Kwasy na twarz – działanie, efekty, pielęgnacja
Chcesz zrealizować swoje marzenie o gładkiej, promiennej i wolnej od niedoskonałości skórze? Twoim największym sprzymierzeńcem są kosmetyki z kwasami. Jak działają kwasy na twarz, kto powinien włączyć je do swojej rutyny i na jaki kwas się zdecydować? Znamy odpowiedzi na wszystkie z tych pytań!
Przejdź do akapitów:
- Kwasy na twarz – dlaczego warto je stosować?
- Kwasy na twarz – efekty i pielęgnacja
- Kwasy na twarz w domu – wypróbuj te kosmetyki!
- Kwasy do twarzy – podsumowanie
Kwasy na twarz – dlaczego warto je stosować?
Jeśli chociaż trochę interesuje Cię temat świadomej pielęgnacji, to nie mogłaś nie zauważyć, że od kilku dobrych lat świat beauty został zdominowany przez kwasy do twarzy. Znajdziesz je w kremach, serach, maseczkach czy nawet żelach do mycia. Co sprawia, że kwasy kosmetyczne cieszą się aż tak dużą popularnością? I czy w ogóle warto je stosować?
Zapewne wiesz, ze jeden z podstawowych filarów kosmetycznej rutyny powinno stanowić regularne złuszczanie martwego naskórka. Możesz zrobić to na dwa sposoby – decydując się na peelingi chemiczne lub mechaniczne. Te drugie przyjmują postać kosmetyków z drobinkami różnej wielkości, które ścierają obumarłe komórki. O wiele łagodniejszą, a zarazem bezpieczniejszą dla skóry alternatywą jest wspomniany wcześniej peeling chemiczny. To zabieg, który ma na celu usunięcie martwego naskórka, oczyszczenie porów, rozjaśnienie przebarwień oraz spłycenie zmarszczek. Dobra wiadomość jest taka, że nawet nie musisz wychodzić z domu, by cieszyć się tak spektakularnymi rezultatami – wystarczą naturalne kwasy złuszczające.
Regularnie nakładane kwasy na twarz poprawiają elastyczność, jędrność i stopień nawilżenia cery. Kurację kwasami warto wykonywać jeszcze z innego powodu – doskonale ujednolica ona skórę, dzięki czemu sięganie po kryjący podkład może stać się dłużej niepotrzebne. Zabiegi te mają działanie antybakteryjne, regulują wydzielanie sebum oraz są niezwykle skuteczne w walce z trądzikiem różowatym, zaburzeniem rogowacenia czy z występującą bardzo często kaszką.
Co najlepsze, stosować kwasy może każdy typ skóry. Ich gama jest wyjątkowo szeroka, więc zarówno posiadacze cery trądzikowej, jak i wrażliwej znajdą substancję idealną dla siebie.
Przeczytaj również: Kaszka na twarzy – przyczyny i zwalczanie domowymi sposobami
Kwasy na twarz – efekty i pielęgnacja
Na drogeryjnych półkach znajduje się tak wiele produktów z kwasami, że łatwo się pogubić. Chcesz włączyć te składniki aktywne do swojej pielęgnacji, ale nie masz pojęcia, na jakie się zdecydować? Przychodzimy z pomocą, jakie kwasy na twarz stosować, by odpowiadały na aktualne potrzeby Twojego naskórka.
Zacznijmy od tego, że kwasy do twarzy dzielimy na trzy grupy: kwasy AHA, kwasy BHA oraz kwasy PHA.
Kwasy AHA
Kwasy AHA, czyli alfahydroksykwasy, są kwasami owocowymi i stanowią największą grupę kwasów. Do kwasów AHA zaliczają się między innymi: kwas glikolowy, kwas masłowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas szczawianowy czy kwas cytrynowy.
Za najpopularniejsze z nich uznaje się kwas glikolowy pozyskiwany z soku trzciny cukrowej, kwas mlekowy, który powstaje z zsiadłego mleka, kapusty, ogórków i soku pomidorowego oraz kwas migdałowy z pestek migdałów.
Kwasy z tej kategorii są kwasami o małych cząsteczkach i o działaniu na powierzchni skóry, jednak mogą przenikać w jej głąb. Ich rolą jest usunięcie martwego naskórka, oczyszczenie rozszerzonych porów, zredukowanie przebarwień oraz ujednolicenie kolorytu cery.
Ogromną zaletą kwasów AHA jest to, że przeznaczone są do każdego typu cery. W zależności od pH i stężenia poszczególnego kwasu możesz osiągnąć różne efekty.
Kwasy BHA
Najskuteczniejszym i najbardziej znanym przedstawicielem kwasów BHA jest kwas salicylowy, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i problematycznej.
Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu bez problemu przechodzi przez warstwę łojową. Substancja doskonale rozjaśnia przebarwienia, odblokowuje pory i dogłębnie oczyszcza skórę oraz usuwa martwy naskórek.
Kwas salicylowy przeznaczony do domowego użytku dostępny jest zazwyczaj w stężeniu 2%. Twarz to nie jedyny obszar, na który możesz go stosować. Przedstawiciel grupy betahydrokwasów zapobiega wrastaniu włosków po depilacji, zmniejsza rogowacenie się skóry czy wspomaga walkę z łupieżem.
Kwasy PHA
Kwasy PHA, polihydroksykwasy, to substancje, które rekomendowane są zwłaszcza dla posiadaczy cer wrażliwych, naczynkowych czy z tendencją do przesuszania się. Na ich czele stoi kwas laktobionowy, który jest pozyskiwany z laktozy.
Delikatny kwas laktobionowy silnie nawilża i wygładza skórę, przyspiesza procesy regeneracji naskórka, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Inne kwasy
Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze dwóch popularnych substancjach, które nie zaliczają się do żadnej z trzech wymienionych kategorii. To oczywiście kwas askorbinowy oraz kwas azelainowy. Ten pierwszy, znany częściej jako witamina C, należy do grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki kwas na przebarwienia wybrać, to kwas askorbinowy powinien znaleźć się na Twojej liście. Substancja skutecznie wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia plamy oraz zwalcza wolne rodniki.
Kwas azelainowy to związek chemiczny zaliczany do nasyconych kwasów dikaroboksylowych. Polecany jest osobom z trądzikiem różowatym, posiadaczom skóry atopowej lub wrażliwej. Kwas delikatnie złuszcza martwy naskórek, eliminuje bakterie tlenowe i beztlenowe oraz działa antyoksydacyjnie.
Kwasy na twarz – przeciwwskazania
Chcesz zacząć stosować kwasy na twarz? Efekty zdecydowanie do tego zachęcają! Niestety, z dobrodziejstw tych substancji chemicznych czasem nie wszyscy mogą skorzystać.
Przeciwwskazaniem do stosowania kwasów są alergie skórne, aktywna opryszczka czy choroby dermatologiczne. Zabiegów z użyciem kwasów powinny także unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Na włączenie do pielęgnacji ulubionych kwasów można się zdecydować dopiero 6 miesięcy po zakończeniu doustnej terapii pochodnymi witaminy A.
Twarz po kwasach – pielęgnacja
Jak już wielokrotnie wspomnieliśmy, kwasy doskonale złuszczają martwy naskórek oraz regulują odnowę komórkową skóry. Te intensywne procesy sprawiają, że twarz po kwasach wymaga specjalnego traktowania.
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. Każdego ranka nakładaj na skórę krem z wysokim faktorem SPF. Zrezygnuj z ekspozycji na promienie słoneczne, ponieważ na uwrażliwionej kwasami cerze szybciej pojawią się niechciane przebarwienia.
Regeneracja i silne nawilżanie są niezbędne, by Twoja skóra wyglądała na promienną i zdrową. Niektóre kwasy mogą ją lekko wysuszyć, więc zachowanie równowagi to pielęgnacyjny cel, który powinien Ci przyświecać.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze składnikami aktywnymi, to może Cię kusić, by stosować kilka kwasów jednocześnie. Ostrzegamy – to bardzo zły pomysł. Zdecyduj się na jeden kosmetyk z kwasami, by zbyt mocno nie podrażnić cery. Wyjątkiem jest kwas hialuronowy, który nie jest kwasem w typowym tego słowa znaczeniu. Ten silnie nawilżający kosmetyk możesz stosować w połączeniu z innymi kwasami.
To kluczowe informacje, które musisz znać, zanim zaczniesz stosować kwasy na twarz. Po jakim czasie efekty będą zauważalne? Cykl odnowy naskórka wynosi około 28 dni, więc pierwsze rezultaty dostrzeżesz po upływie około miesiąca. Pełnia możliwości kwasów będzie widoczna po 3-6 miesiącach regularnego stosowania.
Przeczytaj też: Cera wrażliwa – jak o nią dbać? Cechy i pielęgnacja wrażliwej skóry
Kwasy na twarz w domu – wypróbuj te kosmetyki!
Nie musisz korzystać z profesjonalnych kuracji, by stosować kwasy w bezpieczny i skuteczny sposób. W asortymencie drogerii Puder i Krem znajdziesz wiele wartościowych produktów, które sprawią, że Twoja skóra odżyje i nabierze zdrowego blasku.
Naszą pierwszą propozycją jest preparat od Nacomi z dodatkiem kwasu migdałowego o stężeniu 30%. Peelingujące serum łagodzi stany zapalne, wygładza, reguluje produkcję sebum oraz ujednolica koloryt cery. Kosmetyk ma lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania.
Wystarczy poświęcić dosłownie 5 minut na dokładne usunięcie martwego naskórka. Tak właśnie działają kwasy! Jeden z nich, kwas glikolowy, został zawarty w masce Glycolic Skin Reset od StriVectin. Nakładaj kosmetyk na skórę 2-3 razy w tygodniu, a będzie ona gładka i wyrównana. Marka StriVectin to prawdziwy lider, jeśli chodzi o pielęgnację kwasami. Dowodzi tego nasz bestseller – płatki złuszczające z mieszanką kwasów, które poprawiają koloryt i teksturę skóry.
Oczyszczenie skóry bez jednoczesnego podrażnienia? Taki efekt daje kwas salicylowy. Jeśli jesteś posiadaczem problematycznej cery, to Twoim wybawieniem będą płatki złuszczające MEDIK8 Blemish Control Pads. Ich ogromną zaletą jest wegańska formuła, która została pozbawiona alkoholu, syntetycznych barwników oraz parabenów.
Jeśli chcesz zacząć stosować kwasy, to koniecznie zwróć swoją uwagę na złuszczający koncentrat Tołpa Sebio Max Efekt, który działa przeciwzapalnie i regulująco. W jego składzie znajdziesz ekstrakt z kory cynamonowca, wyciąg z marakui, a także kwasy glikolowy, mlekowy, cytrynowy oraz winowy.
Niacynamid i kwas salicylowy to duet, który skutecznie rozprawi się z wypryskami, rozszerzonymi porami czy nadmiarem sebum. Te dwa składniki aktywne znajdziesz w serum do twarzy od polskiej marki Hagi. Ostrzegamy, jeśli raz zaczniesz stosować kwasy i zobaczysz ich spektakularne działanie, to już nigdy nie zechcesz przestać!
Kwasy do twarzy – podsumowanie
Kwas salicylowy, glikolowy, a może mlekowy? Zabiegi z użyciem kwasów to jeden z najlepszych pielęgnacyjnych prezentów, jakie możesz podarować swojej skórze. Wachlarz substancji jest tak duży, że z łatwością znajdziesz preparat, który będzie najlepszą odpowiedzią na potrzeby i preferencje Twojego naskórka.
Poszukiwania najwyższej jakości kwasów rozpocznij od internetowej drogerii Puder i Krem. Na naszych wirtualnych półkach znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by cieszyć się zadbaną i zdrową cerą.