Okluzja cery, czyli sposób na nawilżoną i jędrną skórę!
Twoją zmorą jest suchy i szorstki naskórek? W uporaniu się z tym problemem może pomóc okluzja. Cera potraktowana tym domowym zabiegiem pielęgnacyjnym odzyska swój zdrowy wygląd i jedwabistą miękkość. Dowiedz się, na czym polega okluzja w kosmetyce!
Okluzja w kosmetyce – co to i kiedy warto ją wdrożyć?
Okluzja cery to termin, który w świecie pielęgnacji budzi coraz większe zainteresowanie – mówią o nim użytkownicy TikToka i Instagrama na całym świecie. Choć sama nazwa może brzmieć nieco tajemniczo, w rzeczywistości okluzja skóry jest banalnie prostym, lecz niezwykle skutecznym procesem, który może znacząco poprawić kondycję naskórka. Zanim jednak przejdziemy do omawiania efektów, zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest okluzja i kiedy warto ją wdrożyć w naszej pielęgnacji?
W kontekście kosmetyki, okluzja cery to metoda tworzenia bariery na powierzchni naskórka, która ma za zadanie zamknąć wilgoć i substancje aktywne w skórze. Dzięki temu jest na lepiej nawilżona, a składniki aktywne mogą działać efektywniej.
W praktyce polega to na zaaplikowaniu na skórę produktu, który będzie pełnił funkcję bariery. Może to być bogaty krem, masło do ciała, olejek lub nawet specjalistyczny produkt okluzyjny. Kluczem jest nałożenie go na twarz bezpośrednio po użyciu produktów nawilżających, takich jak serum czy tonik.
Praktykę tę warto wdrożyć do swojej rutyny, gdy zauważymy, że cera jest szczególnie sucha, szorstka lub pozbawiona blasku. Okluzja odgrywa istotną rolę zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy to niska wilgotność powietrza, ogrzewanie pomieszczeń i ujemne temperatury mogą dodatkowo wysuszać skórę.
Jakie efekty daje okluzja cery?
Okluzja skóry jest banalnie prostym zabiegiem, który może znacznie poprawić jej kondycję. Zastanawiasz się, czy włączyć ją do swojej pielęgnacyjnej rutyny? Wszelkie wątpliwości rozwieją efekty, których możesz się spodziewać.
Głównym celem okluzji jest zatrzymywanie wody w naskórku, co jest szczególnie istotne dla posiadaczy cery suchej i odwodnionej. Składniki okluzyjne tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wody. Dzięki temu skóra pozostaje nawilżona na dłużej, co przekłada się na jej zdrowy i pełen blasku wygląd.
Intensywne nawilżenie to nie jedyny efekt, jaki daje okluzja. Cera po wykonaniu tego kroku pielęgnacyjnego jest odpowiednio chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia czy ekstremalne temperatury.
Regularne stosowanie okluzji wspiera naturalne procesy regeneracyjne. To właśnie nocą skóra zostaje poddana odnowie. Sięgając po produkty okluzyjne zwiększasz efektywność innych składników aktywnych, jak retinol czy kwasy, co umożliwia ich głębsze przenikanie.
Okluzja może również przyczynić się do zmniejszenia widoczności przebarwień. A to wszystko dlatego, że utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry pomaga w równomiernym rozprowadzaniu melaniny. To naturalny barwnik odpowiedzialny za utrzymanie równomiernego kolorytu skóry.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że regularne aplikowanie produktów okluzyjnych wzmacnia płaszcz hydrolipidowy naskórka. Ta bariera skórna zbudowana z mieszaniny substancji lipidowych odgrywa kluczową rolę w tym, jak prezentuje się cera. Nienaruszony płaszcz hydrolipidowy sprawia, że skóra dłużej utrzymuje zdrowy wygląd, jest nawilżona i ukojona.
Przeczytaj także: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? 6 wskazówek
Okluzja skóry krok po kroku i wybór odpowiednich kosmetyków
Okluzja skóry to prosty sposób na zadbanie o odpowiedni poziom jej nawilżenia i ochrony. Wspólnie przejdźmy przez ten proces krok po kroku, a jako bonus podpowiemy Ci, jak wybrać najlepsze kosmetyki do okluzji.
Krok 1 – oczyszczenie skóry
Zanim sięgniesz po jakiekolwiek produkty okluzyjne, zacznij od dokładnego oczyszczania twarzy. Użyj do tego celu delikatnych produktów, które nie naruszają płaszcza hydrolipidowego, a jednocześnie usuwają wszelkie zabrudzenia, jak np. masełko od Bandi.
Pamiętaj również o tym, aby nie myć skóry zbyt gorącą wodą, ponieważ może to prowadzić do dodatkowej utraty wilgoci.
Krok 2 – Serum
Po oczyszczeniu nadszedł czas na aplikacje serum o kierunkowym działaniu.
Ważne, aby produkt był odpowiednio dopasowany do potrzeb skóry, ponieważ to właśnie zawarte w nim substancje aktywne będą wnikać w głąb cery.
Posiadacze suchego naskórka powinni zdecydować się na serum o działaniu nawilżającym, w którego składzie znajdują się kwas hialuronowy, aloes czy gliceryna. Świetną opcją będą tutaj np. ampułki odżywcze od Syis z kolagenem i proteinami mlecznymi. Dla osób borykających się z przebarwieniami polecamy kosmetyki z witaminą C, natomiast w przypadku skóry z niedoskonałościami warto zdecydować się na niacynamid.
Krok 3 – Aplikacja produktu okluzyjnego
Kolejnym krokiem jest nałożenie na skórę produktu okluzyjnego. Nie musisz nakładać bardzo grubej warstwy – ważne jest to, aby kosmetyk był równomiernie rozprowadzony. Wybrany przez Ciebie preparat będzie działał niczym tarcza, która zapewni odpowiednią ochronę. Po aplikacji okluzji odczekaj kilka minut, zanim położysz się spać, by mieć pewność, że produkty całkowicie się wchłonęły.
Aby okluzja kosmetyczna dała jak najlepsze rezultaty, należy zaopatrzyć się w produkty o właściwościach hydrofobowych, czyli odpychających wodę. W ten sposób wilgoć produkowana przez naskórek nie odparuje, a ponownie się wchłonie. Preparaty hydrofobowe to między innymi oleje mineralne, wazelina, parafina, wosk parafinowy oraz skwalan.
Jako produkty okluzyjne sprawdzą się także niektóre kremy o treściwej konsystencji. Jednym z nich jest Korres Greek Yoghurt krem na noc z probiotykami, kwasem hialuronowym oraz wyciągiem z alg morskich.
O czym warto pamiętać przy okluzji cery?
Okluzja jest coraz częściej doceniana przez miłośników świadomej pielęgnacji. Świetnie się sprawdzi u wielu cer, a pierwsze efekty są szybko zauważalne. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć?
Okluzja skóry bez wątpienia ma pozytywny wpływ na stan cery, jednak miej na uwadze to, że jej nadmierne stosowanie może prowadzić do zablokowania porów i powstawania wyprysków. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością i częstotliwością stosowania produktów okluzyjnych, szczególnie jeśli masz skórę skłonną do niedoskonałości.
Przeczytaj także: Równowaga PEH – na czym polega i co musisz wiedzieć?
Nie bez znaczenia jest także pora roku. Zimą, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej surowe, skóra może potrzebować dodatkowej warstwy ochronnej. Latem okluzja może być za ciężka.
Bacznie obserwuj, jak Twoja skóra reaguje na stosowane produkty. Jeśli zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, czy pojawienie się wyprysków, warto zmodyfikować swoją rutynę. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów okluzyjnych, że z łatwością znajdziesz taki, który w stu procentach odpowiada na potrzeby Twojego naskórka.
Codzienna pielęgnacja to nie wszystko – skóra jest odbiciem naszych wszystkich nawyków. Nawilżanie od środka jest tak samo ważne jak to od zewnątrz za pomocą kremów i serum. Oprócz spożywania dużej ilości wody, weź pod lupę swój jadłospis. Wzbogać swoją dietę o owoce, warzywa czy zdrowe tłuszcze oraz staraj się stronić od używek.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej pielęgnacyjnej rutyny lub stanu skóry, warto skonsultować się z dermatologiem.
Podsumowanie
Sprawdzonym sposobem na przesuszony, podrażniony naskórek jest okluzja. Cera otoczona warstwą hydrofobowego preparatu jest niczym w ochronnym kokonie. W efekcie staje się nawilżona, zregenerowana i pełna blasku.
Chcesz wprowadzić okluzje do swojej rutyny? Zacznij od skompletowania niezbędnych produktów. Znajdziesz je tam gdzie zawsze – w internetowej drogerii Puder i Krem.