Jak zrobić peeling? 6 sposobów na domowy peeling do twarzy
Jednym z filarów odpowiednio skomponowanej pielęgnacji jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić peeling do twarzy w zaciszu własnego domu, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze sprawdzone receptury i wybierz swojego faworyta!
Przejdź do akapitów:
- Domowy peeling do twarzy – zrób go sama!
- Jak zrobić peeling domowym sposobem? Poradnik
- Jak zrobić peeling z kawy lub cukru?
- Peeling do twarzy domowy – podsumowanie
Domowy peeling do twarzy – zrób go sama!
Kosmetyczny świat nie znosi nudy i monotonii, dlatego na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkty do pielęgnacji czy makijażu. Ich gama jest naprawdę szeroka – droższe, tańsze, z prostym składem, albo i takie, którym do naturalności daleko. Skoro wybór jest tak ogromny, to po co właściwie robić domowe peelingi?
Największą zaletą samodzielnie przygotowanych kosmetyków jest to, że masz stuprocentową pewność, co znajduje się w ich składzie. Wyłącznie od Ciebie zależy, po jakie naturalne składniki sięgniesz, a które ominiesz szerokim łukiem. Ten atut docenią przede wszystkim posiadacze wrażliwej cery ze skłonnością do alergii. Świadomość tego, na jakie substancje negatywnie reaguje Twoja skóra i eliminowanie ich ze swojej rutyny znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się bolesnych podrażnień czy wyprysków.
Domowe peelingi to też świetny sposób na ograniczenie wydatków. Ich przygotowanie zwykle wiąże się z kosztami rzędu kilku złotych. Większość składników, które będą Ci potrzebne, pewnie masz już w swojej kuchennej szafce. Domowy peeling cukrowy kosztuje bardzo mało, a skutecznością ani trochę nie odstaje od tych z drogeryjnej półki.
Nie rezygnuj z samodzielnego robienia kosmetyków tylko dlatego, że wydaje się to być czasochłonnym procesem. Tak naprawdę domowy peeling do twarzy przygotowany od podstaw zajmie Ci dosłownie kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Satysfakcja ze zrobienia czegoś samodzielnie gwarantowana!
Ostatnia, ale tak samo ważna zaleta to przyjazność środowisku. Kosmetyki produkowane na szeroką skalę wiążą się ze znacznym zużyciem wody i plastiku. Przygotowując peeling domowy robisz coś dobrego dla natury. Twoja mała zmiana ma wielkie znaczenie!
Wiesz już, jakie są atuty domowego peelingu. Mamy nadzieję, że wymienione przez nas argumenty okazały się wystarczająco przekonywujące. Samodzielnie możesz przygotować zarówno peeling mechaniczny, jak i enzymatyczny. Ten pierwszy w swoim składzie zawiera złuszczające drobinki i jest polecany głównie dla cer tłustych. Znacznie łagodniejszą formę ma peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek – jak ten marki Sylveco. Może on być stosowany nawet przez posiadaczy wrażliwej czy suchej skóry.
Jak zrobić peeling domowym sposobem? Poradnik
Peeling taki jak np. Olive marki Korres, to rodzaj produktu, który błyskawicznie odmienia kondycję naskórka. Już po jednej aplikacji skóra jest wyraźnie odżywiona, nawilżona i pełna naturalnego blasku, a jej koloryt ujednolicony. Preparat złuszczający martwy naskórek nakładany okrężnymi ruchami świetnie pobudza krążenie, czego bezpośrednim efektem jest stymulacja syntezy włókien kolagenu, które odpowiadają za młody wygląd.
A jak zrobić peeling samodzielnie? Przygotuj razem z nami najprostszy domowy peeling i ciesz się spektakularnymi rezultatami.
Jest wiele sposobów na to, jak zrobić peeling do twarzy. Domowy specyfik, który zaraz Ci przedstawimy, spodoba się zwłaszcza zwolennikom prostych i szybkich rozwiązań. Do jego wykonania potrzebne Ci będą tylko trzy naturalne składniki, które zapewne masz już w swojej kuchni.
W niewielkiej miseczce wymieszaj łyżkę stołową brązowego lub białego cukru, łyżkę oliwy z oliwek dobrej jakości oraz łyżkę miodu. Jeśli Twoja skóra nie reaguje dobrze na oliwę z oliwek, to możesz ją zastąpić ulubionym olejkiem – na przykład ze słodkich migdałów, pestek malin czy z czarnuszki.
Naturalny peeling o odżywczym działaniu nałóż na umytą, wilgotną skórę twarzy i wmasuj okrężnymi ruchami. Resztki specyfiku zmyj obficie ciepłą wodą i przejdź do kolejnych etapów pielęgnacji.
Przeczytaj także: Jak często robić peeling twarzy i jakie produkty wybrać?
Jak zrobić peeling z kawy lub cukru?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, regularne wykonywanie peelingów niesie za sobą szereg korzyści. Do osiągnięcia pielęgnacyjnego sukcesu kluczowa jest jednak systematyczność. Peeling długotrwale nawilży i wygładzi skórę, pod warunkiem, że będziesz go wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Częstotliwość wykonywania tego rytuału dopasuj do indywidualnych preferencji Twojego naskórka. Cery tłuste lubią być złuszczane nawet 3 razy w tygodniu, a tym suchym i wrażliwym w zupełności wystarczy jeden raz.
Podczas robienia domowego peelingu pamiętaj o tym, że nie nadaje się on do długotrwałego przechowywania. Najlepiej przygotowywać kosmetyk na świeżo lub na 2-3 użycia i trzymać go w małym, zamkniętym słoiczku w lodówce.
Przeglądając rozmaite receptury, najczęściej można natrafić na domowy peeling z kawy lub cukru. To właśnie te dwa składniki, dzięki swoim drobinkom, stanowią bazę złuszczających produktów.
Cukrowy peeling o działaniu wygładzającym
Zastanawiasz się, jak zrobić domowy peeling, który doskonale wygładza skórę? Przychodzimy z pomocą!
W niewielkim naczyniu połącz dwie łyżki brązowego cukru, łyżkę oleju kokosowego oraz ampułkę witaminy E. Sugerujemy sięgnięcie po olej w temperaturze pokojowej, ponieważ dzięki temu wymieszanie wszystkich składników stanie się o wiele łatwiejsze.
Kosmetyk na bazie cukru nałóż na wilgotną skórę twarzy i delikatnie wmasuj. Pozostaw na 5 minut, a po upływie wyznaczonego czasu zmyj miksturę ciepłą wodą. Koniecznie zaaplikuj krem o działaniu nawilżającym.
Witamina E, popularnie nazywana witaminą miłości, znana jest ze swoich ujędrniających, uelastyczniających i wygładzających właściwości. Doskonale łagodzi podrażnienia, koi stany zapalne oraz rozjaśnia przebarwienia.
Cukrowy peeling do cery tłustej
Posiadacze cery tłustej i problematycznej niezbyt dobrze zareagują na oliwę z oliwek, która nawilża skórę, ale jednocześnie może powodować jej zapychanie. Czy to oznacza, że peeling domowy nie jest dla nich? W żadnym wypadku!
By zrobić domowy peeling dla skóry, która produkuje nadmiar sebum, wymieszaj ze sobą dwie łyżki cukru z łyżką żelu do mycia twarzy lub żelem aloesowym. Powstałą mieszankę nałóż na wilgotną skórę i delikatnie wmasuj. Obficie spłucz resztki peelingu letnią wodą.
Nawilżający peeling cukrowy
Złuszczanie martwego naskórka nie musi skutkować bolesnym przesuszeniem. Zadba o to peeling domowy, który dogłębnie nawilża i odżywia skórę.
W naczyniu wymieszaj 2-3 łyżki białego lub trzcinowego cukru z 1 łyżeczką miodu oraz 1 łyżką naturalnego żelu aloesowego. Peeling nałóż na umytą twarz i pozostaw na kilka minut. Podczas spłukiwania wmasowuj go delikatnie w skórę. Dla maksymalnego nawilżenia zaaplikuj serum z kwasem hialuronowym oraz silnie nawilżający krem.
Przeczytaj również: Jak działa ocet na włosy i jak przygotować płukankę? Podpowiadamy!
Najprostszy peeling kawowy
Peeling kawowy cieszy się równie dużą popularnością co ten przygotowywany na bazie cukru. Jest tak samo prosty, tani i skuteczny. Jak zrobić peeling z kawy, który nadaje się zarówno do twarzy i ciała? Oto receptura!
By wykonać domowy peeling z kawy w naczyniu wymieszaj 3 łyżeczki kawowych fusów, 1 łyżeczkę cynamonu oraz 5 łyżeczek oliwy z oliwek. Nałóż mieszankę na zwilżoną skórę twarzy, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Wygładzający peeling kawowy
Chcesz poznać sprawdzony sposób na gładką skórę? Jest nim peeling kawowy z dodatkiem skórki pomarańczy.
Połącz ze sobą 3 łyżki zmielonej kawy, 3 łyżki oliwy z oliwek oraz startą skórkę z jednej pomarańczy. Do mieszanki możesz opcjonalnie dodać łyżkę jogurtu naturalnego lub miodu. Jednolitą masę nałóż na wilgotną skórę twarzy i masuj okrężnymi ruchami przez 2 minuty. Obficie spłucz ciepłą wodą i sięgnij po swój ulubiony krem.
Peeling z kawy świetnie ujędrnia za sprawą kofeiny. Duża zawartość polifenoli zwalcza wolne rodniki, co opóźnia procesy starzenia się naskórka.
Wolisz jednak sięgnąć po drogeryjne kosmetyki, niż wykonać domowy peeling z kawy lub cukru? Tak się składa, że mamy kilka świetnych propozycji, które są warte przetestowania. Jedną z nich jest oczyszczający peeling Dr. Brandt, którego wyjątkowa formuła skutecznie wspomaga w redukcji widoczności porów. Posiadacze tłustej i mieszanej cery pokochają także wielokwasowy peeling Murad Skin Smoothing Polish.
Dla skóry wrażliwej polecamy z kolei enzymatyczny peeling od Veoli Botanica z aktywnym kompleksem kwasów AHA Phytocomplex 10%, PHA 10%, BHA oraz ze sproszkowaną, organiczną zieloną herbatą matcha.
Peeling do twarzy domowy – podsumowanie
Bez względu na to, czy wykorzystasz jedną z naszych metod na to, jak zrobić peeling samodzielnie, czy wybierzesz gotowy produkt, nie bój się regularnego złuszczania martwego naskórka! Ten niepozorny krok w pielęgnacyjnej rutynie daje naprawdę wielkie efekty.
Koniecznie wypróbuj wymienione przez nas receptury na domowy peeling kawowy lub cukrowy. Jesteśmy przekonani, że przynajmniej jedna z nich będzie odpowiedzią na potrzeby Twojej cery.
Sam peeling to jednak nie wszystko. Na całe szczęście w asortymencie drogerii Puder i Krem znajdziesz kremy, sera czy pianki do mycia, które będą doskonałym uzupełnieniem Twojej codziennej pielęgnacji.