Demakijaż oczu od A do Z – sposoby i najlepsze kosmetyki
Nadchodzi taki moment w ciągu dnia, kiedy trzeba zmyć nawet najbardziej staranny make-up. Zastanawiasz się, w jaki sposób zmyć finezyjne kreski na powiekach czy wodoodporny tusz do rzęs? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na skuteczny, a zarazem delikatny, demakijaż oczu.
Dlaczego demakijaż oczu jest tak ważny?
W obecnych czasach w biegu robimy niemal wszystko – pijemy kawę, jemy śniadanie czy zbieramy się do pracy. Szybko i niedokładnie zdarza nam się również wykonywać codzienną pielęgnację. Niedokładne zmywanie makijażu niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak pogorszenie kondycji cery czy jej przyspieszone starzenie. Szczególnie niebezpieczny jest niestaranny demakijaż oczu. To właśnie jemu poświęcimy dzisiaj całą uwagę.
Oczy, jako jeden z najbardziej delikatnych obszarów ciała, są nieustannie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Mogą podrażniać je pyłki, zanieczyszczenia obecne w powietrzu czy nawet intensywne promienie słoneczne. Do grupy potencjalnych czynników drażniących można zaliczyć również nieodpowiednio zmyte kosmetyki. Resztki tuszu do rzęs albo cieni mogą powodować dyskomfort i zaczerwienienie, a czasem nawet skutkować stanem zapalnym.
W nocy mają miejsce intensywne procesy regeneracji. Jeśli niedokładnie zmyjesz kolorowe kosmetyki do oczu, to nie przebiegną one tak sprawnie, jak powinny. W efekcie o poranku Twoja skóra będzie poszarzała, a oczy zmęczone i opuchnięte.
Na cienkiej skórze wokół oczu można najszybciej dostrzec pierwsze zmarszczki i nierówności kolorytu. Możesz opóźnić ten proces, jeśli każdego wieczora wykonujesz dokładny demakijaż. Solidnie oczyszczony naskórek lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kremie czy serum, więc produkty mogą w pełni rozwinąć swój potencjał.
Demakijaż oczu w praktyce – sposoby
Demakijaż oczu, podobnie jak twarzy, nie musi – a wręcz nie powinien – skutkować bolesnym podrażnieniem czy wysuszeniem. Jak najbardziej da się usunąć kosmetyki i zanieczyszczenia dokładnie, a jednocześnie bardzo delikatnie. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty oraz wykonywać delikatne, niespieszne ruchy.
Pierwszym krokiem wykonania bezbłędnego makijażu jest skompletowanie kosmetyczki. Świetną praktyką jest dwuetapowe oczyszczanie, które polega na zastosowaniu dwóch różnych preparatów. Pierwszym z nich może być na przykład naturalny olejek lub płyn micelarny, natomiast drugim żel albo pianka o przyjaznym dla skóry składzie.
Demakijaż oczu rozpocznij od ściągnięcia sztucznych rzęs, jeśli danego dnia były one elementem Twojego make-up’u. Rozpuść klej olejkiem lub płynem, a następnie powoli odklejaj kępki. Pod żadnym pozorem nie odrywaj rzęs na siłę – jeśli nie chcą gładko odejść, to oznacza, że musisz lepiej rozpuścić klej.
Kolejnym etapem jest usunięcie eyelinera, cieni oraz tuszu do rzęs. W tym celu nasącz płatek kosmetyczny ulubionym płynem micelarnym, a następnie przyłóż go do powieki i pozostaw na chwilę, aby rozpuścił makijaż. Delikatnie przesuwaj go po skórze, by oczyścić całą powiekę. W analogiczny sposób oczyść dolną powiekę.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, zamiast płynu możesz sięgnąć po naturalny olejek. Ten ze słodkich migdałów, jojoba czy kokosowy delikatnie wmasuj w skórę, aby kolorowe kosmetyki miały czas się rozpuścić.
Po zakończeniu demakijażu, umyj twarz delikatnym żelem lub pianką. W ten sposób upewnisz się, że na powierzchni skóry oraz na rzęsach nie pozostały już żadne produkty do pielęgnacji czy resztki eyelinera.
Wieczorny rytuał zakończ aplikacją nawilżającego kremu pod oczy. Preparat delikatnie wklep opuszkami palców i pozostaw do całkowitego wchłonięcia.
Przeczytaj także: Okluzja cery, czyli sposób na nawilżoną i jędrną skórę!
Demakijaż oczu – czym najlepiej go wykonać?
Demakijaż oczu można wykonać za pomocą różnych produktów dostępnych na rynku. To, na jaki preparat się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji, rodzaju skóry oraz intensywności makijażu.
Płyn micelarny
Na pytanie „czym zmywać oczy?” jedną z najpopularniejszych odpowiedzi jest płyn micelarny. W swoim składzie zawiera micele, czyli cząsteczki, które przyciągają zanieczyszczenia i makijaż. Można je aplikować na bawełniane płatki lub waciki kosmetyczne, a następnie delikatnie przecierać nimi skórę.
Świetnym wyborem dla miłośników wód micelarnych jest ta od marki Youth Lab. Produkt Micellar Water nie tylko dokładnie oczyszcza, ale również pielęgnuje naskórek i dodaje mu blasku. W składzie wody zostały zawarte takie drogocenne składniki aktywne, jak ekstrakt z korzenia peonii białej, nagietka lekarskiego czy kwasek cytrynowy.
Olejki i masła
W rozpuszczaniu makijażu, nawet tego wodoodpornego, niezawodne są wszelkiego rodzaju olejki. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wysuszają delikatnych obszarów twarzy. Możesz zdecydować się na pojedyncze olejki, na przykład migdałowy czy kokosowy, albo wybrać gotową mieszankę. Pamiętaj, żeby po demakijażu dokładnie zmyć olejki żelem lub w pianką, w przeciwnym wypadku na powiekach pozostanie lepka warstwa.
Hydrofilne masło oczyszczające od marki Polemika to sposób na szybki demakijaż oczu. Czym zachwyci Cię ten kosmetyk? Przede wszystkim bezbłędną formułą, która została wzbogacona o olej ze słodkich migdałów, masło mango i sproszkowane liście herbaty Matcha. Masło jest bardzo wydajne, gdyż już jedna kropla wystarczy na rozpuszczenie make-up’u.
Kosmetyki dwufazowe
Oprócz wymienionych wyżej opcji, możesz wybrać również produkty dwufazowe. Jak sama nazwa mówi, składają się one z dwóch faz – wodnej i olejowej. Taka mieszanka jest w stanie błyskawicznie rozpuścić nawet bardzo trwały, wodoodporny makijaż. Przed użyciem produktu dwufazowego należy dobrze go wstrząsnąć, aby warstwy miały szansę się zmieszać.
Mleczko do demakijażu
Preparatem do demakijażu oczu, który charakteryzuje się dużą lekkością, jest mleczko. Oczyszczający produkt o płynnej konsystencji jest lubiany zwłaszcza przez posiadaczy suchego naskórka.
Po zastosowaniu któregokolwiek z wymienionych wyżej kosmetyków zawsze sięgnij po preparat do mycia twarzy. Może to być na przykład kremowy żel z probiotykami Korres Greek Yoghurt. Produkt jest dedykowany dla każdego rodzaju cery, a dodatkowo został przetestowany dermatologicznie i oftalmologicznie.
Na co zwrócić uwagę, gdy robisz demakijaż bardzo wrażliwych oczu?
Demakijaż bardzo wrażliwych oczu wymaga szczególnej uwagi i delikatności. Na całe szczęście da się uniknąć podrażnień czy dyskomfortu. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich kosmetyków oraz znajomość kilku technik.
Demakijaż bardzo wrażliwych oczu powinien bazować na hipoalergicznych produktach, które w swoim składzie nie zawierają substancji drażniących, takich jak alkohol czy sztuczne zapachy. Takie preparaty zmniejszają ryzyko wystąpienia uciążliwych reakcji alergicznych.
Pamiętaj, że to, co Twoja mama czy przyjaciółka określa jako „bardzo dobry płyn do demakijażu oczu”, nie zawsze musi sprawdzić się u Ciebie. Przed aplikacją jakiegokolwiek nowego kosmetyku zawsze wykonuj próbę uczuleniową. Zaaplikuj preparat na małą partię skóry, a następnie bacznie ją obserwuj.
Przeczytaj także: 7 skin metod – co to jest i jak działa na skórę?
W trakcie wykonywania demakijażu unikaj gwałtownych ruchów, aby uniknąć nadmiernego nacisku na delikatną skórę wokół oczu. Nie pocieraj oczu intensywnie, a jedynie delikatnie przesuwaj wacik z produktem i w ten sposób usuwaj makijaż.
Wieczorna pielęgnacja nie kończy się na oczyszczaniu. Aby w kompleksowy sposób zadbać o delikatną skórę pod oczami, regularnie sięgaj po płatki czy maseczki. Każdego dnia nakładaj natomiast nawilżający krem, który zadba o optymalny poziom nawodnienia naskórka, doda mu sprężystości i blasku.
Demakijaż oczu: podsumowanie
Nigdy nie kończ dnia bez wykonania dokładnego demakijażu twarzy i oczu. Wszystkie kolejne kroki w pielęgnacji na niewiele się zdadzą, jeśli na skórze obecne są kurz, sebum czy pozostałości kolorowych kosmetyków.
To, w jaki sposób chcesz oczyszczać ten delikatny obszar twarzy, zależy wyłącznie do Ciebie. Obserwuj potrzeby Twojej skóry, a ona odpłaci Ci się promiennym wyglądem. Doskonałej jakości płyny, żele czy olejki znajdziesz niezmiennie u nas – w asortymencie internetowej drogerii Puder i Krem.