Bariera hydrolipidowa – co to i jak o nią zadbać? Pielęgnacja i regeneracja

2022-07-15
Bariera hydrolipidowa – co to i jak o nią zadbać? Pielęgnacja i regeneracja

Wydaje Ci się, że Twoja codzienna pielęgnacja jest odpowiednio dopasowana, a mimo wszystko Twojej cerze daleko do ideału? Być może powodem jest naruszona bariera hydrolipidowa. Co to jest i jak ją naprawić? Ruszamy z pomocą!

Przejdź do akapitów:

  1. Bariera hydrolipidowa – co to takiego?
  2. Uszkodzona bariera hydrolipidowa – przyczyny, objawy i zapobieganie
  3. Jak odbudować barierę hydrolipidową? Ratunek dla skóry
  4. Bariera hydrolipidowa – odbudowa i pielęgnacja. Podsumowanie

Bariera hydrolipidowa – co to takiego?

Skóra to największa część ludzkiego organizmu. Ma ona naprawdę odpowiedzialne zadanie, jakim jest ochrona narządów wewnętrznych przed zagrażającymi czynnikami. Swoją rolę może skutecznie pełnić dzięki zaawansowanej budowie. Wśród warstw skóry należy wymienić tkankę podskórną, skórę właściwą oraz naskórek. To właśnie ten ostatni jest nam najbardziej znany, ponieważ widzimy go gołym okiem. Warstwa rogowa naskórka zabezpiecza głębokie warstwy skóry przed wnikaniem do wnętrza organizmu niekorzystnych mikroorganizmów –  grzybów, wirusów czy bakterii.

Innym, równie ważnym, zadaniem naskórka jest zapobieganie przed utratą wody z ciała. Podrażnienie i uczucie ściągnięcia jest Ci dobrze znane? Najpewniej winowajcą tego zjawiska jest uszkodzona bariera hydrolipidowa.

kod promocyjny blog

Bariera hydrolipidowa, określana też mianem płaszcza hydrolipidowego, to warstwa cery, która jest zbudowana z wody pochodzącej z gruczołów potowych oraz lipidów, czyli sebum z gruczołów łojowych. Wymienione składniki nie występują w stałych proporcjach, a ich ilość zmienia się na różnych etapach życia.

Zachowanie bariery hydrolipidowej w odpowiedniej kondycji ma ogromne znaczenie w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry. Prawidłowo funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV czy zagrażającymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, brud i smog.

To nie koniec funkcji, jakie pełni bariera hydrolipidowa. Mieszanka wody i lipidów, występująca na powierzchni naskórka, zapobiega utracie wody, które skutkuje nadmiernym wysuszeniem cery. Płaszcz utrzymuje kwaśne pH skóry, zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów, bierze udział w efektywnym transporcie składników aktywnych kosmetyków, a także utrzymuje elastyczność cery i zmniejsza ryzyko pojawienia się przedwczesnych zmarszczek.

Przeczytaj także: Jakie jest pH skóry człowieka i jak o nie dbać?

uszkodzona bariera hydrolipidowa co to

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – przyczyny, objawy i zapobieganie

Naruszony płaszcz hydrolipidowy może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego Twoja przemyślana pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej należy się doszukiwać zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Do zaburzenia produkcji właściwej ilości wody i lipidów zachodzi bardzo często na skutek długotrwałej ekspozycji skóry na niesprzyjające czynniki atmosferyczne (mróz, słońce czy wiatr) bez odpowiedniej ochrony. Barierę skórną może naruszyć również niewłaściwa pielęgnacja. Mycie twarzy mydłem, niestosowanie toniku czy kosmetyki zawierające w swoim składzie wysuszający alkohol to przepis na prawdziwą katastrofę.

Ważne jest nie tylko to, po jakie produkty sięgasz, ale także Twoje codzienne nawyki. Pocieranie twarzy szorstkim ręcznikiem, płatkami do demakijażu czy innymi akcesoriami narusza delikatny płaszcz hydrolipidowy. Ostatnią z przyczyn jest zbyt częste złuszczanie martwego naskórka. Peelingi powinny stanowić jeden z filarów pielęgnacji skóry, jednak należy je wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Preparaty złuszczające mechanicznie, enzymatycznie i silikonowe szczoteczki stosowane w nadmiarze usuwają naturalny czynnik nawilżający.

jak odbudowac bariere hydrolipidowa

Podejrzewasz, że zniszczona bariera hydrolipidowa to problem, który dotknął także Ciebie? Objawy zaburzonej równowagi płaszcza są łatwe do rozpoznania. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić nadmierną suchość skóry, której towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia. Skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową jest zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi i jest nadwrażliwa na czynniki i formuły kosmetyków, na które wcześniej dobrze reagowała. Zmianie ulega także koloryt cery – ze zdrowego na ziemisty i lekko żółty. Może także pojawić się nadmierne wydzielanie sebum, wyświecanie się skóry i zapchane pory z jednoczesnym uczuciem dyskomfortu.

Nie od dziś wiadomo, że o wiele lepiej zapobiegać, niż leczyć. O czym nie możesz zapomnieć w pielęgnacji skóry, by uniknąć negatywnych konsekwencji zaburzenia jej bariery? Zacznij od dokładnego przeanalizowania swojej rutyny pod kątem ilości składników aktywnych. Zbyt wiele kwasów czy retinoidów może nie okazać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla skóry wrażliwej.

Widzisz, jak każdego dnia Twoja skóra staje się coraz bardziej sucha i podrażniona? Skup się na maksymalnym nawilżeniu i regeneracji. Sięgnij po bogaty krem ochronny, który zminimalizuje ryzyko utraty wody.

Pamiętaj o tym, by delikatnie obchodzić się ze swoją skórą. Nie wykonuj agresywnych ruchów w trakcie wykonywania makijażu i zrezygnuj z szorstkich ręczników. Pozytywną zmianę możesz także dostrzec, jeśli wymienisz swoją poszewkę na poduszkę na taką, która została wykonana z jedwabiu.

Przeczytaj także: Etapy pielęgnacji twarzy – od czego zacząć?

zniszczona bariera hydrolipidowa

Jak odbudować barierę hydrolipidową? Ratunek dla skóry

Stało się najgorsze i ochronna warstwa naskórka została naruszona? Nie ma większych powodów do obaw, ten stan można łatwo unormować. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak odbudować barierę hydrolipidową w zaciszu własnej łazienki.

Akcję ratunkową rozpocznij od wyeliminowania ze swojej pielęgnacji czynników drażniących, takich jak kwasy, peelingi czy szczoteczki do oczyszczania. Twoja tymczasowa rutyna powinna być minimalistyczna i przede wszystkim zorientowana na regenerację.

Do mycia twarzy rano i wieczorem wybieraj delikatne żele lub pianki. Szukaj naturalnych kosmetyków pozbawionych alkoholu czy innych substancji drażniących. By usunąć resztki makijażu, sięgnij po olejki. Świetnym rozwiązaniem jest olejek od marki Veoli Botanica Squeeze An Orange, który odżywia skórę i usuwa make-up bez jednoczesnego zatykania porów. Jego formuła bazuje na połączeniu trzech drogocennych olejach: jojoba, z sezamu i winogron. Co ciekawe, produkt nadaje się nie tylko do demakijażu, ale także do relaksującego masażu.

odzywczy olejek bariera hydrolipidowa

Twoja skóra jest już czysta? W takim razie czas zaaplikować tonik, który przywróci jej odpowiednie pH. Apis HOME TERAPIS z algami morskimi idealnie nadaje się do codziennego stosowania. Tonik ma działanie łagodzące, nawilżające i hamuje rozwój bakterii.

tonik bariera hydrolipidowa

W odbudowie bariery hydrolipidowej niezwykle pomocne okażą się kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Zaaplikuj serum z jednym z tych składników aktywnych na stonizowaną skórę, a następnie sięgnij po swój ulubiony krem. Naturalny krem odżywczy z gardenią i rabarbarem od marki Hagi dzięki swojej lekkiej konsystencji doskonale sprawdzi się także pod makijaż. Produkt dostarcza skórze odpowiedni poziom nawilżenia i przywraca zdrowy, promienny wygląd.

krem odzywczy bariera hydrolipidowa

Swoją wieczorną pielęgnację możesz dodatkowo wzbogacić o regenerujący booster Reishi i Fioletowy Ryż od marki Orientana. Preparat zamknięty w wygodnym opakowaniu z pompką możesz łączyć z dowolnym kremem, na przykład tym od marki Korres. Głęboko nawilżający produkt z greckim jogurtem jest dedykowany posiadaczom skóry normalnej i mieszanej.

regenerujacy booster bariera hydrolipidowa

Na co zwracać uwagę szukając produktów do pielęgnacji cery, której płaszcz hydrolipidowy jest zaburzony? Szukaj kosmetyków, które w swoim składzie mają nienasycone kwasy tłuszczowe i wolne kwasy tłuszczowe – substancje występujące naturalnie w naszej barierze skórnej.

Bariera hydrolipidowa – odbudowa i pielęgnacja. Podsumowanie

Zaburzona bariera hydrolipidowa to nie żarty. Jeśli sądzisz, że i Ciebie dotknął ten problem, to zacznij jak najszybciej działać. Odpowiednia pielęgnacja pomoże odwrócić negatywne efekty.

Poszukiwanie delikatnych, a zarazem skutecznych, produktów rozpocznij od internetowej drogerii Puder i Krem. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz mnóstwo produktów, które pomogą Ci szybko i skutecznie przywrócić równowagę mikrobiomu. Udanych zakupów!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12171 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
polecam
2024-09-14
jestem zadowolona ,przesyłka szybka
pixel