Łupież - przyczyny, objawy, leczenie

Łupież - przyczyny, objawy, leczenie

2023-09-15

Łupież to problematyczne schorzenie. Nie jest wprawdzie zaraźliwe, ale powoduje duży dyskomfort psychiczny. Z łupieżem można borykać się w każdym wieku, dlatego warto znać metody jego leczenia.

Czym jest łupież?

Łupież jest jedną z najczęstszych chorób głowy o nawrotowym i przewlekłym charakterze. Zasadniczo może dotyczyć nawet 50% populacji ogólnie. łupież u dziecka występuje zwykle między 6 a 10 rokiem życia. Odmianą łupieżu u niemowląt jest ciemieniucha. Łupież dotyka również często nastolatki, a także osoby starsze w wieku około 20-25 lat. Rzadko natomiast z łupieże zmagają się osoby starsze.

Schorzenie to częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Powodem są męskie hormony, które powodują większe wydzielanie łoju. Tymczasem łój jest bardzo dobrą pożywką dla drożdży, które są jedną z przyczyn powstawania łupieżu.

Łupież zazwyczaj dotyka skóry głowy. Przy czym możliwy jest także łupież z brody u mężczyzn z bardziej bujnym zarostem. O ile jednak na głowie łupież pojawia się na skórze tłustej, o tyle na brodzie może być pokłosiem skóry suchej lub wrażliwej.

Łupież dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się wyglądem oraz sposobem leczenia:

  • Łupież suchy – w jego przypadku są widoczne małe, białe łuski. Wyglądają jak proszek wysypany na włosach. Przyczyną jest nadmierne przesuszenie głowy. W ciężkim przypadkach złuszczający naskórek nawarstwia się, co ma postać strupów przylegających do skóry głowy.
  • Łupież tłusty – pojawia się na skórze cierpiącej na nadmierny łojotok. W jego przypadku występują żółte strupy, stan zapalny, a także uporczywy świąd.
  • Łupież pstry – jest to odmiana, która występuje na tułowiu, a nie na głowie. Jego głównym objawem są dobrze odgraniczone, nieregularne, żółtobrązowe plamy na skórze. Sama skóra natomiast jest szorstka i swędzi. Nieleczony łupież pstry może zamienić się w nieestetyczne
  • Łupież różowy Giberta – powstaje na tułowiu, a dokładniej na klatce piersiowej. Pojawia się na niej tzw. blaszka macierzysta, która jest okrągłą, różową plamką. Swędzi i łuszczy się na brzegach. O pewnym czasie powstają kolejne plamki. Sama choroba mija samoistnie po około dwóch miesiącach.

Łupież na skórze głowy to nie tylko powód do wstydu. Nieleczony może skutkować osłabieniem cebulek włosów, a nawet spowodować ich nadmierne wypadanie. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia dostosowanego do rodzaju łupieżu.

lupiez

Przyczyny powstawania łupieżu

Wbrew pozorom, niekoniecznie niewłaściwa higiena może być przyczyną tego, że na głowie pojawił się łupież. Przyczyny jest powstawania są bardzo liczne. Nie na wszystkie ma się także realny wpływ. Dlatego też przyczyny łupieżu można podzielić na kilka różnych grup.

Czynniki zewnętrzne

Spośród czynników zewnętrznych za najczęściej występuje wymienia się używanie niewłaściwych kosmetyków do włosów. Szampony lub odżywki mogą uczulać. Łupież z szamponu, a dokładniej ta reakcja alergiczna natomiast objawia się właśnie w postaci łupieżu. Dodatkowo zbyt rzadkie mycie włosów prowadzi do nadmiernego gromadzenia się łoju i martwych komórek skóry. Nieusuwane, zamieniają się w łupież.

Zbyt częste i intensywne używanie urządzeń do układania włosów również może skutkować powstawaniem łupieżu. Przede wszystkim powoduje to wysuszenie skóry głowy, a tym samym skutkuje łupieżem.

Z czego może być łupież? Również ze zmiennych warunków pogodowych. Przede wszystkim w zimie noszenie czapki, częste suszenie włosów i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ma negatywny wpływ na skórę głowy. Jest on coraz bardziej sucha, a częste mycie jedynie pogłębia ten stan.

Czynniki wewnętrzne

Przyczyny łupieżu mogą być również niezwiązane w żaden sposób z otoczeniem. Jeśli zatem zastanawiasz się, z czego bierze się łupież, weź pod uwagę predyspozycje organizmu do niego. Jedną z przyczyn jest nadprodukcja sebum. Powoduje to przetłuszczanie się skóry głowy. W konsekwencji powstaje łupież tłusty.

Z czego powstaje łupież pstry? Jest on przyczyną zakażenia grzybiczego. Występowanie na skórze człowieka drożdżopodobnych grzybów Malassezia nie jest niczym niezwykłym. Bytują w pełni naturalnie w ograniczonej ilości. Zatem skąd się bierze łupież pstry? Jeśli coś powoduje nadmierne namnażanie się tych grzybów, zaburzają one równowagę ekosystemu, którym jest skóra. Wtedy też powodują łuszczenie się naskórka.

Spadek odporności organizmu, nasilony łojotok i niedobór cynku to najczęstsze odpowiedzi na pytanie, z czego się bierze łupież pstry.

Nieprawidłowa dieta również może być przyczyną powstawania łupieżu. Szczególnie brak witamin i mikroelementów utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym skóry.

Nie tylko predyspozycje genetyczne mogą nasilać łupież. Z czego jeszcze się pojawił. Stres i napięcie nerwowe może być bezpośrednią przyczyną zaburzenia równowagi na skórze głowy.

lupiez leczenie

Inne czynniki

Wykluczenie powyższych powodów nie wyczerpuje wszystkich czynników powstawania tego schorzenia. z czego łupież może wystąpić u osoby o dobrej diecie i zachowującej właściwą pielęgnację skóry głowy? Problemy hormonalne mogą powodować nadmierne łuszczenie się naskórka. Przyczyną są również niektóre schorzenia w tym:

  • Łuszczyca – najczęściej rozpoczyna się od łuszczenia się skóry na tułowiu, kolanach i łokciach. Może jednak zaatakować skórę głowy,
  • Łojotokowe zapalenie skóry – na głowie pojawiają się duże, tłuste płaty w kolorze białym lub żółtym. Sama skóra głowy jest zaczerwieniona i tłusta. Ta choroba dotyka skórę głowy, okolice nosa, uszu, powiek, brwi i pach,
  • Egzema, atopowe zapalenie skóry – ten stan zapalny skóry objawia się świądem i wypryskami. Grudki mogą pojawia się także na głowie.

Objawy łupieżu

Łupież jak schorzenie nie jest trudny do wykrycia. Istnieje co najmniej kilka objawów tej choroby. Do najbardziej znamiennych na pewno należą widoczne płatki skóry na włosach i ubraniach. W największym stopniu charakteryzuje się tym łupież biały.

Do innych objawów należy uporczywe swędzenie głowy. Im bardziej posunięta jest choroba, tym silniejszy jest świąd. Łupież łojotokowy może się dodatkowo objawiać zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry głowy. W jego przypadku płaty naskórka są żółte i tłuste. Przypominają strupki. W tej postaci występuje łupież z tyłu głowy, a także na jej czubku lub za uszami.

Do innych objawów łupieżu należy także suchość lub nadmiernie przetłuszczanie się włosów. Sam objaw zależy od rodzaju łupieżu, który zaatakował skórę głowy. W zależności od tego, z czego robi się łupież, objawy mogą być mniej typowe.

Leczenie łupieżu

W zależności od rodzaju łupieżu, na czymś innym będzie polegała skuteczna terapia. W pewnych okolicznościach mogą wystarczyć domowe sposoby. Jeśli zatem Twoim problemem jest łupież pstry, leczenie domowe może przynieść skutek.

Do nawilżenia skóry głowy możesz wykorzystać olejki roślinne. Nałóż je na głowę, a następnie wykonaj masaż. W ten sposób nawilżysz skórę i usuniesz łupież suchy.

Kosmetyki do pielęgnacji to powód, dla którego na Twojej głowie pojawił się łupież? Leczenie będzie zatem obejmowało przede wszystkim zmianę alergizujących i przesuszających kosmetyków.

Skutecznymi domowymi sposobami są również maseczki i płukanki. Możesz je zrobić ze składników dostępnych w domu. Na uwagę zasługują szczególnie płukanki z octu jabłkowego i sody oczyszczonej. Mają właściwości antyseptyczne. Przyczyniają się także do normalizacji wydzielania sebum, a tym samym zmniejszają łojotok.

lupiez pstry leczenie

Nie zawsze domowe sposoby sobie poradzą. Na Twoją głowę regularnie powraca łupież pstry? Leczenie powinno zatem obejmować już kosmetyki apteczne. Składniki w nich zawarte likwidują grzyby odpowiedzialne za powstawanie łupieżu. Ograniczają też produkcję łoju i wspierają szybsze usuwanie naskórka.

Dobrym rozwiązaniem mogą być szampony przeciwłupieżowe. Dla mężczyzn dedykowany jest Kozacki szampon 1w1 przeciwłupieżowy. Na uwagę zasługuje także Anti-Dandruff Shampoo Syoss. Łagodzi swędzenie i koi skórę głowy.

Preparaty z kerocoazolem, cynkiem, siarką oraz kwasem salicylowym wykazują właściwości antyseptyczne. Jeśli Ci na nich zależy, wybierz Szampon przeciwłupieżowy z wyciągiem z liścia laurowego i echinacei. Znaczne właściwości antybakteryjne wykazuje również GARD Szampon przeciwłupieżowy.

Włosy tłuste są szczególnie narażone na występowanie łupieżu. W takiej sytuacji sięgnij po Sage & Thyme Shampoo szampon przeciwłupieżowy do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się Szałwia i Tymianek. Skutecznie hamuje wydzielanie sebum. Z drugiej strony natomiast skóra szczególnie wrażliwa może się łatwo przesuszyć. Z tym problemem poradzi sobie Bandi Szampon micelarny przeciwłupieżowy. Zapewnia delikatne oczyszczenie i chroni przed wysuszeniem skóry głowy.

Jeśli wszystkie dostępne sposoby zawiodły, pora na wizytę u specjalisty.

kod promocyjny blog

Podsumowanie

Łupież jest wstydliwym schorzeniem dla osoby w każdym wieku. Na szczęście w większości przypadków można sobie bez większego problemu poradzić. Odpowiednia dbałość o skórę głowy pozwoli uniknąć powstawania łupieżu. Jeśli jednak już na niego zachorowałeś, spróbuj samodzielnie zlikwidować jego objawy i przyczynę. Odwiedź także specjalistę, jeśli leczenie nie przyniesie efektów lub niepokoi Cię coś jeszcze.

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 12381 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-23
Polecam. Bardzo szybka wysyłka
2024-10-22
Wysylka Szybko i sprawnie po calej Europie, oprocz szwajcarii. Dobrze zapakowane kosmetyki i bardzo duzy wybor!
pixel