Równowaga PEH – na czym polega i co musisz wiedzieć?

2022-01-31
Równowaga PEH – na czym polega i co musisz wiedzieć?

Pozbawione objętości, suche czy spuszone – z jakimi problemami borykają się Twoje włosy? Rozwiązaniem na te wszystkie problemy są trzy grupy składników, a dokładniej emolienty, humektanty, proteiny. Uratuj swoje kosmyki stosując w swojej pielęgnacji równowagę PEH!

Spis treści:

  1. Równowaga PEH, czyli co to dokładnie jest?
  2. Proteiny, emolienty, humektanty – jak dobrać je do porowatości włosów?
  3. Równowaga PEH – włosy będą Ci wdzięczne!
  4. Emolienty, humektanty, proteiny – podsumowanie

Równowaga PEH, czyli co to dokładnie jest?

Dopiero co zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją kosmyków? Jednym z pierwszych kroków, powinno być zaznajomienie się z żargonem, którym posługują się włosomaniaczki z dłuższym stażem. Jednym z obcobrzmiących terminów jest „równowaga PEH”. Jak można zdefiniować to hasło, by dla kompletnego laika stało się jasne i zrozumiałe?

Równowaga PEH to nic innego, jak właściwy balans trzech podstawowych składników, które musisz uwzględnić w swojej pielęgnacji włosów, by były one mocne, nawilżone, sprężyste i gładkie. PEH jest skrótem kolejno od: protein (P), emolientów (E) i humektantów (H).

Proteiny to białka, które stanowią podstawowy budulec włosów. Ich rola jest naprawdę ogromna – to właśnie proteiny odpowiadają za regenerację i odbudowę uszkodzonych kosmyków. Proteiny hydrolizowane oraz aminokwasy wykazują zdolność tymczasowego wypełniania ubytków, dzięki czemu pasma stają się bardziej odporne na zniszczenia. Niestety, proteiny w nadmiarze zbyt mocno obciążają włosy i sprawiają, że stają się one szorstkie, puszące i łudząco przypominają siano.

Zadaniem emolientów jest utworzenie na włosach okluzyjnej powłoki, która stanowi odpowiednią barierę. Taka naturalna tarcza zabezpiecza włosy przed wilgocią i uszkodzeniami zewnętrznymi, a także dba o to, by z kosmyków nie uciekały składniki odżywcze oraz woda. Emolienty doskonale wygładzają włosy, a dodatkowo dodają im elastyczności i zdrowego blasku. Nadmiar substancji z tej grupy powoduje, że pasma wyglądają przetłuszczone, zwłaszcza u nasady.

Równowaga PEH nie jest zachowana, jeśli w pielęgnacji brakuje humektantów, czyli składników odpowiedzialnych za nawilżenie pasm. To właśnie dzięki nim Twoje matowe, suche i szorstkie włosy stają się przyjemnie gładkie i miękkie w dotyku. Warto pamiętać, że kosmetyki na bazie humektantów muszą zostać „domknięte” emolientami. W przeciwnym wypadku humektanty pochłoną cząsteczki wody i zamiast nawilżyć, dodatkowo wysuszą.

dbanie o włosy PEH

Proteiny, emolienty, humektanty – jak dobrać je do porowatości włosów?

Doszłaś do wniosku, że stosowanie samego szamponu ani trochę nie zbliża Cię do upragnionego celu, jakim jest posiadanie zdrowych, gładkich i mocnych kosmyków? Poznanie swoich włosów to pierwszy krok, by dołączyć do grona świadomych włosomaniaczek. Jak to zrobić? Przede wszystkim ustal porowatość włosów. Określa ona stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa od warstwy wewnętrznej.

W samodzielnym poznaniu porowatości włosów pomocny jest prosty test, który polega na umieszczeniu włosa w szklance wody i obserwowaniu stopnia jego zanurzenia. Jeśli jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych, Twój kosmyk będzie unosił się na powierzchni wody. Włos średnioporowaty opadnie do połowy, natomiast ten wysokoporowaty znajdzie się na samym dnie szklanki.

Równowaga PEH – włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate charakteryzują się tym, że proste, gładkie i błyszczące. Chociaż wyglądają na zdrowe, to mogą przysparzać wielu pielęgnacyjnych kłopotów. Do ich największych wad zdecydowanie zaliczyć można brak objętości, szybkie przetłuszczanie się oraz niepodatność na stylizację.

Jak w przypadku tych kosmyków zachować równowagę PEH? Włosy niskoporowate nie lubią nadmiaru produktów, które mogłyby je dodatkowo obciążyć. Bogate, proteinowe maski powinny być stosowane sporadycznie – na przykład raz w tygodniu.

Do codziennego mycia używaj delikatnego szamponu, który został pozbawionych agresywnych środków myjących. Dobrym wyborem będzie szampon z proteinami ryżu i wyciągiem z lipy od marki Korres. Po oczyszczeniu włosów z nagromadzonych zanieczyszczeń sięgnij po emolientową odżywkę bez spłukiwania ANWEN, której zadaniem jest nawilżenie pasm. Kosmetyk od marki ANWEN odżywia i wygładza kosmyki, bez jednoczesnego ich przetłuszczania. Końce włosów zabezpiecz ulubionym olejkiem lub serum. Dobrym wyborem będzie też emolientowa odżywka od NOVA KOSMETYKI.

włosy średnioporowate PEH

Równowaga PEH – włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate to najczęściej występujący typ, który charakteryzuje się średnim stopniem rozchylenia łusek. Takie kosmyki nie są idealnie gładkie, bywają matowe i szorstkie, zimą wykazują tendencję do elektryzowania się i niestety łatwo się przesuszają. W przypadku włosów średnioporowatych ogromną rolę odgrywa równowaga PEH. Jak stosować poszczególne grupy składników, by dodatkowo nie zaszkodzić kosmykom?

W codziennym myciu doskonale sprawdzi się delikatny szampon Apis z dodatkiem kwasu hialuronowego i naturalnych ekstraktów. Idealnym uzupełnieniem pielęgnacji będzie „szybka” odżywka Apis o działaniu nawilżającym i regenerującym.

Posiadacze włosów średnioporowatych raz w tygodniu powinni sięgnąć po odżywczą maskę z proteinami.

Równowaga PEH – włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate odznaczają się najwyższym stopniem rozchylenia łusek. W konsekwencji kosmyki bardzo często są mocno przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe oraz sprawiają wrażenie zniszczonych.

Zadbaj o kondycję włosów wysokoporowatych kierując się równowagą PEH. Kosmetykiem, który pokocha ten typ pasm, jest proteinowa odżywka od marki ANWEN lub proteinowa odżywka od NOVA KOSMETYKI. Produkty wygładzają włosy, a także nadaj im elastyczności i miękkości. Wysokoporowate włosy wymagają dociążenia, dlatego doskonale reagują na maski bazujące na emolientach. O odpowiedni poziom nawilżenia zadba humektantowa odżywka Anwen bez spłukiwania, która dodatkowo podkreśli naturalny skręt włosów.

W pielęgnacji włosów niskoporowatych nie zapominaj o humektantach. Pamiętaj jednak o tym, że emolienty domykają humektanty, czyli zapobiegają utracie wody. Doskonałym połączeniem tych dwóch grup substancji jest winogronowa maska do każdego typu włosów od marki Biolaven. Humektanty same w sobie dostarczysz swoim włosom dzięki humektantowej odżywce marki NOVA KOSMETYKI.

Warto wspomnieć, że równowaga PEH nie oznacza dostarczania tych trzech składników w takich samych proporcjach. Ich ilość powinna być odpowiednio dopasowana do aktualnych potrzeb Twoich kosmyków. Równowaga PEH dla każdego jest czymś innym – niektóre włosy uwielbiają humektanty, inne natomiast zdecydowanie lepiej reagują na proteiny.

włosy równowaga PEH

Równowaga PEH – włosy będą Ci wdzięczne!

Stosowanie świadomej pielęgnacji to jedna z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć, jeśli chcesz zachwycać zdrowymi, mocnymi i sprężystymi kosmykami. Proteiny, emolienty, humektanty stosowane w odpowiedniej konfiguracji potrafią uratować nawet najbardziej zniszczone i wymagające włosy. Co jeszcze musisz wiedzieć o równowadze PEH?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystkie trzy grupy substancji muszą być zbilansowane, by nie dopuścić do przeproteinowania, przehumektantowania oraz przeemolientowania włosów. Co zrobić, gdy mimo starań dojdzie do takiej sytuacji?

By uratować suche, sianowate i szorstkie kosmyki po zbyt dużej dawce protein, umyj je silniejszym szamponem z SLES, a następnie nałóż na nie sporo emolientów. Suchość doskonale zniwelują produkty z dodatkiem humektantów.

Przehumektantowanie rozpoznasz po tym, że kosmyki są przeciążone, splątane i napuszone. Problem rozwiążesz, gdy umyjesz włosy, a następnie usztywnisz je proteinami i domkniesz emolientami.

Emolienty fantastycznie działają na włosy, jednak ich nadmiar może powodować przetłuszczenie. By zniwelować ten efekt, zastosuj oczyszczające mycie PEH z dużą ilością protein i humektantów, które następnie zakończ emolientami.

Do mycia włosów zaopatrz się w dwa szampony. Jeden z nich powinien być delikatny, idealny do codziennego stosowania, natomiast drugi ma wykazywać silne działanie oczyszczające. Po ten ostatni sięgaj co około 4 mycia. Ważne jest to, by myć wyłącznie skórę głowy – nagromadzone na pasmach zanieczyszczenia zostaną usunięte wraz ze spływającą wodą.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, zwracaj uwagę nie tylko na obietnice producenta, ale przede wszystkim na skład. Niemal każda odżywka i maska do włosów zawiera jakieś emolienty. O ile humektanty i proteiny można precyzyjnie dawkować, tak emolienty zawsze występują w pielęgnacji czy to w większej, czy w mniejszej ilości.

Pamiętaj o tym, że równowaga PEH poprawia kondycję włosów, a w perspektywie czasu może zmienić ich porowatość. W związku z tym nieustannie obserwuj swoje włosy i w razie potrzeby modyfikuj kosmetyczne rytuały.

działanie PEH na włosy

Emolienty, humektanty, proteiny – podsumowanie

Równowaga PEH wcale nie jest wiedzą tajemną, którą tak trudno pojąć. Jeśli raz zapamiętasz, jakie właściwości wykazują poszczególne grupy substancji, to stworzenie pielęgnacji idealnej dla Ciebie nie będzie niczym trudnym.

Uważnie słuchaj potrzeb swoich kosmyków i ślepo nie podążaj za planami, które sprawdzają się u innych. Niektóre włosy uwielbiają proteiny, jednak Twoje pasma mogą zdecydowanie bardziej polubić się z emolientami czy humekantami.

Emolienty, humektanty, proteiny – kosmetyki na bazie tych wszystkich trzech składników znajdziesz oczywiście w asortymencie internetowej drogerii Puder i Krem. Rozpocznij walkę o piękne, zdrowe i mocne włosy bez konieczności wychodzenia z domu!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
Wszystko ok
2024-09-10
Szybka przesyłka:)
pixel