Wypadanie włosów na wiosnę – jak mu zaradzić? Poradnik
Świat za oknem budzi się do życia, ale Twoje kosmyki z odrodzeniem mają niewiele wspólnego? Wypadanie włosów na wiosnę jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Z czego ono wynika i czy można mu jakoś zaradzić? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości!
Jakie przyczyny ma wypadanie włosów? Wiosna a osłabienie pasm
Dni stają się coraz dłuższe, słupek termometru idzie w górę, a trawa za oknem nabiera coraz bardziej intensywnego odcienia zieleni? To znak, że czas pożegnać się z zimą i z otwartymi ramionami przywitać wiosnę. I chociaż ta pora roku jest czasem odrodzenia, to aby do niego doszło, najpierw musi zostać usunięte to, co stare. W tym przypadku – Twoje włosy.
Sezonowe wypadanie włosów nie jest niczym nadzwyczajnym. Chociaż pasma wypadają po trochu przez cały rok, to sezonem, w którym zjawisko najbardziej się nasila, jest właśnie wiosna. Wypadanie włosów w tym czasie ma swoją przyczynę – dwie minione pory roku. Jesień oraz zima nie są łaskawe zarówno dla naszych kosmyków, jak i cery.
Dlaczego włosy wypadają na wiosnę?
Okres przejścia jednej pory roku w drugą, nazywany przesileniem wiosennym, jest wypadkową wielu czynników. Po pierwsze, transformacji ulega gospodarka hormonalna organizmu. Wraz z nadejściem wiosny większość włosów kończy swój cykl rozwojowy, by finalnie wypaść.
Nie bez znaczenia jest także zmiana temperatur. Najpierw załatwiamy obowiązki na mroźnym powietrzu, by następnie przenieść się do ogrzewanego mieszkania. To skutkuje wypadaniem włosów, które nie lubią tak drastycznych zmian.
Noszenie czapki w zimie jest konieczne, by nie doprowadzić do przemrożenia cebulek włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy nakrycie głowy wykonane jest ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać. Dodajmy do tego szalik powodujący tarcia, a kwestia utraty kosmyków przestaje być zagadką.
Noszenie zbyt obcisłych czapek może skutkować jeszcze jednym – mianowicie nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. W efekcie możemy mieć do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Normalna warstwa łoju jest niezbędna, by włosy rosły zdrowie i mocne, jednak jego nadmiar to pożywka dla mikroorganizmów.
W okresie zimy spożywamy też zdecydowanie mniej owoców i warzyw, przez co nasza dieta staje się uboższa w witaminy i minerały. To właśnie one są kluczowe w utrzymaniu dobrej kondycji włosów. Bardzo możliwe, że to niedobór witamin A, B, C, E oraz kwasów omega, żelaza, cynku czy siarki sprawia, że Twoje pasma są łamliwe, przesuszone i zaczynają wypadać.
Wisienką na torcie nadmiernego wypadania włosów jest niewłaściwa pielęgnacja. Jeśli zimą stronisz od intensywnie nawilżających masek, pobudzających porost wcierek czy zabezpieczających preparatów, to niech nie zaskoczy Cię osłabienie pasm w okresie wiosennym.
Przeczytaj również: Jak czesać włosy? Wszystko, co warto wiedzieć
Sezonowe wypadanie włosów – ile trwa i inne ważne kwestie
Wypadanie włosów na wiosnę jest Ci dobrze znane? Zostań ekspertem w tym temacie i nie pozwól, by w przyszłym roku cokolwiek Cię zaskoczyło! Wiesz już, dlaczego włosy wypadają na wiosnę, pora więc wyjaśnić kilka istotnych wątpliwości, w tym jak długo trwa to zjawisko.
Sezonowe wypadanie włosów – ile trwa?
Sezonowe wypadanie włosów zwykle utrzymuje się około 4-6 tygodni. Potem, przy odpowiedniej pielęgnacji włosów, wszystko powinno wrócić do normy.
Czy sezonowe wypadanie włosów powinno Cię zaniepokoić?
Wypadanie włosów na wiosnę nie jest powodem do obaw, jeśli nie trwa więcej, niż 2 miesiące. Jeśli mimo starannie skomponowanej pielęgnacji czas trwania znacząco się wydłuża, to najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub trychologa, który zleci odpowiednie testy.
Pierwszym podstawowym badaniem jest morfologia krwi oraz poziom hormonów tarczycy. To właśnie takie choroby jak anemia i niedoczynność tarczycy są najczęstszymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów.
Do trychologa warto się wybrać także wtedy, gdy wypadanie włosów wiosną idzie w parze z łojotokiem, łupieżem czy uporczywym swędzeniem.
Czy da się zatrzymać sezonowe wypadanie włosów?
Włosy przestają wypadać kiedy organizm jest wypoczęty, dostaje wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a także sięgasz po kosmetyki przeznaczone do Twojego typu pasm. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu. Spożywaj warzywa i owoce, kasze, brązowy ryż, orzechy oraz ryby.
Zwłaszcza w okresie zimy i wiosny nie zapominaj o suplementach. Pomogą one uzupełnić braki w diecie i polepszą ogólną kondycję włosów, skóry i paznokci.
Trzeba pamiętać o tym, że sezonowego wypadania włosów nie da się całkowicie zatrzymać. To naturalny cykl odnowy, który musi zostać zakończony, by nowe pasma mogły zdrowo rosnąć.
Przeczytaj także: Domowa odżywka do włosów – jak ją zrobić?
Nasze sposoby na wypadanie włosów na wiosnę
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wypadanie włosów na wiosnę nie jest oznaką niczego niepokojącego i w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego. Czy to znaczy, że należy załamać ręce i bezradnie przyglądać się temu zjawisku? Absolutnie nie! Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak wzmocnić włosy i sprawić, by pięknie wyglądały o każdej porze roku.
Zadbaj o skórę głowy
Specjalistyczne wcierki aplikowane na skórę głowy to odpowiedź na pytanie, jak wzmocnić włosy i pobudzić je do wzrostu.
Specyfikiem, który przyczynia się do produkcji nowych włosów jest ekstrakt od Bandi. Wcierka intensywnie odżywia cebulkę włosa, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Dobrze oczyszczaj!
W codziennej pielęgnacji włosów ważne jest przede wszystkim dokładne, a zarazem delikatne oczyszczanie. Jak już wspomnieliśmy, nagromadzony łój bezpośrednio przyczynia się do wypadania włosów. Kosmyki, które są osłabione i rzadkie, polubią się przede wszystkim z szamponem IDA WARG Pro Growth. Preparat hamuje wypadanie włosów, zmniejsza stany zapalne skóry głowy oraz pobudza cebulki do wzrostu.
Z problemem wypadania włosów świetnie poradzi sobie duet z linii Tricho esthetic od marki Bandi. Szampon oczyszcza, pielęgnuje i wzmacnia włosy, a odżywka sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne.
Jeśli masz suche lub normalne pasma, wypróbuj ziołowy szampon marki Fitomed, który w składzie ma mydlnicę lekarską, ziele skrzypu polnego oraz szyszki chmielu. Roślinne wyciągi w kosmetyku odpowiadają za zmniejszenie łamliwości i wypadania włosów, nawilżenie oraz regenerację.
Naszą kolejną propozycją jest szampon No Stress marki Beauty Jar z arniką i wyciągiem z korzenia łopianu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Składniki wpływają na zdrowie skóry głowy i stymulują wzrost włosów.
Daj zielone światło olejowaniu
Męczy Cię wypadanie włosów? Wiosna to doskonały czas na kosmetyczne eksperymenty. Jeśli do tej pory zwlekałaś z olejowaniem pasm, to najwyższa pora to zmienić. Regularne wykonywanie tego prostego zabiegu nie tylko nadaje włosom blasku, ale także przyspiesza ich porost.
Do tej procedury idealnie nadawać się będzie nierafinowany olej kameliowy marki Your Natural Side. Produkt stosowany na skórę głowy pomaga w walce z łupieżem i nadmiernym wypadaniem włosów, świetnie sprawdzi się też w przypadku puszenia i osłabienia kosmyków.
Wykonuj delikatny masaż
Wypadanie włosów wiosną może być mniej dokuczliwe, jeśli wyrobisz sobie dobry nawyk masowania skóry głowy. Palcami lub specjalną szczotką wykonuj na głowie delikatne, okrężne ruchy, by pobudzić mikrokrążenie.
Delikatna stylizacja
Po zimie włosy są wyraźnie osłabione. Co za tym idzie, wszelkie potencjalne czynniki uszkadzające mocniej na nie oddziałują. W okresie przesilenia wiosennego stawiaj na delikatną stylizację. Staraj się stronić od lokówki, prostownicy czy suszarki, by pasma mogły się jak najszybciej zregenerować. Zaopatrz się również w produkty termoochronne.
Sezonowe wypadanie włosów – podsumowanie
Wypadanie włosów na wiosnę dotyka niemal każdego. O ile pasma nie wylatują z Twojej głowy garściami, to nie masz powodów do obaw. To wypadkowa zmian hormonalnych, diety, pielęgnacji i temperatury.
Dobra wiadomość jest taka, że wypadanie włosów można mieć pod kontrolą. Zadbanie o siebie zarówno od środka, jak i od zewnątrz może sprawić, że liczba gubionych każdego dnia kosmyków wyraźnie się zmniejszy. Nie jest to jednak możliwe bez starannie skomponowanej pielęgnacji. Gdzie szukać dobrej jakości szamponów wzmacniających, wcierek i odżywek? Oczywiście na stronie internetowej drogerii Puder i Krem. Dzięki naszej pomocy wiosna i wypadanie włosów nie muszą iść ze sobą w parze!