Jak często robić peeling twarzy i jakie produkty wybrać?
Twoja skóra jest poszarzała i zmęczona, a problem zatkanych porów dobrze Ci znany? Jeśli peeling twarzy nie jest zabiegiem, który regularnie wykonujesz, to najwyższa pora to zmienić. Jak często stosować peeling, by nie uszkodzić delikatnego naskórka i po jaki preparat sięgnąć? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitów:
- Jak działają peelingi?
- Kiedy robić peeling twarzy?
- Jak często robić peeling twarzy?
- Jak często stosować peeling – podsumowanie
Jak działają peelingi?
Peeling do twarzy to nic innego jak kosmetyk, który w swoim składzie zawiera substancje złuszczające. Preparat ma za zadanie usunąć martwy naskórek, zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, odblokować pory, a także pobudzić mikrokrążenie. Co więcej, dzięki wykonywaniu okrężnych ruchów w trakcie aplikacji peelingu skóra zaczyna pracować intensywniej, a w efekcie produkuje większą ilość włókien kolagenowych i elastynowych, które pozwalają jej zachować jędrność i gładkość.
Po co jeszcze robić peeling? Nawet najlepsze kremy czy sera dobrze się nie wchłoną, jeśli martwy naskórek zalega na powierzchni Twojej twarzy. Regularne złuszczanie cery to prosty sposób na to, by w pełni wykorzystać potencjał posiadanych już kosmetyków.
Regularne stosowanie peelingów wspiera naturalny proces odnawiania się komórek skóry. To właśnie on umożliwia szybką regenerację po rozmaitych uszkodzeniach, do których dochodzi nieomal każdego dnia – na przykład na skutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych.
Wykonywanie zabiegu złuszczania w zaciszu domowym jest praktyką rekomendowaną niezależnie od posiadanego typu cery. W końcu kto nie chciałby się cieszyć idealnie gładką i promienistą cerą? Okazuje się, że wcale nie trzeba odwiedzać gabinetów kosmetycznych, by osiągnąć upragniony rezultat. Na drogeryjnych półkach bez najmniejszego problemu znajdziesz produkty o rozmaitych formułach, które pozwalają pozbyć się martwego naskórka bez ryzyka bolesnych podrażnień.
Kiedy robić peeling twarzy?
Wiesz już, że peeling twarzy to zabieg, który zdecydowanie warto uwzględnić w swojej kosmetycznej rutynie. Pewnie w głowie nasuwa Ci się jedno ważne pytanie – kiedy robić peeling twarzy, by nie naruszyć naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka i nie wyrządzić sobie krzywdy?
Zanim rozwiejemy Twoją wątpliwość, warto wspomnieć, że obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje produktów złuszczających: peeling enzymatyczny – taki jak peeling róża i jagoda od marki Mokosh – peeling mechaniczny oraz peeling typu peel-off. Każdy z nich ujednolica i rozjaśnia cerę, jednak robi to zgoła inaczej.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny, jak sama nazwa mówi, w swoim składzie zawiera enzymy, które pochodzą głównie z roślin. Preparat w bezinwazyjny sposób rozpuszcza martwy naskórek i wygładza skórę. Jego delikatne działanie sprawia, że peeling enzymatyczny doskonale sprawdzi się u posiadaczy cery wrażliwej czy takiej z rozmaitymi problemami dermatologicznymi. Peeling enzymatyczny od marki Tołpa to jeden z najpopularniejszych produktów na bazie enzymów. Preparat w swoim składzie nie zawiera parabenów, sztucznych barwników, silikonów, oraz oleju parafinowego. Już po jednym użyciu kosmetyku Tołpa skóra jest gładka w dotyku i przyjemnie odświeżona.
Peeling enzymatyczny należy nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę. Preparat należy pozostawić na twarzy tak długo, jak zaleca to producent. Po upływie wyznaczonego czasu wystarczy jedynie zmyć kosmetyk letnią wodą. Jak często robić peeling enzymatyczny? Optymalna częstotliwość to około 2 razy w tygodniu.
Peeling mechaniczny
Peelingi mechaniczne to grupa produktów, które dzielą się na dwie dodatkowe kategorie: jedna z nich to peeling gruboziarnisty, a druga to peeling drobnoziarnisty, np. wygładzający peeling od Nacomi. Mechaniczny peeling do twarzy zawiera mniejsze lub większe drobinki, a ich zadaniem jest starcie obumarłych komórek i lepsze ukrwienie skóry. Zarówno peeling drobnoziarnisty, jak i gruboziarnisty może okazać się skuteczny w przypadku cery tłustej i mieszanej. Wygładzający peeling od marki Veoli Botanica jest tak delikatny, że bez obaw mogą po niego sięgnąć także posiadacze skóry wrażliwej. Produkt został wzbogacony o naturalne olejki z pestek malin i moreli, które łagodzą podrażnienia i dają ukojenie.
Peeling mechaniczny najczęściej nakłada się na oczyszczoną, wilgotną skórę, a następnie pozostawia na kilka minut. Właśnie tak należy postępować z kremowym peelingiem do twarzy od Korres. Produkt należy wmasować w skórę okrężnymi ruchami i zmyć ciepłą wodą. Po wykonaniu zabiegu najlepiej wyrównać pH skóry ulubionym tonikiem i zaaplikować krem nawilżający.
Peelingi typu peel-off
Ostatni typ produktów złuszczających stanowią maseczki peel-off. To produkty w postaci żelu, który zasycha na skórze, delikatnie ją napinając. Po usunięciu maseczki jednocześnie pozbywasz się nagromadzonego martwego naskórka oraz odblokowujesz zatkane pory. Tego typu zabieg polubi się ze skórą normalną, tłustą czy nawet naczynkową.
Peelingi peel-off, podobnie jak peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste, nakłada się na oczyszczoną skórę, a po upływie wyznaczonego przez producenta czasu ostrożnie zrywa z powierzchni twarzy. Resztki produktu można domyć letnią wodą.
By osiągnąć pożądane efekty, należy robić peeling regularnie, jednak w niektórych sytuacjach należy odstawić na bok preparaty o działaniu złuszczającym. Zrezygnuj z peelingu, kiedy Twoja skóra jest podrażniona lub borykasz się z aktywnymi stanami zapalnymi. Kolejnym przeciwskazaniem są wszelkie choroby skórne, na przykład opryszczka. W ten sposób nie przyczynisz się do rozsiewania bakterii i wirusów po całej twarzy. Nie wykonuj peelingu, jeśli wcześniej została wykorzystana inna metod złuszczania – na przykład za pomocą szczoteczki sonicznej czy specjalnej rękawicy. Pamiętaj także o tym, by wykonać test alergiczny na niewielkiej partii skóry, zanim nałożysz preparat na całą twarz.
Jeśli boisz się, że po wykonaniu peelingu Twoja skóra delikatnie się zaczerwieni, to zabieg uwzględnij w swojej wieczornej pielęgnacji – gwarantujemy, że o poranku Twoja skóra będzie już jedwabiście gładka, a jej koloryt ujednolicony.
Jak często robić peeling twarzy?
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, peeling twarzy nie należy do kategorii zabiegów, które należy wykonywać każdego dnia. Ogólna zasada mówi, że po kosmetyki złuszczające najlepiej sięgać około 2 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, że od każdej pielęgnacyjnej reguły są pewne odstępstwa. Każda skóra nieco inaczej reaguje na zabiegi złuszczające – niektóre cery są ich ogromnymi fanami, inne natomiast łatwo podrażnić.
To, jak często robić peeling twarzy jest kwestią indywidualną. U posiadaczy cery wrażliwej praktyka wykonywana 1-2 razy w tygodniu może zupełnie wystarczać, natomiast osoby ze skórą tłustą czy łojotokową nie odczują negatywnych konsekwencji nawet wtedy, gdy po swój ulubiony peeling będą sięgać 3 razy na tydzień.
Zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste wykonywanie peelingu niesie za sobą negatywne konsekwencje. Osoby, które stronią od produktów złuszczających, zazwyczaj narzekają na niezdrowy, poszarzały wygląd cery. Nie oznacza to jednak, że peeling twarzy jest ratunkiem na wszystkie skórne problemy. Zbyt częsta ingerencja w strukturę naskórka zwiększa ilość wydzielanego sebum. To z kolei wiąże się z kłopotem w utrzymaniu prawidłowego pH. Włączając zabiegi złuszczające do swojej rutyny, pamiętaj o jednym – rozsądek przede wszystkim!
Jak często stosować peeling – podsumowanie
Skóra to największy narząd w naszym ciele, który pełni niezwykle odpowiedzialne zadanie – chroni organizm przed zagrażającymi mu czynnikami zewnętrznymi. Nasze ciała zostały tak skonstruowane, że same potrafią o siebie zadbać. Mała pomoc im jednak nie zaszkodzi. Peeling twarzy to dobry nawyk, który zdecydowanie warto praktykować. Jego efekty pozytywnie zaskoczą posiadaczy każdego typu cery!
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, jak często robić peeling i po jaki preparat sięgnąć. Jeśli na Twojej łazienkowej półce jeszcze nie stoi produkt złuszczający, to najwyższa pora to zmienić. Nie musisz daleko szukać – w asortymencie drogerii Puder i Krem na pewno znajdziesz peeling, który będzie odpowiadał na potrzeby Twojej skóry. Udanych zakupów!