Wypryski na głowie - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Marzysz o zdrowych, mocnych i śliniących włosach? Aby być ich posiadaczem, najlepszą opieką otocz nie tylko pasma, ale również skalp. Dość częstym i uporczywym problemem są wypryski na głowie. Gdzie szukać ich źródła i jak sobie z nimi radzić? Przychodzimy z odpowiedziami!
Wypryski na głowie – przyczyny
Każdego dnia aplikujesz na twarz naturalny hydrolat, kierunkowe serum ze składnikami aktywnymi, nawilżający krem i preparat z faktorem przeciwsłonecznym? Teraz odpowiedz sobie na pytanie, ile czasu w codziennej pielęgnacji poświęcasz skórze głowy? Większość osób pobieżnie oczyszcza ją pierwszym lepszym szamponem, a po wcierki czy złuszczające peelingi sięga sporadycznie, albo nawet wcale.
Pewnie nawet nie zastanawiasz się nad kondycją skalpu, dopóki nie borykasz się z jego strony z żadnymi problemami. Zdarza się jednak, że na skórze głowy pojawiają się bolesne wypryski. Co takiego oznaczają i jak sobie z nimi radzić?
Krosty na skórze głowy mogą mieć różne podłoże. Po pierwsze, może to być objaw zapalenia mieszków włosowych. Najpierw na skalpie obserwuje się zaczerwienienie w okolicy mieszka, z którego później powstają pęcherzyki wypełnione ropą. Zapalenie mieszków włosowych to infekcja bakteryjna. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że to właśnie ta jednostka choroba się u Ciebie rozwija, to jak najszybciej udaj się do trychologa, który wdroży odpowiednie leczenie.
Zdarza się, że pryszcze we włosach są symptomem trądziku różowatego. Czerwone zmiany nie są wyłącznie domeną twarzy, pleców czy dekoltu – często pojawiają się także na skalpie. Warto pamiętać o tym, że trądzik różowaty dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Ta choroba skórna „lubi się” ze stresem, niewłaściwą dietą i sięganiem po używki.
Wypryski na głowie wcale nie muszą świadczyć o chorobie skóry. Bywa, że są one reakcją alergiczną na kosmetyki do włosów. W Twojej pielęgnacji niedawno zagościł nowy szampon, maska, lakier czy odżywka bez spłukiwania? Być może to któryś z produktów jest powodem złego stanu skóry na głowie. Przyjrzyj się dokładnie składom preparatów, aby znaleźć winowajcę i wyeliminować go ze swojej rutyny.
Pozostańmy przy temacie pielęgnacji. Niewłaściwe dbanie o higienę może skutkować pojawieniem się niechcianych wyprysków na głowie. Mamy tutaj na myśli niedokładne oczyszczanie z nadmiaru sebum czy codzienne stosowanie bardzo silnych detergentów.
Przeczytaj także: Co ile podcinać końcówki, jeśli chcesz mieć zdrowe włosy?
Jak dbać o skórę głowy, aby skutecznie pokonać pryszcze we włosach?
Czerwone, swędzące wypryski na skórze głowy nie są niczym przyjemnym. Na całe szczęście, dzięki pewnym dobrym praktykom da się zniwelować ten problem.
Jeśli podejrzewasz, że wypryski na skórze głowy we włosach są spowodowane jakąś jednostką chorobową, to jak najszybciej umów się na wizytę do specjalisty. Łuszczyca, trądzik różowaty czy zapalenie mieszków włosowych to nie żarty – zwykłe produkty do pielęgnacji mogą nie wystarczyć. Lekarz rozpozna, co dokładnie Ci dolega, a w razie konieczności przepisze odpowiednie leki.
Higiena skóry głowy
Podstawową rzeczą, jaką musisz zrobić w celu wyeliminowania problemu, jest zadbanie o prawidłową higienę skóry głowy. Systematycznie oczyszczaj skalp z nadmiaru sebum, aby łój nie zatkał mieszków włosowych. Najlepszym wyborem będą delikatne szampony, które w swoim składzie nie zawierają agresywnych, wysuszających detergentów. Doskonałe działanie zapewnia preparat detoksykujący od marki Lowengrip.
Szampon z dodatkiem kwasu mlekowego, imbiru i trawy cytrynowej usuwa zanieczyszczenia bez jednoczesnego podrażnienia. Po jego użyciu skóra głowy jest odświeżona, a włosy miękkie i uniesione u nasady.
Osoby, które narzekają na wypryski na skórze głowy, powinny rzadko sięgać po produkty do stylizacji. Jeśli jednak nie potrafisz zrezygnować z pianki do stylizacji czy utrwalającego lakieru, to koniecznie zadbaj o to, by dokładnie je zmywać.
Jeśli mowa o kwestiach higieny, to nie sposób nie wspomnieć o częstej wymianie ręcznika oraz pościeli. Są one bowiem doskonałym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, które mogą sprzyjać powstawaniu krost na głowie.
Stosowanie peelingów
Samo oczyszczanie szamponem czasem nie wystarcza. W usunięciu martwego naskórka niezwykle pomocne okazują się peelingi do skóry głowy. Jeśli masz bolesne pryszcze we włosach, to zdecydowanie unikaj tych mechanicznych. O wiele lepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają brud i łój.
Do tej kategorii produktów należy między innymi laktobionowy peeling od Mawawo. W jego składzie, oprócz kwasu laktobionowego, znajdziesz także proteiny z kukurydzy, pszenicy i soi, prebiotyki czy ekstrakt z amli.
Domowe sposoby na pryszcze we włosach
Drogeryjne produkty do pielęgnacji możesz jak najbardziej połączyć z domowymi sposobami na wypryski na skórze głowy.
Jedną z metod, którą pewnie poleciłaby Ci Twoja babcia, jest przemywanie głowy roztworem z octu jabłkowego i wody. Posiada on bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu może pomóc w uporaniu się z drobnoustrojami, które powodują krosty na skórze głowy. Przygotuj mieszankę octu jabłkowego i letniej wody w proporcjach 1:1, a następnie przetrzyj nią zmienioną skórę.
Działanie przeciwbakteryjne i antygrzybiczne wykazują także niektóre olejki eteryczne. To między innymi ten z drzewa herbacianego czy lawendowy. Nigdy nie aplikuj ich bezpośrednio na skalp – zawsze rozcieńczone innym olejkiem, na przykład kokosowym lub migdałowym.
Przeczytaj także: Strączki na włosach - jak się ich pozbyć?
Nie dotykaj skóry głowy
Jeśli borykasz się z wypryskami na skórze głowy, to zdecydowanie nie drap i nie wyciskaj zmian. Powoduje to bowiem rozprzestrzenianie się bakterii i rozwój stanów chorobowych.
Dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie z częstego suszenia włosów gorącym powietrzem oraz tapirowania pasm, aby dodatkowo nie osłabiać mieszków włosowych.
Kosmetyki do oczyszczania skóry głowy
Prawidłowo dobrana pielęgnacja jest w stanie położyć kres większości problemów skórnych. Kosmetyczny rynek obfituje w naturalne preparaty, które są jednocześnie skuteczne i delikatne. Wcale nie musisz szukać ich na własną rękę – poznaj naszych ulubieńców, o których jest albo dopiero będzie głośno.
Do codziennego stosowania świetnie nadaje się szampon w kostce od marki 4 Szpaki. Preparat nadaje się do każdego typu włosów – już po jednym użyciu są one odświeżone, pełne objętości i błyszczące. Każda kostka o wadze 75 gram kryje w sobie czerwoną glinkę, łagodzący panthenol, olejek geraniowy czy masło Shea.
Raz w tygodniu rób peeling skalpu, a unormujesz wydzielanie sebum i przyspieszysz porost pasm. Tołpa Dermo Hair to preparat, który przywraca skórze głowy równowagę. Jego formuła została wzbogacona o ekstrakt z liści aloesu, trawę cytrynową, panthenol oraz kwas glikolowy. Peeling trychologiczny może być bezpiecznie stosowany również przez posiadaczy wrażliwej skóry.
Skóra głowy jest już odpowiednio zaopiekowana? W takim razie poświęć chwilę pasmom. Kuracja beBIO LONGEVITY to sposób na ich natychmiastowe odżywienie, regenerację i nawilżenie. Kosmetyk możesz stosować jako odżywkę bez spłukiwania lub booster przed kolejnymi krokami pielęgnacyjnej rutyny.
Naturalny fluid aloesowy o pojemności 100 ml jest połączeniem starannie dobranych składników. W buteleczce znajdziesz między innymi: roślinną keratynę, kompleks Pro-Structure™, resweratrol czy NMN, który jest silnym antyoksydantem.
Krosty na głowie: podsumowanie
Wypryski na głowie to dość powszechny problem, którego pod żadnym pozorem nie należy ignorować. Bolesne krostki mogą być bowiem objawem chorób skórnych, które wymagają konsultacji lekarza.
O kondycję skalpu możesz zadbać za pomocą naturalnych, delikatnych kosmetyków. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu i złuszczaniu, a Twoja skóra głowy będzie optymalnie nawilżona i zregenerowana.
Produkty do pielęgnacji pasm, twarzy oraz ciała znajdziesz oczywiście w asortymencie naszej internetowej drogerii. Puder i Krem to prawdziwa skarbnica kosmetycznych perełek!