SPF - co to jest i dlaczego jest niezbędne w codziennej ochronie skóry?
Są zwolennicy 10-etapowej pielęgnacji, ale także Ci, którzy w swojej codziennej rutynie decydują się na kosmetyczny minimalizm. Niezależnie od tego, po jakiej stronie opowiadasz się Ty, obowiązkowym krokiem jest używanie kremu SPF. Co to jest i dlaczego warto go stosować?
SPF - dlaczego warto stosować produkty z SPF?
Jeśli mielibyśmy wymienić trzy podstawowe kroki, których najbardziej potrzebuje każdy typ skóry, to podstawowym trio zdecydowanie byłoby oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna. Ta ostatnia jest, niestety, bardzo często pomijana. Wiele osób po krem z filtrem UVA i UVB sięga wyłącznie latem, gdy w planach ma wakacyjny wyjazd. Nie popełniaj tego pielęgnacyjnego grzechu i ochronny preparat aplikuj na skórę o każdej porze roku. Odwdzięczy Ci się ona wyrównanym kolorytem, sprężystością oraz młodym i zdrowym wyglądem.
Naturalnie zabrązowiona cera może i ładnie wygląda, jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne ma na nią szkodliwy wpływ. Promieniowanie ultrafioletowe może skutkować bolesnymi oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, fotostarzeniem, a nawet niebezpiecznym rakiem skóry.
Można wyróżnić dwa typy promieniowania ultrafioletowego – UVA oraz UVB. To pierwsze występuje przez cały rok – także w deszczowe i pochmurne dni, kiedy wydaje się, że słońca nie ma na niebie. To właśnie UVA jest odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, zaburzenia pigmentacji oraz nowotwory. Przed promieniowaniem UVA ochronią Cię produkty z filtrem PPD.
Drugi typ promieniowania, UVB, występuje przede wszystkim w okresie letnim. To jemu zawdzięczamy opaleniznę, ale również dokuczliwe reakcje alergiczne. Aby zabezpieczyć ciało przed UVB, postaw na kosmetyki z filtrami SPF.
SPF - co to jest i jak działa?
Jako że latem możemy się cieszyć w pełni, to większą uwagę poświęcimy promieniowaniu UVB i związanemu z nim czynnikowi SPF. Co oznacza ten tajemniczo brzmiący skrót? SPF, czyli Sun Protection Factor, to międzynarodowy symbol, który oznacza stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. SPF skrót i występująca po nim liczba wskazują nam, jak długo można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby uniknąć bolesnego oparzenia słonecznego. Jeszcze dokładniej można powiedzieć, że czynnik ten daje nam cenną informację odnośnie tego, ile razy dłużej można skórę chronioną danym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka pojawienia się rumienia.
Przyjęło się, że jeśli ciało nie jest chronione żadnymi kosmetykami przeciwsłonecznymi, to rumień powinien wystąpić po około 20 minutach. Oznacza to, że jest to bezpieczny czas, kiedy na skórze nie pojawią się oparzenia i zaczerwienienia. Chcemy jednak wspomnieć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Okres ten może różnić się w zależności od karnacji. Osoby o jasnym fototypie szybciej zauważą u siebie negatywne działanie promieni słonecznych w porównaniu do posiadaczy ciemniejszej karnacji.
Przejdźmy teraz do praktyki. Przyjmijmy, że do ręki bierzesz SPF20. Co to znaczy? Otóż jeśli rumień pojawia się u Ciebie bez aplikacji preparatu ochronnego po 20 minutach, to po zastosowaniu filtra z SPF 20 czas ten wydłuży się do 20 x 20 minut, czyli ponad 6 godzin. A teraz przyjrzyjmy się dowolnemu produktowi SPF 30. Co to znaczy dla Twojej skóry? Otóż zaczerwienienie na jej powierzchni powinno pojawić się dopiero po 10 godzinach. Co oznacza SPF50, łatwo obliczysz w analogiczny sposób.
Nie oznacza to jednak, że przez tak długi czas możesz bez żadnych obaw wystawiać skórę na słońce. Stopień ochrony danego kosmetyku jest bowiem mierzony w momencie aplikacji bardzo dużej ilości kremu lub balsamu z filtrem. Mało kto nakłada na ciało taką ilość produktu, a co więcej podczas codziennych aktywności ulega on ścieraniu.
UVA i PPD - czym są i jak działają?
Wiesz już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co oznacza SPF. W wielkim skrócie jest to współczynnik mówiący o tym, jak długo można bezpiecznie wystawiać skórę na działanie promieniowania UVB, które odpowiada za pojawianie się opalenizny, rumienia i reakcji alergicznych.
W parze z UVB idzie UVA, czyli całoroczne promieniowanie ultrafioletowe, które jest prawdziwą zmorą dla wszystkich tych, którzy jak najdłużej chcą cieszyć się młodą skórą. Zaniedbywanie ochrony przed UVA skutkuje szybszymi procesami starzenia się naskórka i jego nierównym kolorytem. Można więc powiedzieć, że filtr UVA to najskuteczniejszy preparat przeciwzmarszczkowy.
SPF, skrót zamieszczany na kosmetykach chroniących przed promieniowaniem UVB, ma swoich odpowiedników dla produktów zapewniających ochronę przed UVA. Są to oznaczenia IPD oraz PPD. Co to takiego?
PPA, czyli Persistant Pigmentation Darkening, zapobiega powstaniu trwałej pigmentacji wywołanej promieniowaniem UVA. Mierzy się go poprzez porównanie czasu przebywania na słońcu potrzebnego do wywołania umiarkowanego pociemnienia skóry po nałożeniu kremu z czasem potrzebnym do takiej reakcji bez aplikacji kremu.
Rzadziej stosowanym wskaźnikiem jest IPD, Pigment Darkening, który określa działanie promieni UVA na skórę po 60 sekundach.
Wskaźniki ochrony słonecznej przed promieniowaniem UVA to PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Co oznacza liczba plusów? Otóż im więcej jest ich na opakowaniu preparatu, tym większą ochronę zapewnia produkt. Buszując wśród drogeryjnych półek, możesz znaleźć kosmetyk, który ma znaczek UVA w kółku. To nic innego, jak inny rodzaj oznaczenia przed promieniowaniem UVA.
Jak wybrać krem z filtrem UV? Porady
SPF, PPD, UVA i UVB – drobne niuanse pomiędzy nimi mogą wydawać się przytłaczające. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją cery. Wyjaśniliśmy Ci, co to znaczy SPF, wytłumaczymy więc także inne zagadnienia. Uwierz nam na słowo, gdy mówimy, że kosmetyczna rutyna to nie fizyka kwantowa!
Zacznijmy od podstaw, czyli często pojawiającego się na opakowaniach produktów słówka „Sunscreen”. Co to jest? Tłumacząc z języka angielskiego, to „filtr przeciwsłoneczny”, czyli nic innego, jak krem chroniący przed UVA i UVB.
Kolejny popularny dylemat dotyczy tego, ile SPF nakładać na twarz, by zapewnić jej odpowiednią ochronę. W przypadku tego typu produktu nie należy oszczędzać. Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć SPF, który nie bieli, więc nawet spora porcja kosmetyku nie powinna pozostawiać uczucia dyskomfortu.
Następną wątpliwą kwestią jest reaplikacja SPF. Co to za krok i czy jest konieczny? Jak już wspomnieliśmy, kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi ulegają ścieraniu – nawet jeśli są wodoodporne. Dla jak najlepszej ochrony wymagane jest ich ponowne nakładanie, czyli reaplikacja. W idealnych warunkach SPF powinno się reaplikować co 2 godziny i po każdym wyjściu z wody.
Najlepsze kremy z filtrem
Zostawmy w tyle rozważania co to SPF, PPD czy UVA, bo chcemy podzielić się z Tobą naszymi kosmetycznymi ulubieńcami. Szukasz kremu SPF, który nie jest tłusty? Świetnym wyborem będzie preparat od marki Resibo. Zaawansowany krem do twarzy SPF 50 zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, a dodatkowo nawilża, odżywia i działa antyoksydacyjnie. Produkt łatwo się rozprowadza i jest niewidoczny na skórze, więc możesz z powodzeniem aplikować go pod makijaż.
Czasem ciężko znaleźć SPF, który nie zapycha. Na całe szczęście powstała emulsja ochronna Korres Yoghurt SPF30 do każdego typu skóry. Lekki preparat zapewnia długotrwałe nawilżenie i daje uczucie komfortu, a jednocześnie chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jego wodoodporna formuła nie zatyka porów i może być stosowana pod makijaż. Czego chcieć więcej?
Poznaj Multifunction Anti-aging Sunscreen. Co to jest i dlaczego warto się na niego zdecydować? Otóż to szybko wchłaniający się krem do twarzy, szyi i dekoltu z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30. Dzięki zawartości stymulatora melaniny Melastim Tech daje efekt szybkiej, długotrwałej i równomiernej opalenizny. Oprócz tego chroni przed UVB, UVA oraz długimi promieniami UVA
Nasz prawdziwy hit to ochronny krem miejski City Skin Broad Spectrum SPF50 ultowej marki Murad. To mineralny produkt, zabezpieczjący cerę przed promieniowaniem UVA/UVB, zanieczyszczeniami czy nawet niebieskim światłem z urządzeń cyfrowych! Dzięki zawartości witaminy C działa też rozjaśniająco i odżywiająco, wię Twoja skóra go pokocha! Aby zapewnić sobie maksimum ochrony, zadbaj o to, ile SPF na twarz nakładasz - przyjęło się, że dla należytej ochrony potrzebne są 1-2 ml kremu z filtrem przeciwsłonecznym, co odpowiada mniej więcej ilości wielkości monety 5-groszowej lub dwóch palców pokrytych produktem.
Kosmetyk z faktorem SPF nie musi wyłącznie chronić przed słońcem. Doskonałym dowodem na to jest Correct & Protect Serum Broad Spectrum o marki Murad, które działa rozjaśniająco. Serum SPF 45 redukuje widoczność przebarwień oraz zapobiega powstawaniu nowych i sprawia, że cera dostaje jak najlepszą ochronę przed UVA i UVB. To jeden z tych SPF, który się nie roluje, więc możesz nakładać je także pod makijaż.
Jak stosować kremy z filtrem?
Coraz więcej uwagi poświęca się produktom z faktorem SPF. Co to połączenie literek oznacza i ile SPF na twarz nakładać - nie powinno być już dla Ciebie tajemnicą. Ochrona przeciwsłoneczna stanowi jeden z filarów pielęgnacji. Nawet w zimowe, pochmurne czy deszczowe dni nie wychodź z domu bez uprzedniej aplikacji kosmetyku z filtrem. W poparzeniach słonecznych czy przedwczesnych, możliwych do uniknięcia, zmarszczkach jest Ci nie do twarzy.
Kiedy nakładać krem z filtrem? Rano, przed wyjściem na zewnątrz – najlepiej 15–30 minut przed ekspozycją na słońce, aby filtr mógł dobrze się wchłonąć i zacząć działać. Jeśli kąpiesz się w morzu czy intensywnie pocisz, np. podczas treningu, postaraj się reaplikować kosmetyk co około 2 godziny.
W takim razie teraz pewnie zastanawiasz się, jak reaplikować SPF na makijaż. Na szczęście istnieje kilka metod, które pomagają zachować ochronę przeciwsłoneczną bez uszkadzania make up'u. Najłatwiejsza opcja to filtr w sprayu - trzymaj butelkę około 20-30 cm od twarzy i delikatnie spryskaj. Unikaj jednak tarcia twarzy, by nie rozmazać makijażu. Z kolei krem z filtrem możesz delikatnie wklepać gąbką beauty blender.
Drogeria Puder i Krem doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne jest promieniowanie ultrafioletowe. Właśnie dlatego w naszym asortymencie znajdziesz całą masę wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych. W zależności od indywidualnych preferencji zdecyduj się na ten w formie kremu, emulsji, olejku lub wygodnego sprayu.