
Sezon laserowy na starcie! Jak zadbać o skórę przed i po laseroterapii?
Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Oznacza to nie tylko wypijanie hektolitrów ciepłej herbaty czy spadające z drzew liście, ale także sezon na zabiegi laserowe na twarz. Co koniecznie musisz wiedzieć o laseroterapii i jak się do niej przygotować? Wyjaśniamy!
W jakim celu stosuje się zabiegi z wykorzystaniem laserów?
Prawidłowo dobrane do potrzeb cery kosmetyki potrafią skutecznie rozprawić się z niechcianymi przebarwieniami, zmarszczkami czy stanami zapalnymi. Czasem zdarza się jednak, że drogeryjne lub apteczne produkty nie mają wystarczającej mocy, bo usunąć wspomniane wcześniej niedoskonałości. W takich momentach na ratunek przybywają zabiegi laserowe na twarz. W jakich przypadkach warto się na nie zdecydować?
Do laseroterapii przekonuje się coraz więcej osób. To grupa w pełni bezpiecznych, nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, na których efekty nie trzeba długo czekać. Laser na twarz stosuje się przede wszystkim w celu poprawy wyglądu i samopoczucia pacjenta.
Nowoczesne technologie stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny, co prowadzi do zmniejszenia widoczność zmarszczek mimicznych. Po serii zabiegów twarz jest widocznie wygładzona, napięta i elastyczna.
Równie dużą popularnością cieszy się usuwanie przebarwień laserem. Wiązka laserowa rozbija melaninę na drobniejsze cząsteczki bez jednoczesnego uszkodzenia sąsiadujących tkanek. Po kilku dniach od kuracji ma miejsce złuszczanie naskórka, a w efekcie staje się on coraz jaśniejszy.
Za pomocą lasera możesz skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia na twarzy i ciele. Depilacja kobiecego wąsika to żmudna czynność, która często kończy się bolesnymi podrażnieniami. Zwłaszcza ciemnowłose Panie powinny rozważyć depilację laserową, która niszczy mieszki włosowe.
Lasery mogą być z powodzeniem wykorzystywane do leczenia trądziku. Redukują one aktywności gruczołów łojowych, zmniejszają stany zapalne i wydzielanie sebum oraz stymulują procesy gojenia się naskórka. Laseroterapia świetnie radzi sobie również z bliznami potrądzikowymi – także tymi głębokimi i rozległymi.
Zabiegi laserowe na twarz wykonuje się za pomocą lasera frakcyjnego, diodowego, tulowego, pikosekudnowego czy aleksandrytowego. W przypadku niektórych technologii konieczne może okazać się zastosowanie środków o miejscowym działaniu znieczulającym.

Jak przygotować skórę do zabiegów laseroterapii?
Efekty działania laserów potrafią przejść najśmielsze oczekiwania. By tak się jednak stało, skóra musi być dobrze przygotowana do serii zabiegów.
Po pierwsze, zdecydujesz się na laser na zmarszczki, przebarwienia czy blizny, udaj się na konsultację do doświadczonego dermatologa lub specjalisty w dziedzinie medycyny estetycznej. Oceni on skalę problemu oraz dobierze odpowiedni laser i liczbę sesji potrzebnych do osiągnięcia upragnionego rezultatu.
Poinformuj osobę wykonującą zabieg o swoim stanie zdrowia i wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz. Niektóre przypadłości są bowiem przeciwwskazaniem do laseroterapii. To między innymi; aktywne choroby nowotworowe, łuszczyca, bielactwo, aktywna opryszczka, ciąża czy stosowanie leków rozrzedzających krew.
Kolejnym ważnym krokiem jest unikanie opalania zarówno przed, jak i po zabiegu laseroterapii. Stroń od nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, by uniknąć ryzyka pojawienia się poparzeń lub przebarwień. Obowiązkowo nakładaj preparaty przeciwsłoneczne, najlepiej te z faktorem SPF50.
Samoopalacze i produkty brązujące są równie niebezpieczne, co zażywanie kąpieli słonecznych. Substancje chemiczne zawarte w składzie tych preparatów mogą bowiem wpłynąć na skuteczność lasera.

Jak przygotować skórę do laseroterapii? Na co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem zaprzestań stosowania produktów, które w swoim składzie zawierają takie substancje drażniące, jak kwasy owocowe czy retinoidy. „Wyciszona” i nawilżona skóra to stan, do którego dążymy przed planowaną laseroterapią.
Zabieg laserem masz w planach wykonać na obszarze, który zwykle depilujesz? Wstrzymaj się z goleniem włosów na kilka tygodni przed laserem, ponieważ może on uszkodzić włosy. Właśnie z tego powodu depilacje laserową przeprowadza się w cyklu anagenu, kiedy włosy są w intensywnej fazie wzrostu.
W dniu zabiegu nie aplikuj na skórę makijażu oraz żadnych kosmetyków do pielęgnacji. Ma być ona jedynie oczyszczona.
Pielęgnacja pozabiegowa, jakie kosmetyki wybrać?
Laser na twarz już za Tobą? Jeśli profesjonalista wykonał dobrze swoją pracę, to połowa sukcesu jest już za nami. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność zadbania o skórę w taki sposób, by przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.
Najważniejsze jest to, by trzymać się zaleceń dermatologa lub specjalisty od medycyny estetycznej. Regularnie nakładaj maści i kremy, które Ci polecił i nie staraj się przechodzić procesu rekonwalescencji na własną rękę. Zaufaj wiedzy i doświadczeniu lekarzy, a regeneracja skóry przebiegnie szybko i sprawnie.
Po laseroterapii skóra jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych. W miarę możliwości unikaj ekspozycji na słońce i zawsze zasłaniaj odzieżą leczone obszary. Codzienna aplikacja i reaplikacja kremu z filtrem powinna być Twoim priorytetem.

Intensywne nawilżenie skóry to kolejny filar codziennej pielęgnacji po laseroterapii. Skóra po laserze może być bowiem bardzo sucha lub nawet się łuszczyć. Błyskawiczne ukojenie przyniosą jej preparaty, w których składzie znalazły się prebiotyki, kwas hialuronowy czy pantenol.
O optymalne nawilżenie skóry przez cały dzień zadba krem Korres Greek Yoghurt. Jego formuła powstała na bazie greckiego jogurtu, prebiotyków i probiotyków, wyciągu z alg morskich czy witaminy E. Lekki krem może być bezpiecznie stosowany także przez alergików.
W miarę możliwości unikaj nakładania makijażu przez kilka dni po zabiegu. Skóra po laseroterapii potrzebuje czasu do regeneracji, co łączy się z jak najmniejszą ilością stosowanych produktów.
Doskonale wiemy, że nie ma nic lepszego, niż gorący prysznic w chłodne, zimowe wieczory. Po laseroterapii musisz sobie zrobić od niego chwilę przerwy. Zaczerwieniona skóra o wiele bardziej polubi się z letnią wodą.
Po kąpieli nie wycieraj ciała grubym ręcznikiem, by piekąca skóra nie została dodatkowo podrażniona. Do mycia twarzy stosuj lekkie pianki. Dobrym wyborem będzie propozycja BasicLab. Dermatologiczna pianka z dodatkiem prebiotyków, oleju z awokado oraz pantenolu dokładnie oczyszcza bez jednoczesnego wysuszenia.
Znamy jeszcze jeden produkt, z którym polubi się skóra po laseroterapii – to kuracja S.O.S od Bandi. Preparat z owsem koloidalnym, kompleksem mikrobiomowym oraz fitoceramidami intensywnie koi i redukuje napięcie naskórka. Po laserze ważna jest odbudowa bariery hydrolipidowej, a pod tym względem kuracja nie ma sobie równych.
Bacznie obserwuj to, jak zachowuje się Twoja skóra po laseroterapii. Jeśli obserwujesz u siebie ból, opuchliznę czy długotrwałe zaczerwienienie, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj także o tym, że każda skóra jest inna i nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna pielęgnacja po laserach. Ważne by w swojej rutynie zachować minimalizm, a drażniące produkty schować głęboko na dnie szuflady.

Zabiegi z użyciem lasera – podsumowanie
Zabiegi laserowe na twarz są niekiedy ostatnią deską ratunku dla osób, które borykają się z rozległymi bliznami, przebarwieniami czy zmarszczkami. Wykonane pod opieką specjalisty potrafią przynieść spektakularne rezultaty. Należy jednak pamiętać o tym, że laseroterapia nie jest lekiem na całe zło. Po serii zabiegów ważne jest trzymanie się pielęgnacyjnej rutyny, by przedłużyć trwałość efektów.
Tak się składa, że w kwestii pielęgnacji jesteśmy ekspertami. Nasze wirtualne półki skrywają tysiące wysokiej jakości produktów. Rozpocznij kolejną jesień z drogerią Puder i Krem – gwarantujemy, że warto!
Polecane
