Samobadanie piersi – jak badać piersi? Profilaktyka
Przed nami kolejny różowy październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym dla wszystkich kobiet okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem tego rodzaju nowotworów. Regularne samobadanie piersi to praktyka, którą warto zaadaptować do swojego życia. Razem z nami naucz się, jak poprawnie ją wykonywać!
Przejdź do akapitów:
- Samobadanie piersi – po co je robić?
- Kiedy badać piersi? Zasady profilaktyki
- Badanie piersi w domu krok po kroku
- Jak badać piersi? Podsumowanie
Samobadanie piersi – po co je robić?
Dziesiąty miesiąc roku to specjalny okres dla wszystkich Pań na całym świecie. Właśnie w październiku poświęca się najwięcej uwagi tematowi, jakim jest rak piersi. Dane pokazują, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się go u niemal 1,7 miliona obywatelek, a w ponad 500 tysiącach przypadków jest on bezpośrednią przyczyną zgonu.
Miesiąc świadomości raka piersi, celebrowany nieprzerwanie od 1985 roku, jest doskonałym momentem, by poświęcić swojemu biustowi więcej uwagi. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na powstawanie tego rodzaju nowotworu. Jednym z nich jest wiek. Wzrost zachorowalności na raka piersi następuje po 35. roku życia, natomiast najwięcej zachorowań obserwuje się pomiędzy piątą i siódmą dekadą życia.
Ogromne znaczenie oprócz wieku mają również uwarunkowania genetyczne, takie jak występowanie raka piersi w rodzinie, zwłaszcza u krewnych pierwszego stopnia. Rak piersi o podłożu genetycznym stanowi do 10% wszystkich jego postaci.
Nie należy zapominać o czynnikach endogennych, czyli tych pochodzących z wewnątrz. W przypadku nowotworu piersi są to późne klimakterium (powyżej 55. r.ż.), wczesne rozpoczęcie miesiączkowania oraz wiek pierwszej donoszonej ciąży.
Za czynniki egzogenne, inaczej faktory zewnętrzne, które są związane z występowaniem choroby uznaje się długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ryzyko raka piersi wzrasta, gdy takie środki są przyjmowane dłużej niż 8 lat.
Dlaczego samobadanie piersi jest takie ważne? To przede wszystkim pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce raka piersi. Jego regularne wykonywanie pozwala dostrzec nawet najmniejsze zmiany w strukturze, kształcie czy wyglądzie biustu. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości daje sporą szansę na całkowite wyleczenie. Samodzielne badanie piersi ma jeszcze jedną zaletę – nie wymaga oczekiwania długich miesięcy w kolejce do specjalisty. Wystarczy kilka minut każdego miesiąca, by wziąć zdrowie w swoje ręce.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na bóle miesiączkowe – porady i rozwiązania
Kiedy badać piersi? Zasady profilaktyki
Nie musisz czekać na różowy październik, by otoczyć swój biust odpowiednią opieką. Profilaktyka raka piersi powinna być Ci bliska w każdym miesiącu roku. Jak i kiedy badać piersi, by cieszyć się dobrym zdrowiem?
Na samym początku warto wspomnieć, że profilaktyka raka piersi dzieli się na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza zapobiega zachorowaniu, natomiast druga polega na wczesnym wykryciu ewentualnych zmian.
Profilaktyka pierwotna
Gdy myślimy o profilaktyce pierwotnej raka piersi, to mamy na myśli szeroko rozumianą zmianę stylu życia. Ważne jest unikanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Stawiaj na regularną aktywność fizyczną oraz zadbaj o higienę snu.
Niestety, nawet rygorystyczne przestrzeganie tych wszystkich zasad nie uchroni nas w stu procentach przed zachorowaniem na raka piersi.
Badanie ultrasonograficzne
USG piersi to badanie, które zaliczane jest do wtórej profilaktyki raka piersi. Należy je wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co roku.
USG jest badaniem nieinwazyjnym, podczas którego pacjentka leży na plecach, a ręce zakłada za głowę, by odsłonić gruczoły węzłów chłonnych pod pachami. Specjalista aplikuje na klatkę piersiową specjalny żel, który poprawia przepuszczanie ultradźwięków i ułatwia przesuwanie się głowicy. Czas badania wynosi około 10-15 minut.
USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Kobiety powinny się na niego zgłosić między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego.
Mammografia
Mammografia to badanie obrazowe piersi, które wykorzystuje niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Polega ono na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Dzięki uzyskanemu obrazowi możliwe jest wykrycie zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania.
Badanie mammograficzne, podobnie jak USG piersi, nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Zaleca się, by przeprowadzać je w okresie mniejszej wrażliwości piersi na dotyk, czyli około 10. dnia cyklu miesiączkowego.
Kobiety między 50. a 69. rokiem życia powinny profilaktycznie wykonywać mammografię co dwa lata. U młodszych Pań, w wieku od 40 do 49 lat, na badanie kieruje się w zależności od oceny ryzyka indywidualnego.
Samobadanie piersi
Oprócz profesjonalnych badań w gabinecie rekomendujemy wykonać samobadanie piersi. W jego skład wchodzą oglądanie piersi oraz badanie palpacyjne, czyli dotykowe. Pierwsze samodzielne badanie piersi możesz wykonać pod okiem lekarza, który skoryguje ewentualne błędy, lub skorzystać z naszego poradnika.
Samobadanie piersi powinno się wykonywać co miesiąc począwszy od 20. roku życia. Najlepiej przeprowadzać je siedem dni po miesiączce. Wiąże się to z tym, że podczas okresu z powodu wahania hormonów piersi mogą być obolałe i nadwrażliwe, a konsystencja ich tkanki zmieniona. W przypadku kobiet w okresie przekwitania należy wykonywać samobadanie piersi tego samego dnia każdego miesiąca.
Badanie piersi w domu krok po kroku
Badanie piersi w domu to absolutne minimum, które możemy zrobić dla swojego ciała. Tak się składa, że to minimum nierzadko ratuje życie i pozwala na pełny powrót do zdrowia. Przejdźmy więc do sedna i odpowiedzmy na pytanie, jak badać sobie piersi w domu, by mieć pewność, że nic nam nie umknie?
Krok 1
By prawidłowo wykonać samobadanie piersi stań nago od pasa w górę przed lustrem z uniesionymi nad głową rękami. Rozpocznij dokładne oglądanie piersi, centymetr po centymetrze.
Powodem do niepokoju są zagłębienia, płyn wypływający ze ściśniętej brodawki sutkowej, powiększona żyła na piersi, wciągnięta brodawka, „pomarańczowa skórka”, powiększenie węzłów chłonnych czy zmiana rozmiaru lub kształtu piersi.
Krok 2
Kolejnym etapem jest położenie dłoni na biodrach i obejrzenie biustu z tej pozycji. Zwróć uwagę na zmiany, które wyszczególniliśmy w pierwszym kroku.
Krok 3
Złącz palec serdeczny, środkowy i wskazujący prawej dłoni. Unieś lewą rękę nad głowę, a palcami prawej zbadaj swoją lewą pierś. Wykonuj okrężne ruchy od środka piersi na zewnątrz, dotykaj z góry na dół całą pierś oraz od środka piersi promienistymi ruchami kieruj się na zewnątrz.
W podobny sposób zbadaj drugą pierś. Unieś prawą rękę nad głowę, a trzema palcami lewej ręki sprawdź prawą pierś.
Krok 4
Połóż się płasko na plecach. Złącz trzy środkowe palce lewej dłoni i zbadaj prawą pierś. Następnie przejdź do lewej piersi – ją sprawdź prawą dłonią.
Przeczytaj również: Jak działa ocet na włosy i jak przygotować płukankę? Podpowiadamy!
Nawyk samobadania piersi nie powinien być przykrym obowiązkiem, a formą dbania o siebie. By jego wykonywanie było jeszcze przyjemniejsze, sięgnij po odżywcze olejki, takie jak olejek do ciała 4 Szpaki, lub balsamy do biustu.
Naturalny olejek 16 roślin Ajurwedy to propozycja od marki Orientana. Preparat nie tylko ułatwia badanie biustu, ale także świetnie wzmacnia i ujędrnia tkankę, dając efekt pełnych piersi.
W domowej profilaktyce pomocny okaże się również balsam do pielęgnacji biustu Nacomi. Kosmetyk na bazie masła kakaowego, masła Shea oraz kompozycji olejków zmniejsza widoczność rozstępów, a także zwiększa elastyczność i sprężystość skóry.
Produktem, który przy okazji wykonywania samobadania poprawi wygląd piersi, jest z kolei wypełniające serum do biustu marki Tołpa. To nie tylko świetny sposób na odżywienie i nawilżenie skóry! Serum zwiększa obwód biustu i unosi go, zapewniając wspaniałe efekty bez ryzyka.
Jak badać piersi? Podsumowanie
Małe, duże, sterczące czy asymetryczne – wszystkie piersi są piękne, jeśli są zdrowe. Różowy październik to doskonały moment, by poświęcić im należytą uwagę i dowiedzieć się czegoś więcej o ich budowie.
Samobadanie piersi to prosta praktyka, która nie zajmuje dużo czasu, a może uratować Ci życie! Nie odwlekaj jej na później, bo w tym przypadku czas odgrywa bardzo istotną rolę.
Wiesz już, jak badać piersi i kiedy to robić. Nie pozostało Ci nic innego, jak przejść do działania. Cały rytuał stanie się o wiele przyjemniejszy dzięki kosmetykom dostępnym w asortymencie internetowej drogerii Puder i Krem.