Plamy po opalaniu – czym są i czy można się ich pozbyć?

2022-09-23
Plamy po opalaniu – czym są i czy można się ich pozbyć?

Kto z nas nie lubi ciepłych, letnich dni? Niestety, częstym skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce są nieestetyczne przebarwienia skóry. Jak powstają plamy po opalaniu, jak im zapobiegać i czy można pozbyć się już istniejących śladów pigmentacyjnych? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Przejdź do akapitów:

  1. Kiedy pojawiają się plamy po opalaniu?
  2. Przebarwienia po opalaniu – czy można się ich pozbyć?
  3. Co zrobić, żeby plama po opalaniu nie pojawiła się na Twoim ciele?
  4. Ślady po opalaniu – podsumowanie

Kiedy pojawiają się plamy po opalaniu?

Nie od dziś wiadomo, że wylegiwanie się w pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem. Konsekwencją zbyt długiej ekspozycji na słońce może byćnie tylko udar cieplny, ale również zmiany na skórze. Do najczęściej powstających zalicza się przebarwienia posłoneczne, które uważane są za defekt kosmetyczny i występują głównie na tych obszarach ciała narażonych na bezpośredni kontakt z promieniami słońca.

kod promocyjny blog

Przebarwienia skóry, czyli białe lub brązowe plamy po opalaniu, są spowodowane zaburzeniem czynności melanocytów – komórek produkujących melaninę. To właśnie melanina jest odpowiedzialna za intensywność zabarwienia skóry i jej ciemniejszy odcień, który pojawia się pod wpływem słońca. Przebarwienia zazwyczaj są koloru brązowego, jednak gdy występuje niedobór melaniny, to mogą one przybrać biały odcień.

Promienie ultrafioletowe przenikają w głąb skóry, a na skutek długotrwałej ekspozycji słonecznej mogą trwale uszkadzać komórki produkujące melaninę. Nagromadzenie melatoniny w dużych ilościach nazywane jest hiperpigmentacją i powoduje ono powstawanie nieestetycznych plam oraz przebarwień. Zwykle są to zmiany miejscowe o niewielkiej średnicy i okrągłym kształcie. 

biale plamy po opalaniu

Depigmentacja objawiająca się białymi plamami może być skutkiem nie tylko hipopigmentacji, czyli niedoboru melaniny, która determinuje intensywność zabarwienia skóry. Często za białe ślady po opalaniu odpowiada także łupież pstry. To choroba naskórka, którą wywołują grzyby drożdżopodobne Malassezia furfur. Ekspozycja na słońce sprawia, że plamy są bardziej zauważalne. Na całe szczęście białe ślady po opalaniu zazwyczaj znikają samoistnie po upływie kilku tygodni, gdy zachodzi naturalny proces regeneracji naskórka.

Za przyczyny powstawania przebarwień można uznać nie tylko samo opalanie czy wystawianie skóry na promienie słoneczne. Plamy na skórze często są efektem reakcji foto-alergicznej lub fototoksycznej. To reakcje, które powstają na ciele jako odczyn po kontakcie z niektórymi substancjami obecnymi we krwi. Pod wpływem światła wywołują one na skórze przebarwienia, wypryski czy rumień. 

Starasz się unikać długiej ekspozycji na słońce, a mimo to dostrzegasz na skórze brązowe lub białe zmiany? Zażywanie niektórych leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych, może być tego przyczyną. Przebarwienia posłoneczne pojawiają się w nadmiernych ilościach także u kobiet w ciąży.

brazowe plamy po opalaniu

Słońce może dodatkowo nasilać widoczność już powstałych przebarwień. Doskonałym przykładem tego zjawiska są piegi, które ciemnieją wraz z nadejściem lata. Melasma, nazywana ostudą, także nasila się pod wpływem słońca. Melasma, która występuje głównie u kobiet, przyjmuje postać dużych, ciemnych plam na twarzy i na czole. Plamy soczewicowate doskonale obrazują przebarwienia powstałe na skutek przewlekłej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ciemnobrązowe przebarwienia o średnicy od 2 do 20 mm często pokrywają skórę twarzy i dłoni osób starszych.

Przeczytaj także: Maseczka z miodu na twarz – działanie i efekty. Jak zrobić miodową maseczkę?

Przebarwienia po opalaniu – czy można się ich pozbyć?

Ziścił się najgorszy scenariusz i po lecie widzisz na swoim ciele plamy po opalaniu? Tak się składa, że dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry możesz zminimalizować efekty zażywania kąpieli słonecznych.

przebarwienia po opalaniu

Musimy być z Tobą szczerzy – przebarwienia po opalaniu da się usunąć, jednak jest to proces, który wymaga od Ciebie systematyczności i cierpliwości. Niechciane zmiany skórne nie znikną w tydzień czy dwa. Może się również zdarzyć, że nakładane preparaty nie przyniosą pożądanego efektu. Wtedy warto rozważyć możliwości, jakie oferuje medycyna estetyczna.

serum punktowe na przebarwienia po opalaniu

Zanim jednak skusisz się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, daj szansę produktom ze składnikami aktywnymi. Kosmetyki na plamy po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać kwas mlekowy, retinol, kwas azelainowy, niacynamid czy witaminę C. Na tej ostatniej substancji bazuje rozjaśniające serum od marki Hagi.

serum na slady po opalaniu

Gdy białe plamki na nogach po opalaniu są wynikiem oparzenia słonecznego, daj szansę ekstraktom z aloesu i alg morskich, które przyspieszają regenerację naskórka. Na odbarwione obszary możesz nakładać także witaminy A i E, które odbudują barierę hydrolipidową naskórka.

Jeśli białe plamy po opalaniu są wywołane przez łupież pstry, to zwykle wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej w tym celu stosuje się szampony przeciwłupieżowe czy kremy przeznaczone do aplikowania na chorobowo zmienioną skórę.

Na wszelakie przebarwienia posłoneczne skuteczny jest koncentrat Dark Spots No More od Dr. Brandt. Preparat stworzony do codziennego stosowania zmniejsza liczbę, intensywność i rozmiar plam pigmentacyjnych, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt i teksturę skóry.

koncentrat na plamy po opalaniu

Plamy na twarzy po opalaniu pomoże Ci usunąć także preparat od marki Murad. Serum Rapid Dark Spot Correcting w swoim składzie zawiera silnie rozjaśniające substancje – rezorcynę i kwas traneksamowy.

serum na plamy na twarzy po opalaniu

W trakcie kuracji usuwania przebarwień ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Aplikowanie produktów z faktorem SPF50 zapewni skórze odpowiednią ochronę i zapobiegnie powstawaniu nowych plam pigmentacyjnych.

Oprócz preparatów z drogerii i apteki możesz przetestować również maseczki domowej roboty. Przygotuj delikatną, wybielającą maseczkę z ogórka. Zetrzyj na tarce warzywo, a następnie nałóż na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy. Pozostaw na około 10-15 minut i zmyj letnią wodą. 

Kolejnym specyfikiem w walce z przebarwieniami, który znajdziesz w swojej kuchni, jest sok z cytryny. Kwas cytrynowy działa niczym peeling chemiczny – złuszcza naskórek oraz wyrównuje koloryt skóry. Wyciśnij odrobinę soku z cytryny, a następnie nałóż go patyczkiem jednorazowym na przebarwienie.Pozostaw na mniej więcej pół godziny, a po upływie wyznaczonego czasu zmyj. Jeśli sok z cytryny wywołuje podrażnienia, to jak najszybciej przerwij kurację.

Przeczytaj także: Jak zmyć samoopalacz? Poradnik

Co zrobić, żeby plama po opalaniu nie pojawiła się na Twoim ciele?

Zapobiegaj, zamiast leczyć! Staraj się unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, by komórki produkujące melaninę nie zostały uszkodzone.Chociaż naturalne światło słoneczne jest doskonałym źródłem witaminy D, to w nadmiarze niestety szkodzi.

plamy na twarzy po opalaniu

Wyrób sobie dobry nawyk nakładania kremów z filtrem UV. Produkty z faktorem SPF powinny być nieodłącznym elementem Twojej pielęgnacyjnej rutyny o każdej porze roku. Przed słońcem chroń nie tylko twarz, ale również ciało, a dla pełnego bezpieczeństwa reaplikuj produkt co kilka godzin.

Plamy po opalaniu pojawiają się na Twoim ciele wyjątkowo łatwo? Okrywaj skórę lekką, przewiewną odzieżą, a na głowie noś czapki z daszkiem lub kapelusze z szerokim rondem.

Czy to oznacza, że musisz unikać słońca jak ognia, by nie groziły Ci białe i brązowe ślady po opalaniu? Kąpiele słoneczne nie są zakazane, jeśli podejdziesz do tematu w rozsądny sposób. Przede wszystkim unikaj wychodzenia na zewnątrz w porze najmocniejszego nasłonecznienia. Nie zapominaj także o nawilżaniu skóry od środka, czyli piciu odpowiedniej ilości płynów. 

Przebarwienia i plamy posłoneczne powinny być diagnozowane przez lekarza dermatologa. Istotne jest znalezienie przyczyny ich występowania, by móc skutecznie im zapobiegać.

slady po opalaniu

Ślady po opalaniu – podsumowanie

Z wakacji przywiozłaś tylko niechciane przebarwienia po opalaniu? Brązowe czy białe plamy na skórze to efekt zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Ich całkowite usunięcie jest dość wymagającym zadaniem, dlatego lepiej się przed nimi ustrzegać.

W zadbaniu o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną pomoże Ci internetowa drogeria Puder i Krem. W naszym asortymencie znajdziesz kremy, balsamy i mleczka z faktorem SPF. Na powstałe już przebarwienia posłoneczne także coś się znajdzie. Udanych zakupów bezpiecznego cieszenia się słońcem!

Masz pytania? Napisz do nas

Jeżeli powyższy powyższy wpis blogowy jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Podziel się:
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 12150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-11
jak zawsze 5/5
2024-09-10
Bardzo sprawna realizacja, towar zgodny z opisem, polecam.
pixel