młodości – podsumowanie
W Twojej codziennej pielęgnacji jeszcze nie pojawiła się witamina C? Najwyższa pora dać jej szansę! Ten uniwersalny składnik aktywny pokocha niemal każda skóra – niezależnie od jej wieku czy aktualnej kondycji.
Poszukiwania kosmetyków z witaminą C rozpocznij od drogerii Puder i Krem. W naszym internetowym sklepie znajdziesz produkty, które zawierają rozmaite formy i stężenia kwasu askorbinowego. Gwarantujemy, że u nas znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!