Jak naturalnie przyciemnić włosy? Domowe sposoby bez użycia farby
Zastanawiasz się, jak naturalnie przyciemnić włosy? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! Wcale nie musisz rezerwować wizyty w salonie fryzjerskim, aby odświeżyć wygląd swoich pasm. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na naturalne przyciemnianie włosów bez konieczności użycia farby.
Jak naturalnie przyciemnić włosy – domowe sposoby
Zmiana koloru włosów wcale nie musi oznaczać aplikowania na nie chemicznych farb. Okazuje się, że są o wiele bezpieczniejsze i delikatniejsze metody na przyciemnianie. Wykorzystując naturalne składniki, takie jak zioła, kawa, czy henna, nie tylko podejmujesz bardziej ekologiczne wybory, ale także doskonale pielęgnujesz pasma.
Kolejną zaletą domowych zabiegów jest to, że efekt pojawia się stopniowo. Jeśli stwierdzisz, że mimo wszystko wyglądasz lepiej w jaśniejszych odcieniach, zawsze możesz zaprzestać stosowania naturalnych mikstur.
Kawa
Czy wiesz, jak przyciemnić włosy kawą? Okazuje się, że to jeden z najpopularniejszych sposobów na naturalne zmienienie koloru pasm. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, wybierz mocno zaparzoną, wysokiej jakości kawę – espresso lub ciemno palone mieszanki.
Zaparz filiżankę kawy, a następnie równomiernie rozprowadź ostudzony napar na włosach. Pozostaw miksturę na około 20-30 minut. Żeby kawa działa jeszcze mocniej, owiń głowę folią spożywczą lub ręcznikiem. Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie spłucz włosy letnią wodą.
Regularne nakładanie kawy na włosy może pomóc w pogłębieniu ich odcienia – zwłaszcza u osób z brązowymi lub ciemniejszymi kosmykami. Co więcej, napar działa tonizująco na skórę głowy. Pamiętaj jednak, że efekty są tymczasowe i żeby utrzymać pożądany odcień, zabieg musisz regularnie powtarzać.
Przeczytaj także: Chelatowanie włosów - co to jest i jak zrobić je w domu?
Czarna herbata
Czarna herbata działa na podobnej zasadzie, co kawa. Zawarte w niej garbniki i pigmenty pogłębiają odcień włosów, a także wzmacniają je oraz nadają im połysk.
Wystarczy, że zaparzysz kilka torebek czarnej herbaty lub odpowiednią ilość sypanej herbaty w niewielkiej ilości wody. Kluczem do sukcesu jest uzyskanie mocnego naparu – zwykle wystarczą 3-4 torebki lub 3 łyżki herbaty na pół litra wrzątku. Po zaparzeniu herbaty zaczekaj, aż ostygnie, a następnie rozprowadzić ją równomiernie na włosach.
Herbatę można stosować na dwa sposoby – jako płukankę po umyciu włosów lub jako maskę. W przypadku wybrania opcji maski, warto owinąć głowę ręcznikiem lub folią, aby utrzymać ciepło i wzmocnić działanie barwnika.
Henna
Henna to naturalny barwnik z liści Lawsonia inermis, który od wieków jest używany do koloryzacji włosów i skóry. Zwykle henna jest kojarzona z rudo-czerwonymi odcieniami, jednak dodanie indygowca lub amli do czystej henny pozwala uzyskać ciemniejsze odcienie, takie jak ciepły brąz czy nawet głęboka czerń.
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że henna naturalnie przyciemnia włosy? Dzieje się tak, ponieważ lawson, jej główny składnik, wiąże się z keratyną włosa, co tworzy trwały barwnik. Regularne stosowanie henny pogłębia kolor, ponieważ kolejne warstwy produktu nakładają się na siebie.
Jak przyciemnić włosy henną? Wymieszaj proszek z ciepłą wodą lub naparem z czarnej herbaty. Dodaj sok z cytryny lub odrobinę octu jabłkowego, aby uwolnić barwnik. Odstaw pastę na 6-8 godzin, aby barwnik mógł się w pełni aktywować. Przygotowaną mieszankę nałóż na umyte, wilgotne włosy. Upewnij się, że wszystkie pasma są równomiernie pokryte. Owiń włosy folią spożywczą lub załóż czepek kąpielowy, aby zapobiec wysychaniu pasty. Pozostaw hennę na włosach od 2 do 6 godzin, w zależności od pożądanego efektu. Dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą, żeby pozbyć się resztek pasty.
Od momentu zastosowania henny unikaj mycia włosów szamponem przez 48 godzin, aby barwnik miał czas się utrwalić.
Przeczytaj także: Domowa odżywka do włosów – jak ją zrobić?
Dedykowany szampon i odżywka
Wyrazisty kolor Twoich nowych włosów pięknie podkreśli naturalny szampon Herbata i Henna Fitomed. Jego główne składniki aktywne to: wyciąg z korzenia mydlnicy lekarskiej, wyciąg z liści herbaty cejlońskiej i liści henny irańskiej. Szampon nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale również zapobiega wypłukiwaniu koloru włosów oraz nadaje im miękkości i sprężystości.
Koniecznie stosuj go w duecie z odżywką z tej samej serii. Już jej niewielka ilość wystarczy, aby pasma były nawilżone, wygładzone i lepiej się rozczesywały.
Ocet jabłkowy z ziołami na przyciemnienie włosów
Ocet jabłkowy możesz wykorzystać nie tylko po to, by nadać włosom blasku. To także odpowiedź na to, czym przyciemnić włosy. Wystarczy, że pół szklanki octu połączysz z mocnym naparem z wybranych ziół. Przygotowuje się go bardzo prosto – gotuj 2-3 łyżki szałwii lub rozmarynu w szklance wody przez 10-15 minut, a następnie odstaw miksturę do ostudzenia.
Gotowy płyn stosuj jako płukankę po umyciu włosów. Wystarczy, że polejesz nią wilgotne włosy, a następnie pozostawisz na kilka minut i spłuczesz letnią wodą. Jeśli zapach octu nie jest zbyt intensywny, możesz pozostawić płukankę na włosach. Aromat powinien ulotnić się po całkowitym wyschnięciu pasm.
Przeczytaj także: Jak działa ocet na włosy i jak przygotować płukankę? Podpowiadamy!
Łupiny orzecha włoskiego
Znamy jeszcze jeden sposób na to, jak przyciemnić włosy bez farby. Z pomocą przychodzą łupiny orzecha włoskiego. Dzięki wysokiej zawartości tanin i naturalnych pigmentów, wywar może przyciemnić włosy już po kilku zastosowaniach.
Rozdrobnij świeże lub suszone łupiny orzechów włoskich, aby uwolnić więcej pigmentu. W garnku zagotuj około 2 szklanki wody i dodaj do niej szklankę łupin. Gotuj mieszankę na małym ogniu przez około 20-30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu odstaw wywar do wystygnięcia, a następnie przecedź przez sitko lub gazę, aby pozbyć się resztek łupin.
Nałóż wywar na umyte, wilgotne włosy. By zrobić to równomiernie, możesz użyć butelki z aplikatorem lub pędzelka. Żeby wzmocnić działanie wywaru, owiń włosy folią spożywczą lub załóż czepek kąpielowy i pozostaw maskę na włosach przez 30-40 minut. Po tym czasie spłucz włosy letnią wodą.
Naturalne przyciemnianie włosów łupinami orzecha włoskiego jest w pełni bezpieczne i skuteczne. Warto jednak uważać na skórę i ubrania – wywar ma silne właściwości barwiące i może zostawiać trudne do usunięcia plamy. Aby uniknąć przebarwień skóry, podczas aplikacji naparu nałóż na dłonie rękawiczki.
Jak przyciemnić włosy olejkami?
Przyciemnianie włosów olejkami to jedna z metod na nadanie pasmom ciemniejszego odcienia, a jednocześnie kompleksowa pielęgnacja pasm i skóry głowy. Niektóre olejki roślinne zawierają składniki, które pomagają pogłębić kolor włosów. Efekt ten będzie widoczny szczególnie u osób, których pasma mają naturalnie ciemniejsze tony.
Pierwszym z olejków, który może subtelnie przyciemnić włosy, jest rycynowy. Olej rycynowy zatrzymuje wilgoć w strukturze włosa, dzięki czemu jego pigment staje się bardziej widoczny i intensywny. Co więcej, chroni kosmyki przed działaniem promieni słonecznych, które mogą je rozjaśniać.
Oprócz tego:
- zapewnia stopniowe pogłębienie naturalnego odcienia włosów,
- wzmacnia cebulki, żeby rosły mocne i zdrowe,
- nadaje pasmom miękkości i pięknego połysku.
Uwaga! Jest to jednak dość gęsty i “ciężki” produkt, który mocno zlepia pasma.
Olej z czarnuszki, znany również jako „złoto faraonów”, to niezwykle wszechstronny produkt, który sprawdzi się również do przyciemniania włosów. Oprócz wspomnianych wcześniej właściwości, olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. W efekcie wspiera zdrowie skóry głowy, co sprzyja wzrostowi mocnych włosów o głębszym kolorze.
Olej amla, pozyskiwany z owoców indyjskiego agrestu, to jeden z najpopularniejszych składników w ajurwedzie. Jego systematyczne stosowanie wspomaga produkcję melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor włosów. Co więcej, olej amla jest bogaty w taniny i inne naturalne barwniki, które pogłębiają ciemny kolor włosów i zapobiegają ich przedwczesnemu siwieniu.
Jednym ze sposobów nakładania olejków jest aplikacja na ciepło. Podgrzej wybrany przez siebie składnik do letniej temperatury, aby lepiej wniknął w strukturę włosa. Nałóż olejek na skórę głowy i rozprowadź go na całej długości włosów. Owiń głowę ręcznikiem lub załóż czepek kąpielowy i pozostaw na co najmniej 1-2 godziny. Po upływie wyznaczonego czasu umyj włosy delikatnym szamponem.
Jeszcze lepsze efekty uzyskasz, jeśli olejki zmieszasz z naparem z szałwii, rozmarynu lub czarnej herbaty. Taką mieszankę stosuj jako maskę lub wcierkę 1-2 razy w tygodniu.
Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz osiągnąć widoczne efekty, to olejki należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Regularność jest kluczowa, ponieważ naturalne przyciemnienie włosów to proces stopniowy, który wymaga czasu i zaangażowania.
Przeczytaj także: Co ile podcinać końcówki, jeśli chcesz mieć zdrowe włosy?
Naturalne przyciemnianie włosów – bez chemii i z mega efektem!
W swojej pielęgnacji zaufaj naturze – ona wie, co dla nas dobre! Wcale nie potrzebujesz chemicznych farb, aby nadać włosom głębszego odcienia. Równie dobrze sprawdzą się naturalne składniki, które są stosowane od pokoleń. Część z nich być może masz już w swojej kuchennej lub łazienkowej szafce!
Kiedy już wykonasz domową koloryzację ziołami, henną, kawą czy olejkami, nie zapomnij o stosowaniu odżywek, masek i szamponów, które pomogą Ci utrzymać ten efekt. Znajdziesz je oczywiście w asortymencie drogerii internetowej Puder i Krem.