Wysokoporowate włosy – charakterystyka i pielęgnacja
W ostatnim czasie tak wiele mówi się o świadomej pielęgnacji włosów. Ciężko się za nią zabrać, jeśli nie znasz stopnia porowatości swoich pasm. To, na czym skupimy się dzisiaj, to włosy wysokoporowate. Jak wyglądają, jakie składniki lubią i w jaki sposób o nie dbać? Przedstawiamy Ci kompendium najważniejszej wiedzy.
Przejdź do akapitów:
- Włosy wysokoporowate – co to znaczy? Charakterystyka
- Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – poradnik
- Jak dbać o włosy wysokoporowate? Wypróbuj te produkty!
- Wysokoporowate włosy – podsumowanie
Włosy wysokoporowate – co to znaczy? Charakterystyka
Wydaje Ci się, że o swoją czuprynę dbasz najlepiej, jak tylko się da, a ona mimo wszystko nie chce dać się ujarzmić? Nawet drogie maseczki, odżywki i oleje na niewiele się zdadzą, jeśli nie wiesz, jaką porowatość mają Twoje włosy.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest porowatość włosów. Najprościej rzecz ujmując, to naturalny stopień rozchylenia łusek włosa. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości: niską, średnią i wysoką. Włosy niskoporowate charakteryzują się niewielkim stopniem rozchylenia łusek, a w efekcie są gładkie, sypkie i błyszczące. Średnioporowate włosy, najczęściej spotykane, odznaczają się średnim stopniem rozchylenia łusek. Odpowiednio pielęgnowane mogą być jednocześnie miękkie i pełne objętości. Na końcu – włosy o wysokiej porowatości, którym dziś poświęcimy najwięcej uwagi. Ten typ cechuje najwyższy stopień rozchylenia łusek.
Jak w takim razie wyglądają włosy wysokoporowate? Poznasz je po tym, że bardzo często są przesuszone, szorstkie w dotyku, pozbawione naturalnego blasku i sprawiają wrażenie zniszczonych. Posiadaczkami włosów wysokoporowatych bardzo często są osoby, które regularnie poddają pasma zabiegom farbowania, a zwłaszcza rozjaśniania.
To właśnie w przypadku włosów o wysokiej porowatości najtrudniej uzyskać efekt tafli. Nie jest to jednak niemożliwe. Dobrze dobrana pielęgnacja może całkowicie odmienić ich wygląd. Warto wspomnieć, że wysokoporowate włosy są delikatne, kruche i podatne na zniszczenia. Pasma łatwo się łamią i rozdwajają, przez co ich zapuszczenie stanowi spore wyzwanie.
Porowatość włosów możesz także poznać wykonując prosty test, który polega na umieszczeniu kosmyka w szklance wody i obserwowaniu stopnia jego zanurzenia. Jeśli kosmyk opadnie na dno, to oznacza to, że jesteś posiadaczką wysokoporowatych włosów. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy wysokości szklanki, natomiast te niskoporowate pływają po powierzchni.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – poradnik
Na podstawie uważnej obserwacji i testu ustaliłaś, że masz włosy wysokoporowate? Jakie to ma w ogóle znaczenie w codziennej pielęgnacji? Okazuje się, że stopień porowatości włosów jest doskonałym wyznacznikiem mówiącym nam, w jaki sposób dbać o pasma. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co lubią włosy wysokoporowate, a czego lepiej unikać.
Unikaj koloryzacji
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, włosy o wysokiej porowatości to najczęściej te, które są poddawane częstym zabiegom koloryzacji i rozjaśniania. Pierwszym krokiem, jaki możesz podjąć, by polepszyć ich kondycje, jest ograniczenie stosowania farb i rozjaśniaczy. Tego typu produkty najlepiej aplikować przy samej nasadzie włosów, czyli na odroście.
Termoochrona to podstawa
Jako posiadaczka wysokoporowatych włosów, jak najrzadziej sięgaj po prostownicę czy lokówkę. Podczas suszenia włosów trzymaj urządzenie w większej odległości od pasm i wybieraj chłodny nawiew. Obowiązkowo korzystaj z produktów termoochronnych – bez nich nawet nie zabieraj się za stylizowanie fryzury pod wpływem ciepła.
Polub się z olejami
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych nie jest kompletna bez olejowania. Regularnie stosowany olej nadaje pasmom piękny blask, wzmacnia cebulki i przyspiesza porost, a także odbudowuje i regeneruje zniszczone włosy.
Przy włosach wysokoporowatych sprawdzą się: olej arganowy, lniany, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy, kukurydziany, bawełniany oraz z pestek winogron. Olejowanie włosów wysokoporowatych można wykonywać na trzy sposoby: na sucho, na mokro lub na podkład nawilżający.
Przeczytaj również: Jak zrobić świece? Poradnik DIY krok po kroku
Pielęgnacja ponad wszystko!
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych stawiaj na szampony i odżywki pozbawione SLS czy SLES, które mogą wypłukiwać drogocenne minerały i witaminy.
Doskonałym wyborem na co dzień jest delikatny szampon Kerastase Nutritive Magistral, który dba o odpowiednie nawilżenie włosów i ułatwia ich rozczesywanie. Formuła kosmetyku została wzbogacona o kompleks Irisome z korzeniem irysa oraz żywicę benzoesową czy kwas salicylowy.
W pielęgnacji wysokoporowatych włosów co najmniej raz w tygodniu sięgaj po silnie regenerującą i nawilżającą maskę, jak ta marki Mawawo. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli położysz ją na włosach na około 20 min i zabezpieczysz foliowym czepkiem lub ręcznikiem.
Zwracaj uwagę na swoje nawyki
Jakie błędy można popełnić przy czesaniu włosów? Okazuje się, że całkiem sporo. W przypadku pielęgnacji włosów wysokoporowatych musisz zwracać uwagę nawet na takie drobne szczegóły.
Bardzo często suche, szorstkie pasma to wina nie tylko nieodpowiednio dobranych kosmetyków, ale także nieprawidłowej techniki czesania.
Ten typ włosów jest bardzo wrażliwy na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj o tym, by po każdym myciu nałożyć produkt, który ułatwi ich rozczesywanie. Czesanie zacznij od końcówek i powoli przechodź na wyższe partie. W ten sposób unikniesz zbijania się pasm w „kołtuny”. Rozczesane kosmyki koniecznie zabezpiecz ulubionym serum do włosów wysokoporowatych¸ np. marki 4 Szpaki.
Jak dbać o włosy wysokoporowate? Wypróbuj te produkty!
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest łatwa i przyjemna, jeśli masz pod ręką dobre kosmetyki, które wygładzają włosy, chronią je i regenerują. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć takie cuda? Nie musisz daleko szukać! Poznaj naszą subiektywną listę najlepszych produktów do włosów wysokoporowatych!
Zestaw odżywek
Każdy rodzaj włosów potrzebuje odpowiedniej dawki protein, emolientów i humektantów. Równowaga PEH to bowiem najważniejszy filar świadomej pielęgnacji. Specjalnie z myślą o posiadaczach włosów wysokoporowatych marka Anwen stworzyła zestaw trzech odżywek, które wzmacniają i wygładzają włosy.
W skład boxu wchodzą trzy produkty, każdy o pojemności 100 ml. Proteinowa odżywka zawiera staranną kompozycję protein: z zielonego groszku, keratynę, kolagen oraz elastynę. Zadaniem tych substancji jest odbudowanie ubytków w strukturze włosów.
Emolientowa odżywka jest połączeniem aż 5 drogocennych olei: brokułowego, makowego, dyniowego, z rzodkiewki i krokosza barwierskiego, a także masła shea.
Humektantowa odżywka to natomiast połączenie naturalnego składnika pochodzenia roślinnego, który zapewnia pasmom dogłębne nawilżenie oraz technologii Hyaloveil-P®.
Maska
Jak dbać o włosy wysokoporowate? Polub się z maskami o bogatej formule. Preparat Kerastase Therapiste daje efekt odżywienia od nasady aż po same końce. Jej największym atutem jest naturalny skład, w którym zawarte zostały aminokwasy, białko pszenicy i ekstrakt z Myrothamnus Flabellifolia.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oleje mają magiczną moc. Jeśli chcesz w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, to sięgnij po maskę z dodatkiem olejku arganowego i z nasion konopii. Taki duet proponuje marka Resibo.
Serum
Twoje pasma zostały otoczone odpowiednią opieką od samego czubka głowy? Nie zapomnij o końcówkach! W przypadku włosów wysokoporowatych to właśnie one są najbardziej zagrożone.
Serum od Resibo jest wolne od silikonów i innych szkodliwych substancji. Produkt charakteryzuje się lekką konsystencją, która nie pozostawia tłustego filmu i nie obciąża włosów.
Przeczytaj także: Jak działa ocet na włosy i jak przygotować płukankę? Podpowiadamy!
Wysokoporowate włosy – podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tekstu wiesz już, jak dbać o włosy wysokoporowate, by były zdrowe, mocne i błyszczące. Odpowiednio skomponowana pielęgnacja i ograniczenie farbowania dadzą rezultaty, które przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania.
Nadal brakuje Ci kilku produktów, dzięki którym Twoje wysokoporowate włosy będą wyglądać niczym te z telewizyjnej reklamy? Na zakupy udaj się do drogerii Puder i Krem. Nasze internetowe półki aż uginają się od szeregu godnych zainteresowania kosmetyków!