Wyciskanie pryszczy – czy to dobry pomysł?
Czy wyciskać pryszcze? Oto jest pytanie! Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czy niedoskonałości warto usuwać mechanicznie, a jeśli musisz to zrobić – jak wycisnąć pryszcza higienicznie oraz bez trwałych uszkodzeń skóry.
Wyciskanie pryszczy: czy to dobra praktyka?
Stajesz przed lustrem, a na brodzie lub czole widzisz gigantycznego pryszcza? Nic nie potrafi tak zepsuć dobrego humoru, jak wysyp nowych niedoskonałości… Zapewne Twoją pierwszą myślą jest to, żeby jak najszybciej go wycisnąć. Czy to jednak dobra decyzja? Czy wyciskanie pryszczy sprawi, że znikną one szybciej czy wręcz przeciwnie – wydłuży proces regeneracji naskórka?
Wyciskanie pryszczy to dość kontrowersyjny w świecie pielęgnacji skóry. Eksperci jednogłośnie zgadzają się, że należy unikać tej praktyki, jednak niemal każdemu z nas zdarza się, częściej lub rzadziej, „dłubać” przy skórze.
Wiele osób określa wyciskanie pryszczy mianem swojego „guilty pleasure”. To nic innego, jak aktywność, która jest nieco wstydliwa i budzi zakłopotanie doświadczającej jej osoby, ale jednocześnie daje wielką satysfakcję. Dość powszechne jest przekonanie, że „wyduszenie” niedoskonałości jest jedynym sposobem na to, by się ich pozbyć. Niestety, zwykle sesja wyciskania krost przed lustrem przynosi efekty w postaci zaczerwienienia, zadrapań czy nawet niewielkich siniaków.
Skrajnym przypadkiem jest kompulsywne wyciskanie pryszczy, które może być związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby, które borykają się z tym problemem, mają trudności z kontrolowaniem impulsu do wyciskania i mogą spędzać godziny na obsesyjnym badaniu oraz manipulowaniu swoją skórą. Kompulsywne wyciskanie pryszczy może prowadzić nie tylko do fizycznych obrażeń skóry, takich jak blizny czy infekcje, ale również potęgować problemy psychiczne – obniżać poczucie własnej wartości, prowadzić do izolacji społecznej oraz pogarszać samopoczucie.
Blizna po pryszczu i nie tylko, czyli efekty wyciskania
Nie wyobrażasz sobie nie wycisnąć nowego pryszcza? Zanim staniesz przed lustrem i zaczniesz masakrować swoją twarz, poznaj efekty wyciskania. Być może perspektywa uszkodzeń naskórka sprawi, że ochota na odprawienie swojego małego rytuału znacznie się zmniejszy.
Wyciskanie pryszczy ma na celu usunięcie wydzieliny, która jest zgromadzona wewnątrz stanu zapalnego. Zabieg ten bardzo często prowadzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry.
W efekcie na twarzy, dekolcie czy plecach powstają głębokie rany, które następnie zmieniają się w blizny. Zdarza się, że niektóre z nich są wyjątkowo trudne do usunięcia i mogą wymagać zastosowania kuracji kwasowych czy nawet zabiegów z użyciem lasera.
W domowych warunkach bardzo trudno wycisnąć pryszcze w sposób sterylny. Nawet na świeżo umytych dłoniach znajdują się bakterie, które mogą dodatkowo zaostrzyć stan zapalny. Co więcej, decydując się na takie manualne oczyszczanie, infekcja może rozprzestrzenić się na partie twarzy, które wcześniej były wolne od niedoskonałości.
Blizny czy wysyp nowych krostek to efekty, które zwykle pojawiają się po kilku dniach. Czego możesz natomiast spodziewać się w trakcie i zaraz po wyciskaniu? Wyciskanie pryszczy może wiązać się z wielkim bólem, zwłaszcza jeśli krosta jest głęboko osadzona lub znajduje się w delikatnej okolicy.
Swojej sesji wyciskania zaczniesz natychmiastowo żałować w momencie, gdy zobaczysz zaczerwienienie, wgłębienie na skórze zrobione paznokciami czy nawet krew. Te dowody “zbrodni” ciężko zamaskować nawet dobrze kryjącym korektorem. Gwarantujemy, że jeden pryszcz rzuca się mniej w oczy, niż zmasakrowana cera.
Jak wyciskać pryszcze, gdy musisz pozbyć się wyprysku?
Wyciskanie pryszczy jest silniejsze od Ciebie? Jeśli mimo naszych ostrzeżeń czujesz, że musisz to zrobić, zachowaj sporą dawkę ostrożności. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko powstania infekcji oraz nieestetycznych blizn.
Zanim zabierzesz się za wyciskanie krostek, dokładnie umyj ręce mydłem i wodą. Oczyść obszar wokół pryszcza delikatnym środkiem myjącym lub tonikiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Nie zaczynaj swojego rytuału na skórze, na której znajdują się kolorowe kosmetyki – pomieszane z ropną wydzieliną stanowią świetną pożywkę dla bakterii.
Niektórzy specjaliści z zakresu dermatologii radzą wykonać kąpiel parową. Rozpulchnienie twarzy ciepłą wodą rozszerzy pory, dzięki czemu usunięcie zanieczyszczeń stanie się łatwiejsze. Możesz nachylić się bezpośrednio nad miską z ciepłą wodą lub na kilka minut przyłożyć do twarzy wilgotny ręcznik.
Bezpiecznie możesz wycisnąć jedynie taki pryszcz, którego jasnożółty ropny czubek widoczny jest już na powierzchni skóry. Zrób to opuszkami palców przez czystą chusteczkę higieniczną. Nie używaj do tego celu ostro spiłowanych paznokci ani nie przekłuwaj pryszcza żadnym narzędziem – bez wprawy i sterylności łatwo o uszkodzenie naskórka!
Po wyciśnięciu pryszcza oczyść skórę delikatnym tonikiem lub żelem o działaniu przeciwbakteryjnym. Następnie nałóż na ten obszar maść przeciwbakteryjną. Staraj się nie dotykać ponownie krosty, aby dodatkowo nie przenosić bakterii.
Pamiętaj o tym, że nie wszystkie pryszcze nadają się do wyciśnięcia. Nie ruszaj podskórnych grudek, które bolą w momencie, gdy tylko się je dotknie – decydując się na ich wyciskanie, dosłownie rozrywasz naskórek. Warto wspomnieć również o tym, że istnieje coś takiego, jak trójkąt śmierci na twarzy. To obszar, który obejmuje nos, usta, brodę i obszar wokół nich. Jest on szczególnie delikatny, ponieważ znajdują się tam naczynia krwionośne. Ich zainfekowanie może prowadzić do poważnych komplikacji. Infekcje w obszarze trójkąta śmierci mogą nawet skutkować zapaleniem opon mózgowych.
Jak dbać o cerę, aby uniknąć niedoskonałości?
Wyciskanie pryszczy powinno być wyłącznie wyjściem awaryjnym, a nie codzienną praktyką. O wiele skuteczniej z niechcianymi krostkami poradzi sobie dobrze dobrana pielęgnacja. Co musisz o niej wiedzieć?
Codzienne oczyszczanie twarzy jest kluczowe, jeśli chcesz cieszyć się promienną, zdrową cerą. Do tego celu wybierz delikatną piankę lub żel do mycia twarzy, które usuwają zanieczyszczenia bez jednoczesnego podrażnienia i wysuszenia. Szukaj takich kosmetyków, które w swoim składzie nie zawierają mocnych detergentów, alkoholu czy sztucznych aromatów. Wieczorem rekomendujemy dwuetapowe oczyszczanie, które skutecznie pozbywa się nawet wodoodpornych produktów do makijażu.
Oprócz codziennego oczyszczania, ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Przynajmniej raz w tygodniu sięgaj po peeling. Ten enzymatyczny od marki Sensum Mare nadaje się do każdego typu cery, nawet tej naczynkowej i wrażliwej. Jego formuła została wzbogacona o enzymy z papai, mango i żurawiny, wyciąg z alg morskich oraz wodę z lodowca.
Nawilżenie skóry jest istotne nawet w przypadku cery tłustej. Nadmiar sebum wcale nie oznacza, że skóra jest odpowiednio nawilżona – czasem może to być reakcja obronna na stosowanie zbyt wielu wysuszających preparatów. Lekki, niekomedogenny krem nawilżający to obowiązkowy produkt w każdej kosmetyczce.
A co z bliznami i przebarwieniami, które już są „pamiątką” po sesjach wyciskania? W ich usunięciu może pomóc serum z witaminą C. Ma właściwości rozjaśniające, wygładzające i przeciwstarzeniowe.
Wyrób sobie dobry nawyk sięgania po maski do twarzy. Ta z glinką i pianką Thank You Farmer pomaga w regeneracji i odnowie skóry oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Same kosmetyki to nie wszystko. Jeśli chcesz ograniczyć powstawanie niedoskonałości, to staraj się nie dotykać twarzy brudnymi rękami. Nie osuszaj twarzy wielorazowym ręcznikiem, który jest siedliskiem bakterii – pozwól skórze naturalnie wyschnąć albo sięgnij po papierowy ręcznik. Co najmniej raz w tygodniu zmieniaj pościel i regularnie dezynfekuj ekran swojego telefonu.
Czy wyciskać pryszcze? Podsumowanie
Czy można wyciskać pryszcze? Decyzja pozostaje w Twoich rękach, jednak naszym zdaniem zdecydowanie nie warto. Uczucie ulgi jest krótkotrwałe, a blizna po pryszczu pozostaje na długie miesiące. Jeśli jednak nie możesz oprzeć się pokusie, to zrób to przy zachowaniu maksymalnej ostrożności. Poważne stany zapalne to nie przelewki!
Wyciskanie pryszczy zdecydowanie lepiej zastąpić świadomą pielęgnacją. Doskonałej jakości kosmetyki znajdziesz oczywiście w asortymencie naszej drogerii internetowej Puder i Krem! Sera, maski i kremy czekają na to, aż je przetestujesz!