Jak często myć włosy? Wszystko, co musisz wiedzieć o ich czyszczeniu!

2021-06-25
Jak często myć włosy? Wszystko, co musisz wiedzieć o ich czyszczeniu!

Codziennie, co dwa dni, a może raz w tygodniu? Wiele osób zadaje sobie nurtujące pytanie, jak często myć włosy, by były one zdrowe, mocne i w dobrej kondycji. Dowiedz się, od czego zależy częstotliwość mycia włosów i jak wybrać optymalne rozwiązanie dla swoich kosmyków!


Spis treści:

  1. Mycie włosów. Od czego zależy częstotliwość mycia?
  2. Jak często myć włosy?
  3. Przetłuszczające się włosy. Jak o nie zadbać?
  4. Co ile powinno się myć włosy? Podsumowanie.

Mycie włosów. Od czego zależy częstotliwość mycia?

Wydaje się, że temat mycia włosów nie może być niczym skomplikowanym. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Już fundamentalne pytanie, co ile myć włosy, nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Od czego w takim razie zależy częstotliwość mycia? Przyjrzyjmy się kilku bezpośrednim korelatom!

Styl życia

Biegasz, jeździsz na rowerze, chodzisz na siłownie czy uprawiasz inny sport? Aktywny tryb życia poprawia wygląd sylwetki i samopoczucie, ale także zwiększa wydzielanie potu. Może więc okazać się, że osoby stroniące od wylegiwania się na kanapie będą musiały zadbać o częstsze mycie włosów.

Styl życia to nie tylko hobby, ale także miejsce pracy. Jeśli większość dnia spędzasz w środowisku, gdzie nie brakuje kurzu, albo pracujesz fizycznie, to codzienne mycie włosów może okazać się koniecznością.

Poziom hormonów

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą powodować nie tylko przybieranie na wadze czy trądzik, ale także nadmierne wydzielanie sebum. Problem ten najczęściej dotyka nastolatków w okresie dojrzewania, jednak nierzadko występuje również u osób dorosłych

Szybko przetłuszczające się włosy mogą być jednym z objawów zaburzeń pracy tarczycy, a u kobiet efektem zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów we krwi. Jeśli więc jesteś zmuszony do codziennego mycia włosów, a dodatkowo zauważasz u siebie inne, niepokojące symptomy, warto wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą obecność określonego schorzenia.

Dieta ma znaczenie!

Chyba każdy zna popularne powiedzenie „Jesteś tym, co jesz”. Na pochłanianiu dużych ilości słodyczy, tłustych pokarmów czy fast food’ów cierpią nie tylko Twoja sylwetka, czy cera, ale także skóra głowy i kondycja kosmyków.

Wprowadź do swojego jadłospisu świeże owoce i warzywa i jadaj zbilansowane posiłki. Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów – dwa litry czystej wody każdego dnia to absolutne minimum. Być może po wprowadzeniu takich zmian codzienne mycie włosów stanie się jedynie wspomnieniem!

To także kwestia genów!

Po swoich przodkach dziedziczymy nie tylko kolor oczu, kształt nosa czy typ urody – częstotliwość mycia włosów także w dużej mierze zależna jest od genów. Jeśli w Twojej rodzinie wszyscy mają cienkie kosmyki, które szybko się przetłuszczają, to istnieje duża szansa, że i Twoje włosy będą zachowywać się podobnie. Codzienne mycie włosów może okazać się wtedy koniecznością niezależnie od tego, po jakie produkty będziesz sięgać.

co ile myć włosy

Jak często myć włosy?

Gdy pytasz swoich przyjaciół i rodzinę o to, jak często myją włosy, to zapewne za każdym razem słyszysz inną odpowiedź. Mama upiera się, że raz w tygodniu, ciocia, że co trzy dni, a koleżanka z pracy twierdzi, że codzienne mycie to podstawa? Taka rozbieżność zdań może wywołać prawdziwy mętlik! W takim razie jak często myć włosy, by nie podrażnić skóry głowy, a jednocześnie mieć zdrowe i świeże kosmyki? Mamy kilka wskazówek!

Poświęć uwagę skórze głowy

Można powiedzieć, że istnieje najbardziej uniwersalna odpowiedź na pytanie jak często myć włosy: tak często, jak wymaga tego Twoja skóra głowy. Zamiast w sposób automatyczny myć włosy każdego dnia, bo taki masz nawyk, zaobserwuj, czego domaga się Twoja skóra głowy. Delikatne swędzenie czy pieczenie są oznaką tego, że nie należy odkładać pielęgnacji włosów na później. Jeśli jednak nie zauważasz żadnych nieprzyjemnych doznań, a włosy wyglądają świeżo, to odpuść sobie codzienne mycie.

Lepiej wcześniej, niż później…

Skrupulatnie wyliczasz, w jakie dni myć włosy, by nie robić tego ani za często, ani za rzadko? Okazuje się, że także w tym przypadku lepiej zapobiegać, niż zbyt długo czekać i później się martwić…

Sebum, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia z powietrza, które zdążyły się nagromadzić na skórze głowy, mogą powodować jej podrażnienie. Z takiego stanu nie zawsze można wyjść bez szwanku – czasem konieczne może okazać się dodatkowe nawilżenie skóry głowy i nawet trzy delikatne mycia, by zapewnić skórze upragnione ukojenie. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt częste mycie włosów także nie jest wskazane. Znalezienie złotego środka jest tutaj kluczowe.

Jak często myć włosy? Przede wszystkim regularnie

Są zwolennicy mycia włosów codziennie, jak i Ci, którzy upierają się, że najlepiej robić to raz na tydzień. Jeśli preferowana przez Ciebie częstotliwość mycia odpowiada potrzebom Twoich kosmyków i nie ma negatywnego wpływu na skórę głowy, to fantastycznie. Pamiętaj jednak o tym, by regularnie myć włosy szamponem.

Na kosmykach, które są niemyte przez dłuższy czas lub myte w samej wodzie, odkładają się ogromne ilości sebum, potu i zanieczyszczeń. Po pewnym czasie mogą one podrażniać lub nawet uszkadzać skórę głowy. W pielęgnacji włosów regularnie sięgaj po szampon, aby czynniki drażniące nie mogły się odłożyć. My polecamy ten od marki KORRES, który zawiera aż 84.5% naturalnych składników.

kiedy myć włosy

Poznaj tajniki porowatości swoich włosów

To, jak często myć włosy zależy także od typu Twoich kosmyków. Włosy niskoporowate i średnioporowate zazwyczaj wymagają częstszego mycia, niż te wysokoporowate. Wykonaj test na porowatość w domowych warunkach, a być może kwestia co ile myć włosy przestanie być tajemnicą.

Przetłuszczające się włosy. Jak o nie zadbać?

Myjesz włosy codziennie rano, a wieczorem Twoje kosmyki już nie wyglądają świeżo? To frustrująca rzeczywistość naprawdę wielu osób. Częste mycie włosów nie tylko wydłuża czas codziennej pielęgnacji, ale także generuje znacznie więcej kosztów. Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu przedłużysz trwałość kosmyków i zadbasz o kondycję skóry głowy? Na całe szczęście odpowiedź brzmi: tak!

Peeling skóry głowy

Regularnie wykonujesz peeling twarzy? Skóra głowy także wymaga złuszczenia! Zrób własny peeling lub sięgnij po dedykowany kosmetyk marki Vianek, który dogłębnie oczyści skórę z martwego naskórka i z pozostałych zanieczyszczeń, które są trudne do usunięcia podczas standardowego mycia włosów delikatnym szamponem.Systematyczne złuszczanie martwego naskórka może sprawić, że codzienne mycie włosów nie będzie dłużej konieczne.

Dobierz odpowiedni szampon do mycia włosów

Na początku bardzo ważna kwestia – szampon należy dobierać do potrzeb skóry głowy, a nie do rodzaju włosów!

Zbyt częste mycie głowy może powodować wypadanie włosów wyłącznie wtedy, gdy sięgasz po nieodpowiednie produkty do pielęgnacji. Ogranicz stosowanie agresywnych szamponów, które w swoim składzie zawierają silne detergenty jak SLS czy SLES. Takie kosmetyki stosuj raz w tygodniu, a do codziennego mycia wybieraj preparaty z delikatnym składem. Micelarny szampon do włosów przetłuszczających się od OnlyBio zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego!

Sięgnij po naturalne płukanki

Chcesz ograniczyć częste mycie włosów? Być może Twoim sprzymierzeńcem powinny stać się naturalne płukanki! Przygotuj napar z wody i mięty, a następnie spłucz nim umyte włosy i skórę głowy.

Kolejną propozycją jest płukanka z octu jabłkowego i wody – ta mikstura nie tylko przedłuża świeżość włosów, ale także nadaje im miękkości i blasku.

codzienne mycie włosów

Mniej znaczy więcej

Częste mycie włosów może być spowodowane nie tylko wyborem nieodpowiednich kosmetyków, genami, czy stylem życia, ale także nakładaniem zbyt dużej ilości produktów. Aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń ze skóry głowy, nie musisz wylewać na włosy pół butelki szamponu. Optymalna ilość produktu odpowiada rozmiarowi małego pomidorka koktajlowego. Jeśli jesteś posiadaczem cienkich i rzadkich włosów, to sięgaj po lekkie odżywki i maski, które zbyt mocno nie obciążą kosmyków.

Co ile powinno się myć włosy? Podsumowanie

Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jak często myć włosy, by kosmyki były zdrowe, miękkie i świeże. To kwestia, która w dużej mierze zależy od Twoich genów, stylu życia czy wymagań skóry głowy. Nie słuchaj rad „ekspertów”, którzy twierdzą, że codzienne mycie jest szkodliwe – Twoje włosy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba.

A jak o nie dbać? Doskonałej jakości produkty do pielęgnacji włosów znajdziesz w asortymencie sklepu Puder i Krem. Zacznij świadomą pielęgnację już dziś, a efekty pozytywnie Cię zaskoczą!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12151 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty w bardzo dobrych cenach.
2024-09-07
Super towar ,super sklep
pixel