Kwas laktobionowy – co to jest i jakie daje efekty?
Zapewne doskonale znasz takie popularne składniki aktywne jak witamina C, retinol czy niacynamid. A czy w Twojej pielęgnacyjnej rutynie zagościł już kwas laktobionowy? Działanie tej substancji zachęca do testów, więc dowiedz się więcej!
Co to jest kwas laktobionowy i dla kogo się sprawdzi?
Na rynku co rusz pojawiają się kosmetyki z coraz to nowszymi składnikami aktywnymi. Jeśli temat pielęgnacji nie jest Ci szczególnie bliski, to łatwo o poczucie zagubienia. W ostatnim czasie światło reflektorów skradł kwas laktobionowy. Co koniecznie musisz o nim wiedzieć?
Kwas laktobionowy to jeden z hydrokwasów, który należy do grupy kwasów bionowych. Pozyskuje się go z naturalnie występującej laktozy, a konkretnie w wyniku jej utleniania. Kwas laktobionowy zaliczany jest do grona polihydrokwasów (PHA).
Polisacharydy wykazują podobne działanie co popularne kwasy z grupy AHA. Różnica w budowie sprawia jednak, że kwasy PHA są znacznie delikatniejsze dla skóry – nie podrażniają oraz nie przesuszają. To właśnie ta właściwość sprawia, że kwas laktobionowy jest świetnym wyborem nawet dla posiadaczy wrażliwego naskórka.
Z tym składnikiem aktywnym polubią się osoby, które na co dzień borykają się z trądzikiem różowatym bądź rozszerzonymi naczynkami. Dobra wiadomość jest taka, kobiety w ciąży i karmiące piersią także mogą bezpiecznie sięgnąć po kwas laktobionowy.
Przeciwwskazania do stosowania tej substancji to czynne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, świeże otarcia oraz nowotwory skóry i znamiona atypowe.
Kwas laktobionowy – efekty regularnego stosowania
Masz już podstawowe informacje o tym, czym jest kwas laktobionowy – do jakiej cery się sprawdzi i z czego jest zbudowany. Pora przejść do kwestii, która zapewne najbardziej Cię interesuje, czyli jakich efektów można się spodziewać na skutek jego regularnego stosowania?
Kwas laktobionowy to strzał w dziesiątkę dla wszystkich osób, które marzą o gładkiej, świetlistej i sprężystej skórze. Substancja aktywna złuszcza martwy naskórek bez jednoczesnego podrażnienia i zaczerwienienia. Za sprawą systematycznego aplikowania, cera staje się widocznie ujędrniona oraz rozjaśniona.
Warto wspomnieć, że – w przeciwieństwie do niektórych kwasów – laktobionowy wykazuje silnie nawilżające właściwości. Naturalny płaszcz hydrolipidowy zostaje wzmocniony, dzięki czemu wilgoć nie wyparowuje z naskórka.
W przypadku cery dojrzałej, kwas laktobionowy może zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek, a także wesprzeć procesy regeneracyjne. Posiadacze skóry trądzikowej polubią go natomiast za przeciwzapalne i kojące działanie.
Preparaty z kwasem laktobionowym nadają się nie tylko do skóry twarzy, ale całego ciała – również skóry głowy. Substancja świetnie pielęgnuje wrażliwy, skłonny do podrażnień skalp. Kwas z grupy PHA dokładnie oczyści głowę z nadmiaru sebum i martwego naskórka, a jednocześnie nie wysuszy.
Przeczytaj także: Wypryski na głowie – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Kosmetyki z kwasem laktobionowym – nasze propozycje
Znalezienie kosmetyków z dobrym składem może być naprawdę pracochłonnym zadaniem. Aby zaoszczędzić Ci trudności, przygotowaliśmy listę produktów, w których pierwsze skrzypce gra kwas laktobionowy. Serum, krem a może peeling z jego dodatkiem? Wybór pozostaje w Twoich rękach!
Nacomi Next Level Peeling kwasowy do cery wrażliwej
Peeling z kwasem laktobionowym od marki Nacomi to faworyt wielu miłośników świadomej pielęgnacji. Preparat jest bowiem idealnym wyborem dla wrażliwej skóry, która wymaga delikatnego złuszczenia.
Peeling laktobionowy został dodatkowo wzbogacony o ekstrakt z miodu manuka, który odżywia, regeneruje oraz wygładza. Takie połączenie składników sprawia, że cera jest intensywnie nawilżona i sprężysta, a jej koloryt ujednolicony.
Peeling kwasowy od Nacomi został zamknięty w minimalistycznym opakowaniu z wygodną pompką o pojemności 30 ml.
Płyn do higieny intymnej z kwasem laktobionowym 4organic
Jak już wcześniej wspominaliśmy, kwas laktobionowy sprawdzi się w pielęgnacji nie tylko twarzy, ale również całego ciała. Substancja kompleksową opieką otoczy nawet okolice intymne.
Płyn laktobionowy 4organic świetnie nadaje się do codziennego stosowania. Preparat pomaga utrzymać optymalne pH sfery intymnej, odbudowuje barierę ochronną naskórka oraz koi ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia.
Oprócz kwasu laktobionowego, w składzie płynu znajdziesz takie naturalne substancje, jak aloes czy kwas mlekowy. Formuła produktu jest wolna od składników zapachowych i barwników.
BasicLab Acidumis Peeling kwasowy nawilżenie i wygładzenie
Kolejnym godnym polecenia peelingiem do twarzy jest ten od marki BasicLab. To doskonała mieszanka kwasu laktobionowego, migdałowego i szikimowego.
Peeling o pojemności 30 ml widocznie podnosi poziom nawilżenia skóry, wspomaga jej procesy regeneracyjne oraz koi ewentualne stany zapalne. Regularnie stosowany niweluje drobne przebarwienia oraz drobne linie i zmarszczki.
Mieszanka pobudza produkcję kolagenu, co docenią zwłaszcza posiadacze cery dojrzałej. W efekcie skóra jest bardziej napięta, elastyczna oraz promienna.
Mawawo Laktobionowy peeling do skóry głowy
Czy równie dużo czasu poświęcasz swojemu skalpowi, co skórze twarzy? Jeśli nie, to najwyższa pora to zmienić. Laktobionowy peeling od Mawawo do skóry głowy to niezbędnik każdej kosmetyczki.
Preparat skutecznie, a zarazem delikatnie, usuwa łój, martwy naskórek czy resztki produktów do stylizacji włosów. Regularnie aplikowany wzmacnia mieszki włosowe, pozytywnie wpływa na poziom nawilżenia skalpu oraz działa przeciwzapalnie.
W składzie peelingu znalazły się takie drogocenne składniki aktywne, jak proteiny z kukurydzy, pszenicy i soi, prebiotyki, ekstrakt z amli oraz oczywiście wspomniany wcześniej kwas laktobionowy.
Mawawo Laktobionowy krem do rąk
Nawet w środku zimy Twoje dłonie mogą być jedwabiście miękkie i nawilżone. Sekretem jest laktobionowy krem. Propozycja od marki Mawawo w swoim składzie zawiera aż 95,4% składników pochodzenia naturalnego.
Tubka o pojemności 75 ml, oprócz kwasu laktobionowego, skrywa takie cuda jak ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, polisacharydy, kwas mlekowy, olej z awokado, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, masło Shea czy alantoinę.
Laktobionowy krem daje uczucie ulgi podrażnionym dłoniom już po jednej aplikacji. Preparat błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej, lepkiej warstwy.
Jak stosować kwas laktobionowy?
Zachęciły Cię efekty, jakie daje kwas laktobionowy? Kosmetyki z dodatkiem tego składnika aktywnego mogą okazać się prawdziwą rewolucją w Twojej codziennej pielęgnacji. By osiągnąć jak najlepsze rezultaty, poznaj wszystkie sekrety dotyczące stosowania tego kwasu z grupy PHA.
Zawsze zanim wprowadzisz do swojej rutyny nowy składnik, wykonaj test skórny. Niewielką ilość serum lub peelingu nanieś na wewnętrzną stronę przedramienia i pozostaw na 24-48 godziny. Jeśli nie pojawią się podrażnienia, możesz bezpiecznie stosować produkt na większych obszarach skóry.
Przed nałożeniem kosmetyków z kwasem laktobionowym, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry. Złuszczające peelingi nie wykażą pełni swoich możliwości, jeśli na Twojej cerze nadal są resztki podkładu czy rozświetlacza.
Kwas laktobionowy nie jest fotouczulający, więc możesz z powodzeniem aplikować go przez cały rok. Czy oznacza to, że w takim razie możesz odpuścić sobie ochronę przeciwsłoneczną? Absolutnie nie! Produkty z faktorem SPF powinny być ostatnim krokiem Twojej porannej rutyny niezależnie od tego, jaka jest pora roku czy pogoda za oknem.
Przeczytaj także: Poranna pielęgnacja twarzy od A do Z – kroki, produkty, efekty
Kwas laktobionowy w kosmetykach: podsumowanie
Kwas laktobionowy każdego dnia zyskuje na popularności i mamy przeczucie, że będzie się o nim mówić jeszcze więcej. Efekty jego regularnego stosowania brzmią bardzo zachęcająco…
A czy Ty masz już w swojej kosmetyczce preparat z kwasem laktobionowym w roli głównej? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest przecząca, to jak najszybciej odwiedź naszą internetową drogerię. Marka Puder i Krem z kosmetycznymi nowinkami jest zawsze na bieżąco!