Domowe sposoby na bóle miesiączkowe – porady i rozwiązania

2022-09-27
Domowe sposoby na bóle miesiączkowe – porady i rozwiązania

U niektórych kobiet bóle menstruacyjne są tak intensywne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ty także zaliczysz się do ich grona? W takim razie poznaj nasze sprawdzone, domowe sposoby na bóle miesiączkowe i złagodź uporczywe skurcze w okolicy podbrzusza.

Przejdź do akapitów:

  1. Zanim poznasz sposoby na bóle miesiączkowe... Skąd się one biorą?
  2. Domowe sposoby na bóle miesiączkowe – 9 rozwiązań
  3. Bóle miesiączkowe – sposoby łagodzenia
  4. Jak złagodzić bóle miesiączkowe? Podsumowanie

Zanim poznasz sposoby na bóle miesiączkowe... Skąd się one biorą?

Bolesne miesiączki to prawdziwa zmora dla wielu pań. Ból brzucha zwiastuje, że krwawienie pojawi się lada dzień. Najsilniejsze skurcze mięśni podbrzusza zwykle pojawiają się w pierwszych dniach okresu. Ból często promieniuje do pleców, pachwin czy nawet głowy. Może być on tępy i ciągły albo nawracać w mniej lub bardziej regularnych odstępach.

Bóle menstruacyjne są niczym lawina – jedna dolegliwość wywołuje kolejną. Na długiej liście przypadłości znajdują się również biegunki, wymioty, znużenie, drażliwość czy ból głowy. W skrajnych przypadkach pojawiają się nawet omdlenia.

Bolesne miesiączki dzielą się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze pojawiają się zwykle 2-3 lata od momentu wystąpienia pierwszego krwawienia, po uregulowaniu się cyklu. Bóle pierwotne trwają średnio 1-2 dni i zlokalizowane są zazwyczaj w podbrzuszu. Zwykle dotykają one kobiety w wieku 20-25 lat. Ból spowodowany jest nadprodukcją prostaglandyn, czyli substancji, które powstają w macicy pod wpływem progesteronu. Nadmiar prostaglandyn powoduje złuszczenie błony śluzowej macicy, a w konsekwencji bolesne skurcze.

kod promocyjny blog

Zdarza się, że bóle menstruacyjne wiążą się ze stanami chorobowymi. Mowa wtedy o bolesnych miesiączkach wtórnych, inaczej organicznych. Często są one efektem stanu zapalnego przydatków i narządów miednicy mniejszej.

Przyczyną bólu w czasie okresu może być również endometrioza. To schorzenie polegające na tym, że śluzówka macicy znajduje się poza nią, wewnątrz jamy brzusznej. Za winowajców można uznać także mięśniaki. Łagodne guzki zmieniają kurczliwość poszczególnych fragmentów macicy, co wywołuje ból brzucha.

Inną z przyczyn bolesnego miesiączkowania są anomalie rozwojowe macicy – tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie lub niedorozwój organu. Szacuje się, że takie problemy wtórne ma co czwarta kobieta uskarżająca się na bóle menstruacyjne. Dyskomfort w czasie miesiączki może sygnalizować o niedoczynności tarczycy. Niska aktywność tego gruczołu często skutkuje zaburzeniami okresu i bólem.

Jeśli nieregularne, bolesne miesiączki dotykają pań po 45. roku życia, może to być zwiastun zbliżającej się menopauzy.

sposoby na bole miesiaczkowe

Co na bóle miesiączkowe? – 9 rozwiązań

Każdego miesiąca ból brzucha jest tak duży, że normalne funkcjonowanie nie wchodzi w grę? Zanim sięgniesz po kolejną tabletkę przeciwbólową, warto zastosować domowe sposoby. Są one w pełni bezpieczne i zwykle bardzo skuteczne.

Postaw na wypoczynek

W czasie menstruacji chcesz działać na pełnych obrotach? Twój organizm może temu nie podołać. Zamiast wykonywać w bólu jak najwięcej domowych obowiązków, po prostu zwolnij. Świat nie zawali się, jeśli jednego dnia nie zrealizujesz swojego wielopunktowego planu.

Relaks, unikanie stresu i umiarkowana aktywność fizyczna dopasowana do Twojego samopoczucia to sposób na przetrwanie bolesnych pierwszych dni miesiączki.

Ruch to zdrowie!

Umiarkowana aktywność fizyczna, zwłaszcza gimnastyka rekreacyjna bądź joga, mogą zminimalizować bóle menstruacyjne. Ważne, aby intensywność ćwiczeń była dostosowana do tego, jak się czujesz. Cardio czy treningi siłowe warto sobie tymczasowo odpuścić.

co na bole miesiaczkowe

Poczuj się komfortowo

Nie ma nic gorszego niż przylegające ubrania mocno obciskające bolący brzuch. Podczas miesiączki postaw na luźny, niekrępujący ruchów strój wykonany z naturalnego materiału, w którym będziesz czuć się komfortowo.

Ciepło to Twój przyjaciel

Nie od dziś wiadomo, że ciepły prysznic potrafi zmniejszyć miesiączkowy ból brzucha. Jeszcze lepiej zadziała ciepła kąpiel z dodatkiem półkuli wzbogaconej o macerat z kwiatu nagietka lekarskiego marki MDM. Preparat zapewnia skórze optymalny poziom nawilżenia oraz odpręża. Woda nie może być gorąca, a kąpiel zbyt długa, aby nie doszło do nasilenia krwawienia.

Skurcze macicy świetnie załagodzą ciepłe okłady. Wystarczy, że na brzuch położysz termofor i wygodnie umościsz się pod kocem.

polkula kapielowa domowe sposoby na bole miesiaczkowe

To, co jesz ma znaczenie

Co pomaga na bóle miesiączkowe? Eksperci sugerują przywrócenie organizmowi równowagi kwasowo-zasadowej. Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie w trakcie miesiączki. Swój jadłospis wzbogać o cytryny, limonki, kiwi, winogrono, cebulę, brokuły, czosnek czy ogórki. Ziemniaki lub ryż zastąp kaszą jaglaną, która wykazuje działanie zasadotwórcze. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, a zamiast nich sięgaj po oliwę z oliwek.

Przeczytaj również: Jak masować twarz i co nam to daje? 5 porad

Wypróbuj masaż

W starohinduskiej ajurwedzie bóle menstruacyjne łagodzono za pomocą masażu z wykorzystaniem oleju sezamowego.

Jak załagodzić bóle miesiączkowe z pomocą olejku? Około 50 ml ulubionego preparatu podgrzej w kąpieli wodnej. Olej powinien być ciepły, ale nie gorący. Wylej go na dłonie i wmasowuj w skórę brzucha kolistymi ruchami. Kieruj się w stronę podbrzusza.

Po masażu weź ciepły prysznic. Ciało możesz umyć np. naturalnym żelem pod prysznic o zapachu świeżego grejpfruta Korres.

zel pod prysznic domowe sposoby na bole miesiaczkowe

Poznaj moc ziół

Rumiankowy napar to najlepszy przyjaciel każdej kobiety, która narzeka na ból brzucha w trakcie miesiączki. To niepozorne ziele zawiera rozkurczowe flawonoidy i terpenoidy. Regularne picie rumiankowej herbaty nie tylko łagodzi skurcze, ale również zmniejsza obrzęki i działa przeciwzapalnie.

Na bóle menstruacyjne równie skuteczne są napary z kozłka lekarskiego oraz ziele krwawnika. Kozłek lekarski dodatkowo uspokaja, a krwawnik pomaga przy obfitym krwawieniu miesiączkowym.

bole miesiaczkowe sposoby lagodzenia

Przetestuj siemię lniane

Naukowcy odkryli, że tym, co pomaga na bóle miesiączkowe, jest spożywanie mielonego siemienia lnianego. Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie stu kobiet, które zmagały się z bolesnymi miesiączkami. Połowa z nich przez cztery miesiące zażywała nasiona lnu, natomiast druga grupa substancje placebo. U obydwóch grup zaobserwowano złagodzenie dolegliwości, jednak wśród kobiet spożywających siemię ból zmniejszył się dwa razy bardziej!

Przeczytaj także: Kaszka na twarzy – przyczyny i zwalczanie domowymi sposobami

Niech otuli Cię lawenda

Naturalne sposoby na bóle miesiączkowe praktykowano już za czasów Hipokratesa. Uczony rekomendował stosowanie wyciągów z pachnących kwiatów wszystkim kobietom, które cierpią z powodu comiesięcznych dolegliwości.

Rozprowadź na skórze dolnych partii brzucha kilka kropli olejku lawendowego lub różanego. Jeśli nie masz go pod ręką, to równie dobrze sprawdzi się mydło o zapachu lawendy Nesti Dante.

mydlo domowe sposoby na bole miesiaczkowe

Bóle miesiączkowe – sposoby łagodzenia

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe nie pomagają ani trochę? Zamiast każdego miesiąca cierpieć, udaj się do specjalisty. Podstawą diagnostyki jest wywiad oraz badanie ginekologiczne. Takie postępowanie zwykle wystarcza w przypadku pierwotnych bolesnych miesiączek o łagodnym nasileniu i dobrej reakcji na leczenie przeciwbólowe.

Jeśli lekarz podejrzewa wtórną etiologię bólów menstruacyjnych, to prawdopodobnie zleci rozmaz cytologiczny i posiew bakteriologiczny z pochwy. W skład podstawowych badań laboratoryjnych wchodzą: CRP, OB, morfologia, badanie ogólne moczu z posiewem, beta-hCG.

Do drzwi gabinetu ginekologa należy zapukać jak najszybciej, jeśli menstruacja pojawia się częściej niż co 21 dni i trwa dłużej niż 10. Powodem do obaw jest także ból, który rozpoczyna się 5-7 dni przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu.

Nie rezygnuj z wizyt u lekarza nawet wtedy, gdy bolesne miesiączki są Ci obce. Najlepiej, aby rutynowa kontrola odbywała się raz w roku.

co pomaga na bole miesiaczkowe

Jak złagodzić bóle miesiączkowe? Podsumowanie

Co miesiąc dokuczają Ci bóle menstruacyjne? Sposoby łagodzenia tych nieprzyjemnych dolegliwości są naprawdę zróżnicowane. Ciepły prysznic, roślinne napary czy zmiany żywieniowe to tylko niektóre z nich. Przetestuj je wszystkie, a być może znajdziesz panaceum na swój ból.

W przetrwaniu bolesnej miesiączki pomoże Ci drogeria Puder i Krem. W naszym asortymencie znajdziesz naturalne produkty do higieny intymnej, żele do masażu czy kule do kąpieli, które sprawią, że okres stanie się bardziej znośny.

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12171 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
polecam
2024-09-13
Szybka wysyłka. Dobrze zapakowana. Próbka kremu do rąk w prezencie. Polecam sklep. Warto polować na promocje:)
pixel