Jakie jest pH skóry człowieka i jak o nie dbać?

2021-09-29
Jakie jest pH skóry człowieka i jak o nie dbać?

Mimo iż Twoja pielęgnacja skóry jest bardzo rozbudowana i przemyślana, to nadal borykasz się z niedoskonałościami? Być może wina nie leży po stronie kosmetyków, a za podrażnienia i trądzik odpowiada nieprawidłowe pH skóry. Co kryje się za tym pojęciem i od czego ono zależy? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. pH skóry – co to jest?
  2. Prawidłowe pH skóry – jakie są normy?
  3. pH a pielęgnacja skóry – jak dbać o prawidłowe pH skóry?
  4. pH skóry człowieka – podsumowanie
  5. pH skóry – co to jest?

    Twoje kosmetyczka obfituje w kremy, sera, toniki czy oczyszczające maski, a mimo to skóra nadal jest podrażniona, sucha lub trądzikowa? Za problemy skórne może odpowiadać nieprawidłowe pH twarzy.

    Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją cery, to pojęcie pH może być dla Ciebie obce. Zacznijmy więc od jego wyjaśnienia.

    Termin pH został wprowadzony w 1909 roku przez duńskiego biochemika – Sorena Sorensena. Jest to nic innego, jak miara stopnia kwasowości roztworów wodnych, którą określa się na 14-stopniowej skali.

    Zgodnie z zasadami uczonego przyjmuje się, że pH z zakresu od 0 do 7 jest kwaśne, natomiast pH wynoszące od 7 do 14 jest zasadowe. Ph o wartości 7 określane jest jako obojętne lub neutralne – taki odczyn ma na przykład woda.

    Prawidłowe pH skóry – jakie są normy?

    Na opakowaniu Twoich ulubionych kosmetyków widnieje informacja o ich pH? Nie jest to kolejny chwyt marketingowy producentów, który możesz z czystym sumieniem zignorować – przyłóż większą uwagę do czynnika pH, a pielęgnacja skóry przyniesie znakomite rezultaty.

    Wiesz już, że wszystkie roztwory wodne mają ściśle określoną wartość pH, która waha się pomiędzy 0 a 14. W strukturze skóry także obecna jest woda, analogicznie więc ma ona swój odczyn pH. Zachowanie jego równowagi jest sekretem zadbanej, zdrowej, promiennej i wolnej od niedoskonałości cery. 

    Prawidłowe pH skóry waha się w granicach 4,7-5,6. Wyjątek stanowią pachy i pachwiny – tam fizjologiczne pH jest nieco wyższe i wynosi około 6,5. Oznacza to, że nasz odczyn skóry jest lekko kwaśny. Wartość pH nie jest jednak stała i może ulec zmianom.

    Każdy z nas rodzi się z neutralnym pH 7. Ochrona skóry jest słaba, co skutkuje tym, że dzieci są znacznie bardziej podatne na choroby, wirusy czy infekcje grzybicze. Stopniowe obniżanie się pH skóry człowieka można zauważyć dopiero w okresie dojrzewania. Wraz z upływem czasu, gdy skóra zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny, wartość pH ponownie wzrasta. Ten proces sprzyja pojawianiu się pierwszych oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy bruzdy. 

    jakie ph jest najlepsze dla skory

    Czym grozi zakłócenie prawidłowego odczynu skóry? W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli pH jest zbyt niskie, czyli kwaśne, to skóra produkuje nadmiar łoju i potu. W optymalnej ilości tworzą one warstwę ochronną, jednak ich nadwyżka skutkuje pojawianiem się zaskórników, rozszerzonymi porami czy szybkim przetłuszczaniem się skóry.

    Zbyt wysokie pH skóry także jest niepożądane. Zasadowy odczyn sprawia, że cera ma zbyt cienką warstwę ochronną. Sprzyja to nadwrażliwości oraz rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Taka przesuszona, podrażniona skóra jest doskonałym siedliskiem dla bakterii.

    O lekko kwaśny odczyn skóry powinny przede wszystkim zadbać wszystkie osoby, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Dlaczego? Propionibacterium acnes to bakterie, które żyją na powierzchni skóry. W zbilansowanym środowisku zazwyczaj nie są one przyczyną zmian chorobowych. Badania wykazały, że już niewielki wzrost pH skóry skutkuje ich intensywnym rozwojem. W efekcie nieprzyjemne objawy trądziku szybko się nasilają.

    Różnice w pH

    Prawidłowe pH skóry to wartość, która wynosi średnio 5,5. Nie jest to jednak stała liczba. Odczyn skóry jest zazwyczaj niższy u mężczyzn, niż w przypadku kobiet.

    Słowa „jesteś tym, co jesz” są świętą prawdą. Zbilansowana dieta potrafi zdziałać cuda! Produkt spożywcze potrafią znacząco zmodyfikować odczyn skóry. Puszka napoju gazowanego zawiera średnio od 44 do 62 miligramów kwasu fosforowego, który zakwasza organizm. Co ciekawe, aż 70% kwasotwórczych składników naszej diety pochodzi z pszenicy – pamiętaj o tym, gdy kolejny raz sięgniesz po jasne pieczywo.

    Na poziom pH ma wpływ także wiek. U osób starszych, pH skóry jest bardziej zasadowe niż u nastolatków. No i jeszcze kwestia różnic osobniczych – każdy z nas inaczej reaguje na detergenty czy pogodę, więc wartość pH nie jest uniwersalna.

    ph skóry człowieka

    Ph a pielęgnacja skóry – jak dbać o prawidłowe pH skóry?

    Płeć, wiek, pora roku czy poziom stresu – te czynniki mają znaczący wpływ na pH skóry, jednak zdecydowanie najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja. Twoja kosmetyczna rutyna powinna składać się z trzech etapów: mycia twarzy, tonizowania i nawilżania. To jedyny sposób na to, by cieszyć się nieskazitelną cerą.

    Oczyszczanie

    To, jak dokładnie oczyścisz swoją skórę twarzy, bezpośrednio wiąże się z tym, jak skuteczne będą kolejne kroki. Najczęściej popełnianym błędem jest mycie skóry przy pomocy zwykłego mydła. Detergenty w płynie czy kostce albo żele pod prysznic przeznaczone są wyłącznie do oczyszczania rąk i ciała. Pod żadnym pozorem nie nakładaj ich na swoją twarz!

    Mydła o zasadowym odczynie niszczą ochronny płaszcz lipidowy skóry. Prowadzi to bezpośrednio do nadmiernego przesuszenia, zaczerwienienia i łuszczenia się naskórka. By pozbyć się z twarzy zanieczyszczeń i makijażu sięgnij po preparaty przeznaczone do Twojego typu cery. Jeśli zależy Ci na idealnym oczyszczeniu skóry i jednocześnie regulacji jej naturalnego pH, sięgnij po normalizujący płyn micelarny Dermo Face Sebio marki Tołpa.

    Doskonalą alternatywą dla pianek, żeli czy mleczek do mycia twarzy jest rękawiczka do demakijażu. Akcesorium On-The-Go Makeup Remover od marki Glov zmywa makijaż wyłącznie przy użyciu wody, bez konieczności zastosowania jakichkolwiek dodatkowych preparatów. Rękawiczka jest hipoalergiczna, ekologiczna i przebadana dermatologicznie, a dodatkowo posłuży Ci przez co najmniej 3 miesiące! Oprócz dokładnego oczyszczenia zapewniasz swojej skórze delikatny peeling.

    ph skóry twarzy

    Tonizowanie

    Skóra czysta i gotowa na dalsze kroki? To najlepszy czas, by sięgnąć po tonik! Ten kosmetyk pełni kilka zadań, jednak jego najważniejszą rolą jest przywrócenie cerze odpowiedniego pH.

    Nawet naturalne żele do mycia twarzy delikatnie zaburzają pH naskórka, sprawiając, że odczyn staje się bardziej zasadowy. Zadaniem tonika jest jego unormowanie.

    Łagodzący tonik-mgiełka od marki VIANEK to ratunek nie tylko dla podrażnionej i zaczerwienionej skóry. W składzie preparatu znajdziesz ekstrakt z owoców dzikiej róży, alantoinę, olejek geraniowy czy kwas laktobionowy, który wspomaga mechanizmy naprawcze. Tonik w kilka chwil przywraca prawidłowe pH skóry, daje ukojenie oraz zwiększa penetrację składników aktywnych z aplikowanych serum i kremów.

    Nawilżanie

    Po oczyszczaniu i tonizowaniu pora na nawilżanie. Nie pomijaj tego etapu nawet wtedy, gdy jesteś posiadaczem skóry tłustej lub trądzikowej – te rodzaje cery potrzebują nawilżenia równie mocno, co łuszczący się i podrażniony naskórek.

    Pamiętaj o tym, by na dzień wybierać produkty z filtrem przeciwsłonecznym. To jedyny sposób, by ochronić skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem i fotostarzeniem. Na noc doskonale sprawdzą się preparaty o nieco bogatszej formule – w trakcie snu Twój naskórek przejdzie intensywny etap regeneracji. Odpowiednie nawilżenie nocą zapewni Ci odżywczy krem-maska z greckim jogurtem marki Korres.

    Niech Twoja kosmetyczna rutyna obfituje w produkty z prostym, naturalnym składem. Ekstrakty czy oleje są dokładnie tym, czego potrzebuje Twoja skóra.

    Ważne jest nie tylko pH skóry twarzy – zadbaj o jego odpowiednią wartość na całym ciele. Jeśli jesteś miłośnikiem długich, ciepłych kąpieli, to zaopatrz się w nawilżającą sól do kąpieli od marki Apis. Produkt odżywi Twoją skórę i sprawi, że będzie ona miękka i gładka w dotyku.

    ph kosmetyków

    Ph skóry człowieka – podsumowanie

    Tak ważna kwestia, a tak mało się o niej mówi – pH skóry to wartość, której nie należy ignorować. Kiedy następnym razem postanowisz z lenistwa zrezygnować z aplikacji toniku albo umyjesz twarz mydłem do rąk, przypomnij sobie, jak zareaguje na to Twoja cera.

    Na całe szczęście w asortymencie drogerii Puder i Krem znajdziesz szereg godnych uwagi produktów, które pozwolą Ci zadbać o prawidłowe pH skóry w każdych warunkach. Nie pozostaje Ci nic innego, jak ruszać na zakupy!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 11445 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Polecam. Szybka wysyłka.
2024-05-31
Szybką dostawą,wszystko ok
pixel