Jak masować twarz i co nam to daje? 5 porad
Jeśli jesteś na bieżąco z kosmetycznymi nowinkami, to Twojej uwadze z pewnością nie umknęła rosnąca popularność zabiegu, jakim jest masowanie twarzy. Jakie efekty daje jego regularne praktykowanie i kto powinien się nim szczególnie zainteresować? Przychodzimy z odpowiedziami!
Przejdź do akapitów:
- Jak masować twarz?
- Co daje masaż twarzy?
- Masaż twarzy w domu krok po kroku
- Masowanie twarzy – podsumowanie
Jak masować twarz?
Delikatne masowanie twarzy stało się popularną praktyką, która może być wykonywana w zaciszu własnej łazienki. Drogeryjne półki aż uginają się od akcesoriów ułatwiających sprawne i skuteczne przeprowadzenie tego zabiegu. W dzisiejszych czasach nie musisz czekać na wizytę u kosmetyczki, by rozluźnić mięśnie twarzy po ciężkim dniu czy poprawić mikrokrążenie skórne – wystarczą dobre chęci i kilka minut wolnego czasu.
Masaż twarzy w domu możesz zrobić dłońmi lub za pomocą rozmaitych gadżetów. Pierwszym z nich jest gua sha. To niewielka, płaska płytka, która najczęściej jest wykonana z różowego kwarcu lub jadeitu. Jej nazwa wzięła się od tradycyjnej chińskiej metody masażu twarzy i szyi, której celem jest pobudzenie energii witalnej skóry.
Równie efektywny i prosty jest masaż twarzy rollerem. Wałki do twarzy, podobnie jak gua sha, zwykle są zaprojektowane z kamieni, dzięki czemu doskonale trzymają chłód. Włożenie rollera do lodówki na kilka minut przed przystąpieniem do masażu sprawi, że opuchlizna wokół oczu zniknie bez śladu. Zimny wałek z jadeitu zmniejsza widoczność porów i napina skórę, akcesorium z różowego kwarcu redukuje stany zapalne oraz wygładza drobne zmarszczki, a ten z ametystu przywraca cerze zdrowy, promienny wygląd.
Bańka chińska to kolejny przyrząd, którym możesz wykonać odmładzający masaż twarzy. Silikonowe bańki z miękkiego materiału o niewielkiej średnicy poprawiają przepływ limfy i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.
Niezależnie od tego, na jakie akcesorium się zdecydujesz, przestrzegaj zasad, które sprawią, że masaż twarzy przyniesie oczekiwane rezultaty. Po pierwsze, masuj skórę delikatnymi, płynnymi ruchami. Użycie siły nie wzmocni efektu, a jedynie może skutkować bolesnymi podrażnieniami. Skuteczny masaż twarzy to taki, który jest wykonywany od jej środka na zewnątrz i ku górze. Każdy ruch powtarzaj kilkakrotnie i nie omijaj żadnej partii twarzy. Możesz zdecydować się na masowanie skóry „na sucho” lub jako bazę użyć ulubionego serum czy olejku. W obu przypadkach cera powinna być starannie oczyszczona.
Pamiętaj o tym, by po zakończonym zabiegu umyć i odkazić narzędzie, którym był robiony masaż. W ten sposób unikniesz przenoszenia bakterii.
Przeczytaj także: Koreańska pielęgnacja – 10 kroków. Sekret nieskazitelnej cery
Co daje masaż twarzy?
Rynek kosmetyczny co chwilę na nowo nas zaskakuje. Dlaczego więc spośród tak wielu możliwości warto akurat robić masaż twarzy?
Wiele kobiet z mieszaniną zazdrości i zachwytu patrzy na nieskazitelne cery Azjatek. Ich sprężysta, świetlista i nawilżona skóra jest zasługą starannie skomponowanej pielęgnacyjnej rutyny i regularnego masażu twarzy.
Nikt z nas nie jest w stanie zatrzymać upływu czasu, jednak to Ty masz duży wpływ na kondycję skóry, która podlega naturalnym procesom starzenia się. Masaż twarzy dłońmi, kamieniem gua sha czy jadeitowym rollerem jest skutecznym i darmowym sposobem na wygładzenie istniejących zmarszczek – nawet tych kłopotliwych „kurzych łapek”. W trakcie wykonywanych podczas masażu ruchów pobudzona zostaje głęboka warstwa skóry oraz znajdujące się pod nią mięśnie. Efektem tego jest zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, które poprawiają owal twarzy, napinają, ujędrniają i uelastyczniają naskórek.
Regularny masaż twarzy pobudza krążenie krwi oraz limfy, dzięki czemu skóra staje się dotleniona i odżywiona. Masaż wałkiem lub palcami świetnie rozluźnia mięśnie oraz sprzyja relaksowi. Wykonaj go w trakcie wieczornej pielęgnacji, a zaśnięcie stanie się jeszcze łatwiejsze.
Masowanie twarzy niewątpliwie ma wiele zalet. Niestety, nie każdy powinien decydować się na ten kosmetyczny rytuał. Zaleca się, by zaprzestać wykonywania masażu twarzy w momencie przeziębienia lub innej infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ pobudza on układ limfatyczny. Przeciwskazaniem do zabiegu są także stany zapalne czy zmiany trądzikowe. Od bański chińskiej powinni natomiast stronic posiadacze cery wrażliwej i naczynkowej, gdyż akcesorium może uszkodzić naczynka i przyczynić się do powstawania pajączków.
Przeczytaj także: Cera naczynkowa – charakterystyka. Wszystko o skórze naczynkowej
Masaż twarzy w domu krok po kroku
Informacje dotyczące tego, co daje masaż twarzy, przekonały Cię, że warto przetestować ten zabieg w zaciszu własnej łazienki? Przychodzimy z kolejną dawką wiedzy i wytłumaczymy Ci krok po kroku, jak masować twarz, by cieszyć się jędrną, promienną i odmłodzoną cerą.
Krok 1
Zanim zabierzesz się za masaż, zacznij od dokładnego oczyszczania twarzy. Wykonaj dwuetapowy demakijaż, a następnie sięgnij po peeling, który złuszczy martwy naskórek. Preparat Barrier Renew od marki Bielenda Proffesional nie tylko oczyszcza pory skóry, ale także wygładza cerę i wzmacnia jej naturalną barierę hydro-lipidową.
Na umytą i osuszoną twarz zaaplikuj ulubiony olejek. W ten sposób uzyskasz lepszy poślizg i dostarczysz skórze cennych składników odżywczych. Jednym z naszych ulubieńców jest olejek Róża Japońska i Szafran od marki Orientana. Wegański produkt bazuje na naturalnych składnikach i nie powoduje zapychania porów.
Krok 2
Pora zabrać się za docelowy masaż. Otwartą dłonią wykonuj płynne, zdecydowane ruchy od ucha do obojczyków. Wykonaj kilka powtórzeń, a następnie skup się na podbródku. Umieść obydwa kciuki pod jego linią i delikatnie przesuwaj palce wzdłuż żuchwy, kierując się w stronę uszu. Ten ruch także powtórz co najmniej 4 razy.
Krok 3
Teraz poświęć chwilę swoim policzkom oraz skroniom. Złącz ze sobą palce wskazujące i środkowe i wykonuj powolne ruchy od żuchwy do ucha. Ten krok masażu zakończ delikatnym uciskiem na skroniach.
Krok 4
W trakcie masażu twarzy nie zapomnij o ustach. Koniuszkami palców wykonuj okrężne ruchy dookoła warg. Pamiętaj o tym, by ruch zawsze odbywał się ku górze.
Krok 5
Pionowa bruzda między brwiami, nazywana "lwią zmarszczką", bywa prawdziwą zmorą. Na całe szczęście masaż twarzy też sobie z nią poradzi! Opuszki palców ułóż na okolicach łuków brwiowych i masuj, rozciągając skórę od czubka nosa w kierunku skroni. Nacisk powinien być decydowany, jednak nie powinien on wywoływać bólu czy dyskomfortu.
Krok 6
To doskonały moment, by przejść do masażu czoła. Wykonuj okrężne ruchy palcami od środka czoła aż do skroni. Twoje ruchy powinny być energiczne.
Krok 7
Nie pomijaj okolic oczu, gdzie najwcześniej można dostrzec pierwsze zmarszczki. Miej na uwadze to, że skóra na tym obszarze jest wyjątkowo cienka i wrażliwa. Połóż palec wskazujący na linii brwi, a środkowy pod okiem. W ten sposób uciskaj od wewnętrznej strony oka do zewnętrznej.
Krok 8
Mało kto pamięta o tym, by odpowiednią opieką otoczyć także uszy. Skórę na nich masuj spiralnymi ruchami od dołu do góry. Używaj do tego celu kciuka i palca wskazującego. Możesz dodatkowo przejechać kilka razy kciukiem za uchem.
Krok 9
Swój pielęgnacyjny rytuał zakończ uciskaniem punktów na twarzy, w których często zbiera się napięcie. Mowa tutaj o czole, brodzie, policzkach czy partii pomiędzy brwiami. Każde miejsce, które według Ciebie wymaga rozluźnienia, uciskaj przez około 5 sekund.
Po wykonanym masażu umyj twarz delikatną pianką lub żelem, by pozbyć się tłustej warstwy olejku. Nałóż na skórę bogate w składniki odżywcze serum Korres, a następnie zaaplikuj krem nawilżający – polecamy krem odżywczy Resibo.
Masowanie twarzy – podsumowanie
Wystarczą delikatne ruchy palcami i kilka kropel ulubionego olejku, by Twoja skóra na nowo odżyła. Masowanie twarzy olejem to jeden z lepszych prezentów, jaki możesz podarować swojej cerze. Poświęć na ten zabieg 10 minut dziennie, a upragnione efekty pojawią się szybciej, niż sądzisz!
Internetowa drogeria Puder i Krem to przestrzeń dla wszystkich miłośniczek pielęgnacji. Jesteśmy przekonani, że w naszym asortymencie odkryjesz niejednego nowego ulubieńca.